Karadeniz Pet

2 günlük yavru öldü

• Konbuyu başlatan zalutt
  • Başlangıç tarihi
Z

zalutt

Guest
Merhaba,
1 yaşında jumbo dişi ile 8 aylık erkek muhabbet kuşlarım eş tuttu. Dişi 4 yumurta yaptı. ilk yumurtayı boş olduğu için yuvadan attılar. ondan sonra yumurtadan çıkan yavru 2 günlükken öldü. geriye 2 yumurta kaldı. 1 tanesi 1-2 gün içinde diğeride 3 gün sonra falan çatlar. kuşlar gibi benimde ilk deneyimim. yavru neden öldü, diğer 2 yavru yumurtadan çıktıktan sonra ne yapmam lazım.
dişi veya erkek mi öldürmüş diye baktığımızda gaga izi falan görünöüyor. anne iyi besleyememiş olabilirmi veya havasızlıktan mı öldü. erkek de yuvaya girip dişiyle yatıyor. yavru ezilmiş olabilir mi?

İlk kuluçkada bunlar normal. Büyük ihtimalle besleyememiştir. Yavrular çıktıktan sonra, yem kırmayı öğrenene kadar hergün yumurta maması vermelisiniz kuşlara.

anladım, videolarda izledim.
Peki havasız kalma, ezilme vs bu nedenlerden dolayı ölmesi mümkün mü ?

Havasızlık yüzünden ölen yavru ne gördüm, ne de duydum :)

Ezilme olabiliyor bazen. Anneleri farketmeden üstüne basıyor ya da kendisinden daha büyük olan kardeşleri tarafından ezilebiliyorlar. Ama bunlar da düşük ihtimal. Ölen yavrunun kursağına baktınız mı? İyi beslenmişse kursağı sarı balon gibi şişmiş olur. Eğer şişlik yoksa annesi beslememiş demektir.

Geri