Karadeniz Pet

15 günlük eğitim sonrası kafes dışında sorunlar Lütfen herkes fikrini söylesin.

BURAKBASKAN

Paylaşımcı Üye
Arkadaşlar 28 günlükken aldığım erkek kuşumu 15 gün kafeste parmak alıştıma eğitiminden sonra ilk defa cumartesi günü kafes dışına çıkardım.
Konu:
1.gün: ilk önce parmağımla çıkarmak istedim ama her seferinden kafes kapısından tüneklere geri atladı.
Kafesine 1 haftalıkken oyuncağı olsun diye bir oyuncak figür asmıştım. Bu figürle arası ilk dakikadan itibaren alıştı. Oyuncağı oldu kısaca.
Neyse konu dağılmasın kendisi kafesten çıkmayınca oyunca figür avucumda kuş bu şekilde çıktı. Koltuğa koydum orda biraz oyuncağının ipi ile oynadı sonra parmağımı uzatınca gaga attı, sonra bir anca uçtu neyseki bir yere vurmadı. komidin üstüne kondu. sonra yine oyuncağı vasıtasıyla aldım ama koltukta 2 dk. daha oynadıktan sonra parmağımı uzatınca yine uçtu bu sefer daha zor yere klima üstüne uçtu. ordan da aldım. kafesinin kapısına koydum ve kafese kendi girdi.
Bu arada hangi pozisyon olursa olsun kuşu avuçlamadım sadece parmağımla aldım.
Kuş kafeste agresifleşti. Her saniye parmağıma gelen kuş gaga atmaya başladı.
Neyse biraz sona sakinleşti.

2. gün
Bu sefer kafesin kapısını açtım parmağımla çıkarmadım ve oyuncağını uzaktan gçsterdim: kafesin kapısında durdu ve bir anda yine klimanın oraya uçtu. 1 dakika bekledikten sonra yine oyuncağı yardımı ile parmağıma aldım ve koltukta bir - iki oyunca ile oynadı. yine parmağıma gelmesi için parmağımı uzattıktan sonra yine komidine uçtu. tam yine indirirken tekra uçtu bu sefer yine oyuncağı ile aldım parmağıma.

Sonra kafesinin kağısına koydum bu sefer hemen kafese atlamadı, kapıda teller ile oynadı. Kafese girdi ben aldım kafes kapısına koydum, sabit kaldı bir süre sonra tekrar kafese girince tekrar kapıya koydum.
ilk akşam ki gibi agresif değildi bu sefer. Parmağa geldi kafes içinde.

Şimdi sormak istediğim kafes içinde elime gelen kuş kafes dışına çıkınca neden değişti (agresileşti / kaçtı)

Nerede yanlış yaptım?
Nasıl bir yol izlemeliyim?

Biliyorum okuması uzun ama eksiksiz yaşananları baştan sona yazdım.
Altda 1. ve 2. gün koltukta oynarken çekilmiş videolar mevcut.

Şimdiden bilgi veren tüm kuş seven dostlarıma sonsuz teşekkürler.

1.gün
[YOUTUBE]Y5bk5Aymm1k[/YOUTUBE]

2.gün
[YOUTUBE]57lLfvZPxLM[/YOUTUBE]

Son düzenleme:
eğitiminiz iyi gidiyor kafanıza takmayın aynen devam edin bence

sizde bir sorun yok böyle oluyor. dışarıda ürkek oluyorlar. zamanla geçer. benimki de öyleydi. ama bana gelmesi için oyuncağını ve yemi kullanıyorum hala. bu nezaman değişecek bilmiyorum. kuşlar çok ürkek hayvanlar bunu hiç unutmamak ve sabırlı olmak gerek. acele etmemek...

eğitiminiz iyi gidiyor kafanıza takmayın aynen devam edin bence

Teşekkür ederim ama burda anlayamadığım kafes içinde parmağa gelen kuş kafes dışında neden bu kadar değişiyor.
Forumda bakıyorum daha ilk gün kuşu alıp eve getirenler parmağında foto çekiyolar, kuş alışkın oluyor?

Teşekkür ederim ama burda anlayamadığım kafes içinde parmağa gelen kuş kafes dışında neden bu kadar değişiyor.
Forumda bakıyorum daha ilk gün kuşu alıp eve getirenler parmağında foto çekiyolar, kuş alışkın oluyor?

evet ben de sinir oluyorum. onlarınki alışık kuş zaten. bazı üreticiler ele alışkın kuş satıyorlar onlardandır. eğer değilse lütfen o kişiler cevap versin yardımcı olsun. uğraşıyoruz şurda :)

Acaba sorun oyuncak mı düşünmeye başladım. Oyuncağa bağlanınca ben ona el sürüyorum diye mi triplere giriyor acaba.

Birde ne zaman kafesi açınca kendi çıkar?
Yada çıkar mı?

Bence oyuncak vermeseydiniz iyiydi kuş size karşı daha sosyal olabilirdi belki :)

Moderatör tarafında düzenlendi:
oyuncağı çıkarsa mı arkadaşlar ne dersiniz ?

oyuncağı çıkarsa mı arkadaşlar ne dersiniz ?

Hani kuş ona çok alışmışsa çıkarmanız iyi olur mu bilmem depresyona da gidebilir hem o kadar alışmıssa oyuncak hep dışarda dursun belkide artık dışarda durma zorunluluğu hissedebilir :)

ben korktuğu her şeye oyuncak sayesinde alıştırabildim. ama oyuncağını benden kıskandığını düşümüyorum. oyuncak olduğu için mi bana gelmiyor acaba diye düşünüyorum. ben yokken sıkılmasını istemiyorum oyuzden oyuncaklarını da kaldıramam. oynarken izlemek de çok eğlenceli zaten

aşırı kararsız kaldım. oyuncağı çıkarsam başka dert çıkarmasam başka dert.
1 hafta hep akşamları kafes kapısını açayım çıkar diye umud ediyorum.

Oyuncağı zaten dışarı alıyorum salarken belkide ona bozuluyordur.

BENDE DE DURUM TAM TERSİ albino bir yavrum var geldiği ilk andan itibaren kafamızdan aşağıya inmiyor.daha doğru kafesine girmek istemiyor..kafese koyunca kendini tellere çarpıyor adeta beni kafese koymayın çıkarın diye bağırıyor..evcil bir kuşum olsun istedim bu kadarına da istememiştim

BENDE DE DURUM TAM TERSİ albino bir yavrum var geldiği ilk andan itibaren kafamızdan aşağıya inmiyor.daha doğru kafesine girmek istemiyor..kafese koyunca kendini tellere çarpıyor adeta beni kafese koymayın çıkarın diye bağırıyor..evcil bir kuşum olsun istedim bu kadarına da istememiştim

Maşallah .
Anlattığınız durumu gözümde canlandırınca bile mutlu oldum. Ama sanırım şu an benim için sadece hayal.

alla alaaa al işte ilk dakkada alışkın kuş. nedir bunun sırrı dostum? onu neden söylemiyorsunuz?

oyuncagini size tamamen alisana kadar kafesinden cikarin bence, tum ilgisi sizin uzerinizde olsun. Ben kusuma salincagini bile aylar sonra almistim cunku vaktimin buyuk bi cogunlugunu onunla gecirebiliyordum. Siz de bence kafesteki oyuncagini cikarin tamamen size odaklansin, ilerleyen zamanlarda koyarsiniz geri.

oyuncagini size tamamen alisana kadar kafesinden cikarin bence, tum ilgisi sizin uzerinizde olsun. Ben kusuma salincagini bile aylar sonra almistim cunku vaktimin buyuk bi cogunlugunu onunla gecirebiliyordum. Siz de bence kafesteki oyuncagini cikarin tamamen size odaklansin, ilerleyen zamanlarda koyarsiniz geri.

bende şöyle bir sorun var işim dolayısı ile akşam 20:00'de eve gidiyorum. 2 saat ancak ilgilenebiliyorum.
Şimdi oyuncağı çıkarırsam bu seferde gün içinde sıkılacak.

o zaman acaba boyle daha kucuk bi oyuncak mi koysaniz zilli top gibi? yanlis hatirlamiyorsam o oyuncagina kur yapiyordu belki es olarak goruyordur onu? bana fikrimi sorarsaniz kafese oyle bi oyuncak koymak yerine yan kisimlarinda ziller olan salincaklar oluyor aynasiz oyle birsey alin onda oynarken de cok keyif aliyorlar cunku. Kafes disina da zamanla kendi istegiyle cikacaktir o konuda tedirgin olmayin yalniz ciktiginda sizin yaninizdan ayrilmamasi icin biraz ugrasmaniz gerekecek onu da odulle veya yiyecekle halledebilirsiniz diye dusunuyorum. Dal dariya hayir diyemiyorlar mesela, bir iki tutam dal dari alip kafes disinda elinize gelmesini saglayabilirsiniz.

o zaman acaba boyle daha kucuk bi oyuncak mi koysaniz zilli top gibi? yanlis hatirlamiyorsam o oyuncagina kur yapiyordu belki es olarak goruyordur onu? bana fikrimi sorarsaniz kafese oyle bi oyuncak koymak yerine yan kisimlarinda ziller olan salincaklar oluyor aynasiz oyle birsey alin onda oynarken de cok keyif aliyorlar cunku. Kafes disina da zamanla kendi istegiyle cikacaktir o konuda tedirgin olmayin yalniz ciktiginda sizin yaninizdan ayrilmamasi icin biraz ugrasmaniz gerekecek onu da odulle veya yiyecekle halledebilirsiniz diye dusunuyorum. Dal dariya hayir diyemiyorlar mesela, bir iki tutam dal dari alip kafes disinda elinize gelmesini saglayabilirsiniz.

Önerileri dikkate alıcam. bugun kafesi açık bırakıcam bakalım çıkacak mı? Kendi çıksa zaten belki meraktan gelir yanıma.

kardeşim bilmiyorum ama bence 15 gün asla bir kafeste bırakılmamalı.Bende 15 gün 1 ay bırakın ortama alışsın gibi şeyler okudum.Çok ama çok yanlış bence.Aldığımız canlıya uygun yaşama ortamı vermek zorundayız.Bu robot değilki 15 gün içerde dursun elime gelsin gibi bi formül yok bence.Neticede onlarında duyguları hisleri var.Ben kuşu aldığım günün ertesi kafes dışarısına çıkardım.Biraz ilgilendim şuan elimede geliyo hoplıyo zıplıyor.Önemli olan aldığımız canlıyı uygun şekilde yaşatmak.Bence kuşu bırakın istediği gibi gezsin dolaşsın size ve eve zamanla alışacaktır.Yemide elinizden yedirin.Alışmasını biraz daha hızlandıracaktır.

onceki actiginiz baslikta da soylemistim size ilk etapta kafesten cikmaya bile cekinirler diye, zamanla o korkusunu kiracaktir merak etmeyin, siz ciktiginda avize perde gibi yuksek yerlere konmasini onleyin yeterli, onlara alismamasi lazim. Bir de ilk etapta kafes disinda gecirdigi sureyi hemen uzun tutmayin ilk gun 10 dakika duruyorsa ikinci gun 15 dakika olsun mesela, sureyi yavas yavas arttirin.

Geri