Karadeniz Pet

12 boş yumurta

umut aktaş

Paylaşımcı Üye
arkadaşlar şuan kuşum 2. kuluckasında 5 yumurta yapdı 5 ide boş ilk kuluckada 7 boş daha hiçbiri dolu değil nedeni ne olabilir herşeyleri tam bu sistenin mamasından veriyorum ama olmuyor dişi sadece tuvalete dısarı cıkıyor hep yatıyor ama boş neden olabilir yardımlarınızı bekliyorum

ayrı kafeslerde, en az 2 hafta kuşlarınızı dinlendirin...
bu arada mamayı sadece haftada 1 defa verin...
ve mümkün oldukça odada uçurun, yağlanmasınlar...
sonra tekrar dişi kuşu,
yuvalığın takılı olduğu erkek kuşun kafesine geri koyun...

çiftleşirken incelediniz mi? belki erkek sadece üstüne çıkıyordur. tam çiftleşme olmuyordur...

Ciftlesmeden yumurtluyor olabilir

Şu erkek disiyi tohumlamiyor üzerine çıkmıyor dişi kendi kendine yumurtluyor olabilir dişi çok yaşlı olup çiftleşme olsa bile tohum tutmuyor olabilir bir şikta içlerinden biri kısır

2 side yaşıt gibi erkek 2 dişide 1 bucuk 2 civarı abi dısı 7 yumurta yapabilirmi çiftleşmeden kendi kendine

Ciftlesmeden de olabilir inşaallah dolu çıkar yumurta maması yap arada ver başıma geldi dişi 2 kuluçka da 10 boş yumurta verdi. 3. Kuluçka da 4 yavru verdi

12 yumurtanın hepsi boş ise erkekte problem vardır ayrıca 12 yumurta üzerine dişi kuşunuzu ayırın 2 3 hafta kadar dinlendirin bu arada da güzel bir baskın erkek alın elinizdeki mevcut erkeği çıkartınn daha fazla dişinin yumurtlamasına izin vermeyin ileride kötü sonuç olabilir dişi için

yorumlarınız için teşekkürler 3 kuluçkayı bekliyecegim ondan sonrasına bakıcam saolun

12 yumurtanın hepsi boş ise erkekte problem vardır ayrıca 12 yumurta üzerine dişi kuşunuzu ayırın 2 3 hafta kadar dinlendirin bu arada da güzel bir baskın erkek alın elinizdeki mevcut erkeği çıkartınn daha fazla dişinin yumurtlamasına izin vermeyin ileride kötü sonuç olabilir dişi için

3 ağız yavrusu alınmış erkeği yetişkin bir disiye es atmistim 2 ağızda 10 yumurta aldım hepsi boştu 3. Ağızda yavru aldim

Aynı şekilde benim kuşlarında ilk 2 kuluçkası boş çıktı,15 şubat gibi kuluçkayı sonlandırdım 2 hafta ayırdım ama şimdi dişi yuvalığa hiç bakmıyor bile. Mama takviyesine devam,bekliyoruz bakalım

Son düzenleme:
Bu sorun bence ciddi bir problem bendeki çiftin de aynı sorunu var ve hala üstesinden gelmiş değilim şuan dinlenme aşamasında. Sorun erkek mi dişi mi onuda anlamak güç farklı fikir ayrılıkları var bu konuda sanırım forumda anladığım kadarıyla.

Hayır değiştirmeyin, benim kuşum 4 tane falan kuluçka geçirdi, yumurtalar boştu. Dörtten fazla bile olabilir, aylarca öyle boş yumurtalara yattı. Son kuluçkasında beş yumurta yaptı, beşi de dolu. Şimdi durduramıyoruz. Ben gözlemledim onları bu boş kuluçka dönemlerinde, tam çiftleşemiyorlardı. Sanırım tecrübesizlik, zamanla öğreniyorlar.
Üretici misiniz? Değilseniz, yavru almak için erkeği değiştirmeyin bence.

Son düzenleme:
ayrı kafeslerde, en az 2 hafta kuşlarınızı dinlendirin...
bu arada mamayı sadece haftada 1 defa verin...
ve mümkün oldukça odada uçurun, yağlanmasınlar...
sonra tekrar dişi kuşu,
yuvalığın takılı olduğu erkek kuşun kafesine geri koyun...

Yanlış.Özür dilerim.
Çiftlerinizi asla uçurmayın.Nedeni ise ;Enerji kaybı ile çiftleşmenin uzamasıdır.
Çiflerinize 2 günde bir mama verebiirsiniz.
Mama içeriğine detaylı girmeyin.
Ancak;boş yumurta probleminiz varsa ,yer fıstığını robottan geçirerek parçalayıp mamanın içerisine koyun.
Kuşlar genelde boş yumurtayı yetersiz çiftleşme ve yetersiz vitamin eksikliklerinden yaparlar.
Gerekli olan vitaminler "A,E" vitaminleridir.
Şu anda muhabbet kuşlarının yiyebileceği en zengin E vitamini deposu "Yer Fıstığındadır"
A vitamini ise havuçta yeterli oranda mevcuttur.
En son ve acı durum ise ;Çiftlerinizden en az biri kısır olabilirler.
Nereden aldınız kuşlarınızı?

Geri