Karadeniz Pet

1 günde çıkan 2 adet yavru

Öztürk Uğur

Meraklı Üye
Selamlar,

1. yumurta tam 20 gün 2. yumurta 18 gün oldu bugün, öğlen gibi 1. yavru bir kaç saat sonra 2. yavru çıkmış sanki 2. yumurtada ki yavrunun çıkmasına annesi yardım etmiş delik var yumurtada resim atıyorum.

Sormak istediğim soruma gelince

Kırılan yumurta kabuklarını almak istediğimde dişi kuş dışarı çıkmıyor ve bana baya bir kızıyor ben folluk temizliğini nasıl yapacağım ?

ljZj0k.jpg

Son düzenleme:
Benim dişide çok saldırgan geçen gün 3. yumurta gelmişmi diye bakayım dedim.Yuvayı açtım üzerime saldırdı. :) ben de yuva temizliği yavru kontrolü nasıl yapacağım bilmiyorum.

Yuva temizligini yumurtalar tam cikana kadar hatta birkac gun gecene kadar yapmayın. Yumurtalar ciktikca kokusuz hamster talasi ekleyin. Kabuklari anne ya disari atar ya kendi yer. Yani siz kuslara karismayin yemi suyu koyun yuvada diski birikmesin diye talas koyun gerisini kuslar halleder. Kuslari fazla rahatsiz ederseniz yumurta ve yavrulara zarar verebilir.Hayırlı üretimler

Kuşları yuvalıktan çıkarmak için öncelikle geldiğiniz ve dışarı çıkması gerektiğini haber vermelisiniz. Yuvalığın yan duvarına elinizi hafifçe koyun kaşır gibi elinizi yuvalığın duvarında gezdirin bu işlemi 10 sn kadar devam ettirin kuş ürkmeden yavaşça kalkacaktır. Kalkmamakta ısrar edebilir bu durumda yuvalığın kapağını yine yavaş hareketlerle açmaya başlayın aynı anda yuvalığı hafif hafif tıklayabilirsiniz. Kuş yine kalmıyor veya bağırarak sizi ikaz ediyorsa bir kalem yardımı ile hafifçe kuşu itmeye çalışın ani hareketler yapmayın, siz ondan korkmayın. Yinede bağırarak sizi ikaz ediyorsa ya elinizle çok hafifçe kaldırmaya çalışın eğer acemi veya korkuyorsanız bırakın kuş kalkmayacaktır.

Yuvalığın kenarına parmaklarınla yavaş yavaş tıklat, diğer elinle kapağı yavaş yavaş kaldır. Dişinin çıkması gerek kapak açıldığında. çıkmamışsa elini hareket ettirerek yavaş yavaş yuvalık içine doğru sok. Kesin çıkar. Acele etme, yavaş hareket et.

Yuvalığın kenarına parmaklarınla yavaş yavaş tıklat, diğer elinle kapağı yavaş yavaş kaldır. Dişinin çıkması gerek kapak açıldığında. çıkmamışsa elini hareket ettirerek yavaş yavaş yuvalık içine doğru sok. Kesin çıkar. Acele etme, yavaş hareket et.

Dün denedim baya bir direndi çıkmadı dışarı. Dişi kuş normalde elimize geliyordu. Yuvalık düşüyordu az daha o riski almak istemiyorum daha :)

Karanlık da yapın gece mesela ışığı açmayın
telefon ışığı ile levent beyin dediği gibi tıklayın
yuvalığa çıkınca yuvalığı tamamen sökün sabitse
deliğini kapatın hızlıca temizlik kontrol halledin

3. yavruda bugün geldi . 1 gün ara ile. Yumurta kabuklarının içinde sanki biraz kan gördüm yada yumurta sarısı emin değilim ama yavru yaşıyor.

qMvrd3.jpg

Son düzenleme:
Geri