Muhabbet Kuşu - Türkiye'nin En Büyük Muhabbet Kuşu Platformu Muhabbet Kuşu - Türkiye'nin En Büyük Muhabbet Kuşu Platformu  

Geri git   Muhabbet Kuşu - Türkiye'nin En Büyük Muhabbet Kuşu Platformu > MUHABBET KUŞLARI HAKKINDA BİLMENİZ GEREKENLER > Hastalık Tedavi Korunma ve İlaç Kullanma Yöntemleri

petshop
petshop

Ur hastalığı hakkında bir makale   

Daha önce bu konu açıldı mı bilmiyorum ama, veteriner arkadaşımız Tolgay ALTAR'ın hazırladığı MUHABBET KUŞU .PAPAĞAN. JAKO.SULTAN PAPAĞANI TU MOR KANSER UR BELİRTİLER TEŞHİS VE TEDAVİ YÖNTEMİ isimli makalesi. umarım faydalı olur. Muhabbet kuşları ortalama ...

Cevapla
 
LinkBack Seçenekler Stil
Alt 06 Şubat 2014   #1
Durumu:
Çevrimdışı
AliismailERTAŞ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik tarihi: 01 Ocak 2014
Bulunduğu yer: Ankara
Yaş: 35
Mesajlar: 1.297
Konular: 49
Beğenilen Mesajları: 348
Beğendiği Mesajlar: 258
Daha önce bu konu açıldı mı bilmiyorum ama, veteriner arkadaşımız Tolgay ALTAR'ın hazırladığı MUHABBET KUŞU .PAPAĞAN. JAKO.SULTAN PAPAĞANI TU MOR KANSER UR BELİRTİLER TEŞHİS VE TEDAVİ YÖNTEMİ isimli makalesi. umarım faydalı olur.


Muhabbet kuşları ortalama 9-11 yıl yaşamaktadırlar. Muhabbet kuşlarında yaşlılık dönemi 6-7 yaşından itibaren başlamaktadır. Kuşlarda tümör oldukça yaygın olarak görülmektedir. Kafes kuşlarında saptanmış yaygın tümör tipten; squamoz hücreli karsinoma. fibroma/fibrosarkoma. papilloma. lipoma, adenokarsinoma. renal hücreli karsinoma. nefroblastoma. testikuler teratoma. ovarian karsinoma. lenfosarkoma. eritroblastozis/myeloblastozis olarak sınıflandırılabiliriz.Bu tümörler kuşlarda çok hızlı olarak ölüme neden olmakta ama kimileri de hiç büyümeden kalmakta veya büyüse dahi ölüme neden olmamaktadır.
Muhabbet kuşlarında kuşun yaşına uygun ve fiziksel ihtiyaçlarına uygun hazırlanmış yem karışımları ve doğal ortamlannda bulunan gıdaların verilmesi kanserden korunmada önemli rol oynamaktadır.
Muhabbet kuşlarında ve diğer kuşlarda tümör ur kanser nedenlerini şöyle sıralayabiliriz.
-Genetik faktörler.
-Düşük E vitamini
-Tek tip diyette kuşun beslenmesi
-Stres faktörleri
-Psikolojik çöküntüler
-Sigara dumanı
-Paraziter yumurtalar
-Kuşlan doğal ortamlarından uzakta, ev ortamında beslemek.
-Hatalı beslemeler, aşırı yağlı yemlerin verilmesi
-Bağışıklık sisteminin deyişik sebeplerden dolayı etkilenmesi
-Hormonal bozulduklar
-Üzüntüler
-Yaşlılık
-Aşırı kilo ve hareketsizlik
-Kötü bakım koşullan

Muhabbet kuşları ve papağanlarda tümör yapılarının saptanmasında kullanılan yöntemler
-Klinik muayene
-Radyolojik muayene
-Biyopsi (kitleden alınmaktadır)
-Histopatolojik muayene Kuşlarda tümör Semptomlar (Belirtiler)
-Tümör olguları kuşlarda bacak bölgesinde ise o bacaklarda hissizlik, iteri vakalarda felç kuyruğun seğirmesi. titreme ve kuyrukta düşme görülebilir. Ayaklarda morluk görülebilir.
-Zayıflama
-iştahsızlık
-Kapanmayan yaralar(ülseratif yaralar)
-Dışkı ve idrar yapmada güçlükler özellikte karın bölgesindeki olgularda kitlenin bağırsaklara ve üreme organına baskısından meydana gelmektedir. Dışkı ve idrarın atlamamasından dolayı intoksikasyon(bünyenin kendini zehirlemesi)görülebilir.
-Stress
-Karın şişkinliklerinde ve stemum üzerindeki şişliklerde kuşlarda nefes almada zorluk ve hareketlerde kısıtlıklar görülür.
-Felçler
-Durgunluk
-Şişük(sert kitle halinde veya yumuşak kıvamda )
kuşlarda her şişlik ve yaralar tümör vakası olarak görülmemelidir. Bu tümör kitleleri göğüs üzerinde .kanat üzerinde gaga çevresinde.ayakta. karında .yanaklarda.kuyruktabaşta .böbrekte, göğüs altında.stemumda vs yerlerinde görülebilir.Bu tümör yapıları bazen kanamalı olabilir ve bu yaralar iyileşmeyen yapıya sahiptir antibiyotik tedavilerine yanıt vermemektedir.Kuşlardaki tümör vakaları değişik vakalarla karışabilir özellikte karın tümörleri yumurtanın karın boşluğunda kalması ite sanki bir kitle görünümündedir .muhakkak bir veteriner hekim tarafından muayne edilmelidir.Kuşlarda tümör (ur).kistlerie.yağ bezeleriyle karıştırılmaktadır.Erken olgularda tedavi edilebilme oranı yüksektir.Kanat ve ayak tümörlerinde bu organların alınması (amputasyon) gündeme gelebilir. Muhabbet kuşlarında abdomen şişkinliklerinde böbrek ve karaciğer vs iç organlarda tümör olasılığı yüksektir ve bu bölgede olan oluşumlar kanama riski nedeniyle cerrahi yaklaşımlar başarısız kılınabilir. operasyonlar anestezi, maske. gaz anestezisiyle yapılır. Cilt altında hızlı büyümeyen kitlelerin hemen hemen hepsi iyi huyludur cerrahi olarak alınmasına gerek yoktur, bu kitleleri düzenli olarak incelemek, büyüme olup olmadığını takip etmek gerekir. Tedavi destek ek ilaçlarla yapılmalıdır.Tüm kuşlarda operasyon çok risklidir.Bunda kuşların narkoz hassasiyetleri.enjeksiyon zorlukları.aşırı yükleme ilaç tedavilerini kaldıramamaları nedeniyle ilaçlar çok dikkatli ve uygun dozlarda verilmelidir.küçük cerrahi tedaviler ve özel cihazlarla koterizasyon(yakma) yöntemleri tercih edilmelidir. Kuşlarda kötü huylu tümörlerde ani ölümler görülebilir iyi huylu tümörlerde senelerce yaşayabilirler ama bu yaşama sırasında kesinlikte destek tedavi yöntemleri uygulanmalıdır. Kliniğimize gelen bu tip vakalarda destek tedaviyle, muhabbet kuşlarımızın genel durumunu çok daha iyi hale getirip, yaşam kalitesini yükseltmekteyiz. Muhabbet kuşlarında ve diğer kuşlarda görülen tümörler üç tür yapıyla beraber izlenmelidir bu üç ayrı yapı Lipomlar(Yağ bezeleri). Ur(tümör). Kist (içi sıvı dolu kitleler) bu yapılar birbirinden elemine edilerek kesin teşhis ve tedavi yöntemi belirlenmelidir ve bunu kesinlikle muhabbet kuşunu muayene eden veteriner hekim belirlemelidir.

Kuş Kist Oluşumu:
Kuşlarda kist oluşumlarında içi sıvı ile dolu dış çeperi zarla çevrilidir. Bu kistler kuşların vücutlarının her tarafında olabilir genelde karın bölgesinde daha yoğun olarak görülür. Bu kistik oluşumlar deri altına lokalize olmaktadır. Temel neden olarak yağ bezlerinin büyümesinden kaynaklanmaktadır. Parazit yumurtaları organlara yerleşerek kist yapısını oluşturarak bu kistler iyi ve kötü huylu tümörlere dönüşebilirler. operasyon risklidir. Kuşlarda değişik bölgelerde karaciğer. böbrek vs en yoğun yerleşme alanıdır. Bu içi sıvı dolu olan kist oluşumları elastiki yapıdadır.
Kuş Yağ Bezeleri(Lipom):
Kuşlarda deri altında yağ göğüs ve karın altında sıklıkla görülür. Obez kuşlar risk altındadır. Yağ hücresinin içinde depoladığı yağ miktarını sınırlayamaması ve aşırı yağ depolamasıyla oluşmaktadır. Bu tür oluşumu olan yağ bezeleri cerrahi olarak uzaklaştırılmalıdır. Yağ bezeleri muhabbet kuşlarında büyümeleri mümkündür kimi zamanda büyümeden kalabilir. Düşük e vitamini . aşırı yağlı yemler kuşların vücutlarında aşırı yağ stoku oluşturur. Bu şişlikler kuşun ısırması ile kanayabilir. Büyük lipomlar böbrek ve karaciğerde görülür. Kuşun idrar ve dışkı yapmasını zorlaştırır. İlaçla sağıltım mümkün değildir.Büyümeyen yağ bezeleri cerrahi olarak alınmadan bırakılabilir.vücuda zararı yoktur tümöre dönüşmeden kalabilir ve lipomlar etrafa yayılmadan kuşlann vücudunda kalabilir.Tedavide e vitamini, diyet egzersiz vs önerilir. Bazı kuş türlerinde, iyi huylu yağ tümörlerinin (Lipoma) gelişimi daha kolay olmaktadır.
Kuş Ur (Tümör): Hücrelerin aşırı çoğalmasıyla dokularda oluşan ve büyüme eğilimi gösteren yumrulardır. Tümör, vücuttaki tüm doku ve organlarda meydana gelebilir.Maling (Kötü huylu) olan tümörlere kanser denir. Bening tümörler(iyi huylu) kanser değildirler. Kötü huylu tümörler ilerledikçe başka doku ve organlara yayılırlar; buna metastaz denir bu şekilde bütün vücuda yayılır. Bening tümörler ise yayılmazlar, sadece oldukları yerde büyüyebilirler. Bu aşamalar veteriner hekim ve hasta sahibi tarafından dikkatli olarak takip edilmelidir.Gerekli durumlarda erken müdahale yapılmalıdır.Kuş sahiplerine önerim veteriner hekime gitmeseler dahi kuşlarını 3 ayda bir göğüs. karın, gaga. kanat altı vs bölgelerini elle muayene ederek şişlik durumlarını erken teşhis etmek açısından önemli bir yaklaşım olabilir.
Öncelikte urun kuşta kötü-iyi huylu olduğunu tahlillerle anlamak gerekmektedir, bazı urlar(tümörler) sadece yağ bezesi veya iltihap dolu olduğundan antibiyotik tedavisi ite geçebilmektedir ancak her antibiyotik her kitleye cevap vermez. Eğer kanser şeklinde ise kısa zaman içinde kuşu kaybedebiliriz, eğer iyi huylu ise yıllarca yaşayabilir. Tümöral oluşumlar genellikle iteri yaşlarda ve kilolu kuşlarda görülür, tüyleri o bölgede azalır ve halsiz görünmeye başlar, uçamaz. Bu durumda öncelikle bir hekime götürmeli ve tahlil yaptırmalısınız tahliller radyoloji.kan testi.biyopsi.patolojik vs olarak yapılır. Yapılan muayene ve tetkik sonucuna göre, gerekli tedavi protokolü uygulanmalıdır.
Tolgay Aytar Veteriner Hekim
Kıvrık Gagalılar ve Kafes Kuşları Üreticileri Derneği Üyesi No:637 [ANGARA]
Alıntı ile Cevapla
Sponsor Reklam Alanı
petshop
Alt 26 Aralık 2014   #2
Guest
Boncuğun abisi
Boncuğun abisi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Mesajlar: n/a
Konular: 16290
Beğenilen Mesajları:
Beğendiği Mesajlar:
Bilgi için teşekkürler. Tolgay bey izmirdeymiş. Konuyla ilgili alanda uzman ve bilgili istanbulda önerebileceginiz hekimler varsa yazın lütfen. Bazıları gerçek anlamda kuşlardan anlamadığı yada ilgilenmedigi halde para koparma amacında oluyorlar ne yazık ki...
Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
Konu Acma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık


Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Şiş Baş Hastalığı Hakkında Mustafa BÜYÜK Diğer Tüm Konular 6 08 Nisan 2015 11:08
Sizler için hazırladığım makale Serkan ERKAN Bakım Besleme Üretim ve Yetiştirilmesi 22 11 Nisan 2014 00:11
Kuşumun hastalığı hakkında yardım. kadir1 Hastalık Tedavi Korunma ve İlaç Kullanma Yöntemleri 5 07 Şubat 2014 15:06
Mantar hastalığı hakkında Ahmet Yusuf TAŞ Hastalık Tedavi Korunma ve İlaç Kullanma Yöntemleri 18 01 Ekim 2013 14:12
Show Kuşlarında Yapay Tohumlama [Yeni Makale] Muhammet ÇELİK Bakım Besleme Üretim ve Yetiştirilmesi 1 06 Nisan 2013 00:49VF Logo

İçerik sağlayıcı paylaşım sitelerinden biri olan MuhabbetKusu.com.tr Muhabbet Kuşu Forum Adresimizde T.C.K 20.ci Madde ve 5651 Sayılı Kanun'un 4.cü maddesinin (2).ci fıkrasına göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur. MuhabbetKusu.com.tr hakkında yapılacak tüm hukuksal Şikayetler buradan iletişime geçilmesi halinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 1 (Bir) Hafta içerisinde MuhabbetKusu.com.tr yönetimi olarak tarafımızdan gereken işlemler yapılacak ve Avukatlarımız size dönüş yapacaktır.