Karadeniz Pet

1,5 Aylık kuşum ile ilgili bir takım sorularım;

FerhatQ

Yeni Üye
Merhaba,1,5 aylık dişi bir yerli muhabbet kuşuna sahibim.Bir kaç sorunum ve problemim var.

1-Öncelikle kuşum 2 dakikada bir (neredeyse) tüylerini kabarıklaştırıp titretiyor.Bunu sürekli yapıyor.Bir sebebi olabilirmi acaba? Bitlenmiş olduğu için yapabilirmi?

2-Kuş her fırsatta kafesten kaçmak istiyor.Yanımıza asla gelmek istemiyor.Kafese elimi attığımda elime geliyor ancak kafesten çıkarttığım anda hemen elimden kaçıp evden çıkmak istiyor.Çok hızlı bir şekilde uçup duvarlara,camlara çarpa çarpa duruyor.Bizde kendine zarar vermesin diye mecburen kafesine geri tıkıyoruz.Ortama nasıl alıştırabiliriz ? (4 gündür bizde ortam alışması lazımdı ama hala alışmadı)

3-Bazen kuşa resmen bir irkilme geliyor,kuş bi titriyor sonrasında koparıyor kıyameti.Bağırıyor,çağırıyor kafeste yerinde durmuyor.Ama bunu günde 1 kez hatta bazen 2 günde bir yapıyor.Normalde çok sakin bir kuş.Hadi neşesi yerinde çok mutlu olduğu için yerinde duramıyor desem oda değil.Öyle olsa sürekli öterdi.Hiç ötmüyor sadece böyle durumlarda ötüyor.Sanki öteceği zamanlar içinde tutup hepsini tek seferde dışarı salıyormuş gibi ötüyor anlam veremedim doğrusu.

4-1,5 Aylık yavrunun yanına yaklaşık 2 aylıkken bir erkek atarsam birbirlerine alışmaları kolay olurmu? Diyelimki erkek attım kafese,yuva takmalımıyım ? Ve erkeği atarsam kafese bana olan ilgileri azalırmı ? Elime alıştırabilirmiyim ? İkisininde elime,omzuma,kafama konması benim için yeterli.

5-Oyuncak bakımından hangi tür oyuncakları önerirsiniz ? Sıkılmaması için.

6-Kaç aylık iken yavru yapabilirler ?

Biliyorum çok soru sordum yine ama bu işte yeniyim bilmediğim bir çok şey var kusura bakmayın :D :D

1. tüylerini kapartıyorsa bulunduğu ortam serindir. Bitten şüphe ediyorsanız kafes altına pamuk koyun bitin en sevdiği pamuktur ama sanmam bitlendiğini.

2. 4 günde bir kuş alışacak diye bir tabir yok hemen salmanız hata olmuş heleki bir dişiyi, önce kafes içinde ona dokunmadan göğüsü önünde tutun bir süre konuşun gün içinde bunları tekrarlayın. Dişilerin her ne kadar erkeğe oranla geçte alışsalar alıştılarmı erkekten dahada iyi olurlar. çarpması ortamı tanıyamadığı anlamına gelir, normalde kuş bulunduğu ortama girdiğinde direk uçma mesafelerini hesaplar ama daha alışamamış salma konusunda aceleci davranmayın.

3.ortamı yadırgadıgından diğer kuşları aradığından gayet normal.

4. erkek şuanda gereksiz beraber büyürler ama dişinin kafes hakimiyetine erkeği atarsanız ona ne yem yedirir, nede tünekte oturtur
yuvalık takmanız gereksiz normal yerli muhabbet kuşları 5-5,5 aylık iken çiftleşebilir ama buda sağlıklı değildir 1 yaşına kadar beklenmesi gerekir dişide yumurta sıkışması olabilir ölümle sonuçlanabilir vs.

5. oyuncak bana göre gereksizdir 1 tane salıncak olsun o zaten onla oynar evirir çevirir ısırır konuşur yem kusar vs. geriye kalan ilgisi size olmalı.

6. 1 yaşından sonra yavru yaptırılması idealdir.

Muhabbet kuşları ilgiyi çok severler. ne kadar ilgi gösterirseniz size o kadar alışır heleki dişi ilgi demek salmak, ele alıp mıncıklamak değildir muhabbet kuşları el ile yakalanmaktan nefret ederler asla bunu yapmayın, hiçbir zaman güven kazanamazsınız. gerisi için sabır gerekli 4gün uızun bir süre değil 1 aylık periyodta idealdir.

1. tüylerini kapartıyorsa bulunduğu ortam serindir. Bitten şüphe ediyorsanız kafes altına pamuk koyun bitin en sevdiği pamuktur ama sanmam bitlendiğini.

2. 4 günde bir kuş alışacak diye bir tabir yok hemen salmanız hata olmuş heleki bir dişiyi, önce kafes içinde ona dokunmadan göğüsü önünde tutun bir süre konuşun gün içinde bunları tekrarlayın. Dişilerin her ne kadar erkeğe oranla geçte alışsalar alıştılarmı erkekten dahada iyi olurlar. çarpması ortamı tanıyamadığı anlamına gelir, normalde kuş bulunduğu ortama girdiğinde direk uçma mesafelerini hesaplar ama daha alışamamış salma konusunda aceleci davranmayın.

3.ortamı yadırgadıgından diğer kuşları aradığından gayet normal.

4. erkek şuanda gereksiz beraber büyürler ama dişinin kafes hakimiyetine erkeği atarsanız ona ne yem yedirir, nede tünekte oturtur
yuvalık takmanız gereksiz normal yerli muhabbet kuşları 5-5,5 aylık iken çiftleşebilir ama buda sağlıklı değildir 1 yaşına kadar beklenmesi gerekir dişide yumurta sıkışması olabilir ölümle sonuçlanabilir vs.

5. oyuncak bana göre gereksizdir 1 tane salıncak olsun o zaten onla oynar evirir çevirir ısırır konuşur yem kusar vs. geriye kalan ilgisi size olmalı.

6. 1 yaşından sonra yavru yaptırılması idealdir.

Muhabbet kuşları ilgiyi çok severler. ne kadar ilgi gösterirseniz size o kadar alışır heleki dişi ilgi demek salmak, ele alıp mıncıklamak değildir muhabbet kuşları el ile yakalanmaktan nefret ederler asla bunu yapmayın, hiçbir zaman güven kazanamazsınız. gerisi için sabır gerekli 4gün uızun bir süre değil 1 aylık periyodta idealdir.

Cevaplarınız için çok teşekkürler yazdığınız her kelimeyi özenle okuduğumdan ve hepsini uygulayacağımdan emin olabilirsiniz :)

Peki kuşun kafesini açtığım gibi kuş kaçıyor.Yaklaşık 1-2 hafta boyunca artık salmayacağım ama saldığımda benden kaçmaması için ne yapabilirim ? El alışkanlığı var ama yinede ev halkından var gücü ile kaçıyor.İstediğim şey serbest kaldığında kendi isteği ile elimize,omzumuza ve kafamıza konması.Biraz dahamı zaman vermem lazım acaba ?

Son düzenleme:
Peki kuşun kafesini açtığım gibi kuş kaçıyor.Yaklaşık 1-2 hafta boyunca artık salmayacağım ama saldığımda benden kaçmaması için ne yapabilirim ? El alışkanlığı var ama yinede ev halkından var gücü ile kaçıyor.İstediğim şey serbest kaldığında kendi isteği ile elimize,omzumuza ve kafamıza konması.Biraz dahamı zaman vermem lazım acaba ?
O istediğiniz şey zamanla ve yeterli ilgi alakayla olur. Sabırlı olun hem daha cok küçük

Geri