Karadeniz Pet

15-20 günlük yavru bakımı hakkında yardım.

H

Haggar

Guest
Merhaba arkadaşlar.

Başlıktan da anlaşılacağı üzere. Tüyleri tamamen çıkmış ama henüz yeme düşmemiş bir yavrum var. Daha önce bebe bisküvisiyle buna benzer bir yavru büyütmüştüm tek deneyimim oydu. Yavruyu bu sabah aldım mamayı ıslatıp ağzına değdirdim ancak ağzını açmıyor. Muhtemelen yeni geldiği için ne olduğunu anlama çabasında. Çok boş vaktim var yavruyla her daim ilgilenip onu büyütebilmenin altından kalkabileceğime inanıyorm ancak bu konuda yardımınıza ihtiyacım var.

mamayı ıslatıp vermeye çalıştım ama gagasını açmadığı için rahat bir şekilde besleyemedim (Henüz yeni olduğundan acıkınca açacak mı bilmiyorum. Kursağı doluydu annesi beslemiş). Youtube'da serum hortumuyla besleyenleri gördüm ancak bu olay riskli geldiği için bu şekilde beslemeye korkuyorum. Bana nasıl besleyeceğim konusunda yol,yöntem,tavsiyelerinizi paylaşırsanız çok sevinirim.

Şırınganın ucuna serum hortumu takmadan ağzına çok az az vermek daha güvenli sanki bu konuda da kararsızım yardımcı olursanız sevinirim.

Hazır mamaya mamanın iki katı oranında su ilave edip yapıyorum. Bu yöntem doğru mudur ?

yavrum bu maaşallah deyelim nazar değmesin :)
2014-08-1715.41.10.jpg

Teşekkürler

-- MUHABBETKUSU.COM.TR; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 21:15 -->-> Daha önceki mesaj 15:51 --

Yardım edecek yok mu arkadaşlar.

20 gunluk yavruya benzemiyor. Bence en az 30 gunluk. Kasik ile besleyebilirsiniz.

Kafesin bibine yem koy kabuksuz acıkınca yiyecektir 45 günlüğe benziyor maşallah

Kafesin bibine yem koy kabuksuz acıkınca yiyecektir 45 günlüğe benziyor maşallah

45 günlük olduğunu sanmıyorum. Neden derseniz henüz diri bir şekilde ayakta duramıyor. Yuvadan bugün gözümün önünde çıkarıp verdi adam. Ama adamın dediği gibi 15 günlük olduğunu da sanmıyorum sanırım en az 25 günlük.

Önüne cicibebe bisküvisi ufaladım ve mama ve kabuksuz yem koydum. Bana aldığım kuşçu suyu mamaya karıştırıp ver dedi suluk koyma dedi ama mantıksız geldi biraz sizce ne yapmalıyım. Kafesin tabanına koydum suluğu da annesinden ayrıldığı için sanırım bugün zorla yedirdiğim bikaç damla mama dışında bişey yemedi. Geldiğinde kursağı full dü ama anası yeni doyurmuştu sanırım. Endişelenmem yersiz galiba inşallah yarın başlar ufaktan yemeğe.

-- MUHABBETKUSU.COM.TR; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 21:41 -->-> Daha önceki mesaj 21:39 --

20 gunluk yavruya benzemiyor. Bence en az 30 gunluk. Kasik ile besleyebilirsiniz.

Cevabınız için teşekkürler.

Şırınga ve kibrit çöpünün tersiyle denedim ama gagasını milim açmadı zorla çok az yedirebildim. Sanırım kursağı dolu olarak yuvadan çıktığı henüz acıkmadığından böyle oldu . İnşallah yarın iştahla yedirebilirim.

Dediginize gore yuvadan atlamayan ve yem kirmayi bilmeyen bir kusu neden aldiniz?

Daha önce alıp alıştıramadığım 3 aylık bir kuş ile takas edecektim. Ancak hiç yavru yoktu. Adamda besleyebilirsen yuvadan atlamaya yakın kuş var onu vereyim dedi. Mama ve kabuksuz yemle rahat besleyebilirsin dedi. Benimde boş vaktim var iyi bir şekilde ilgilenebilirim düşüncesiyle almış bulundum. Hem kendim besleyip büyütürsem ileride daha canayakın olur düşüncesi de etkiledi.

Yem kirmayi ogrenebilecegi bir kus var mi? O zaman biran once kafes tabanina kabuksuz ve normal yem koyun. Yemezse mama hazirlayip siz yedirin. Ilerleyen gunlerde yem kirmayi ogrenemezse iade edin. Ogrensin sonra geri alirsiniz.

Yem kirmayi ogrenebilecegi bir kus var mi? O zaman biran once kafes tabanina kabuksuz ve normal yem koyun. Yemezse mama hazirlayip siz yedirin. Ilerleyen gunlerde yem kirmayi ogrenemezse iade edin. Ogrensin sonra geri alirsiniz.

İlgilendiğiniz için teşekkür ederim.

Kafes tabanına kabuksuz yem, bebe bisküvisi ufaladım, bir de mama koydum. Sürekli gözlemleyeceğim yemediğini anladığımda gagasını açmıyor biraz kaçıor ama yine de avucuma alıp zorla yedirmeyi deneyeceğim.

Aldğım yer biraz değişik bir esnaf eski kuşu kısa sürede değiştirmek istememe rağmen neredeyse bir kuş parası takas parası verdim. Tekrar muhattab olmak istemiyorum açıkçası. Hayvan sevgisi değilde işe sadece ticaret olarak bakanlardan. İnşallah sorunsuzca önümüzdeki 1 haftayı atlatırız. Tekrar teşekkürler

-- MUHABBETKUSU.COM.TR; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 20:25 -->-> Daha önceki mesaj 22:39 --

Tekrar merhaba arkadaşlar...

30 saat bende kalan bu yavrucuk bu süre zarfında bir çay kaşığı kadar mamayı zorla yedirmem haricinde kendi başına yemini yeyemedi. Bebe bisküvisi, mama ve kabuksuz yem denedim ancak ağzına alıp geveleyip atıyordu. Hollanda yavrusu olduğundan vücut büyüklüğü biraz aldatıcı oldu sanırım. Sabah baktım zayıf düşmeye başladığını gördüm ve geri iade etmek için kuşçuya götürdüm. Biraz sıkıntı çıkarsalarda aldılar kuş şuan ebeveynlerinin yanında. Umarım annesi zarar vermez. Babası da doyurabilir.

Herneyse. Benim yeni muhabbet kuşu alacaklara tavsiyem; eğer küçük yavru doyurma konusunda tecrübeniz yoksa, kuşçu altından kalkabilirsin diye ısrar bile etse henüz yuvadan atlamamış, yemini yiyemeyecek derecede küçük olan yavruları satın almayın. Şırıngayla, serum hortumuyla yavru doyurmak herkesin harcı değil :) Tecrübeliyseniz orası farklı.

Üzüldüm. Takas parası da ne öyle. :mad:

Son düzenleme:
Üzüldüm. Takas parası da ne öyle. :mad:

Para kazanmayı 1. planda tutuyorlar genelde. Hatta kuşun yanında mama kabuksuz yem gibi yavru ürünlerini de satmak için bu kuş tavsiye edilmiş olabilir:) Neyse olan oldu. Benim için de bir deneyim oldu. Tek endişem 30 saatliğine yuvadan aldığımız yavruyu gece annenin öldürme ihtimali ama pek zannetmiyorum. Umarım gelecekte iyi bir kuş olur.

Kolay gelsin. Öncelikle tabandaki o renkli kağıdı kaldırmanızı öneririm. Tabana aspur serpiştirin. Kanarya yemi olarak da bilinir. Aynı duruma iki defa iki farkli kuşta düşmüştüm daha önce. Eğer yemezse sırasıyla kaşıkla beslemeye ve şırınga yoluyla besleme seçeneklerini düşünün derim.

Kolay gelsin. Öncelikle tabandaki o renkli kağıdı kaldırmanızı öneririm. Tabana aspur serpiştirin. Kanarya yemi olarak da bilinir. Aynı duruma iki defa iki farkli kuşta düşmüştüm daha önce. Eğer yemezse sırasıyla kaşıkla beslemeye ve şırınga yoluyla besleme seçeneklerini düşünün derim.

Tavsiyeleriniz için çok teşekkürler. Ancak son mesajı gözden kaçırmış olmalısınız :)

-- MUHABBETKUSU.COM.TR; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 20:25 -->-> Daha önceki mesaj 22:39 --

Tekrar merhaba arkadaşlar...

30 saat bende kalan bu yavrucuk bu süre zarfında bir çay kaşığı kadar mamayı zorla yedirmem haricinde kendi başına yemini yeyemedi. Bebe bisküvisi, mama ve kabuksuz yem denedim ancak ağzına alıp geveleyip atıyordu. Hollanda yavrusu olduğundan vücut büyüklüğü biraz aldatıcı oldu sanırım. Sabah baktım zayıf düşmeye başladığını gördüm ve geri iade etmek için kuşçuya götürdüm. Biraz sıkıntı çıkarsalarda aldılar kuş şuan ebeveynlerinin yanında. Umarım annesi zarar vermez. Babası da doyurabilir.

Herneyse. Benim yeni muhabbet kuşu alacaklara tavsiyem; eğer küçük yavru doyurma konusunda tecrübeniz yoksa, kuşçu altından kalkabilirsin diye ısrar bile etse henüz yuvadan atlamamış, yemini yiyemeyecek derecede küçük olan yavruları satın almayın. Şırıngayla, serum hortumuyla yavru doyurmak herkesin harcı değil :) Tecrübeliyseniz orası farklı.

Moderatör tarafında düzenlendi:
Kaçırmışım. Üzüldüm hayırlısı olsun

Sent from my iPhone 5 using Tapatalk

Geri