Karadeniz Pet

2 Hafta Önce Aldığım Muhabbet Kuşum...

• Konbuyu başlatan Tatto
  • Başlangıç tarihi
T

Tatto

Guest
Selam arkadaşlar. 2 hafta önce dişi bir muhabbet kuşu aldım. Hollanda ırkı olup henüz 2 aylıktı. Bugün itibariyle 2 buçuk aylık oldu. İlk aldığım günlerde sadece kafesin dibinde duruyor aklına gelirse yere döktüğüm yemleri yiyordu. Endişeleniyordum ama sonra tüneğe çıktı. Yemliğini öğrendi. Birtakım şebeklikler yapmaya başladı ama genel anlamda çok hareketli değildi. Son günlerde hareketi de arttı. Kafesin içinde pek malzeme bulundurmuyorum zira öyle yaparsam alışması zor olur diye düşünüyorum. Bir gaga taşı, iki yemlik, küçük bir salıncak ve bir tanede kendi yaptım ve iple kafese bağladığım küçük bir oyuncak balık var. Nihayet gaga taşıyla tanıştı ve arada gagasını sürtmeye başladı. Balıkla da oynamaya başladı. Yalnız çok fazla ötmüyor, bazen tv'den kuş sesi duyunca ötüyor bazen de iki üç ötüş yapıyor saatlerce ötmüyor. Bu neden olabilir? Bir de ayna almalı mıyım? Kuşçu ayna alırsan sana alışması zor olur dedi. Sizin düşünceleriniz ne? Bir şey daha sormak istiyorum, arada kafesin kapsını açıyorum. Bir iki kez dışarı çıkmayı başardı ama kafesin yerini bulamadı. Benden ne çok kaçıyor ne de bana çok yaklaşıyor. Ürkek ve çekingen bir hali var. Bu ürkekliğini ne kadar süre sonra atlatır benim yavrucak. Benim önceden bir kuşum vardı, parmağımı şıplatınca parmağıma konuyor, bana çeşitli numaralar yapıyor, öpücükler atıyor, çok ötüyordu. O muhabbet kuşum çok alışkındı. O ölünce uzun bir süre kuş alamadım ta ki iki hafta önce burada bahsettiğim kuşu alıncaya kadar. Benim şimdiki yavru ne zaman alışır. Çok mu aceleciyim? 1 yaşına gelince mi daha iyi alışır yani bunun bir süresi var mı? Cevaplarınız için şimdiden çok teşekkür ederim dostlarım...

Moderatör tarafında düzenlendi:
Selam arkadaşlar. 2 hafta önce dişi bir muhabbet kuşu aldım. Hollanda ırkı olup henüz 2 aylıktı. Bugün itibariyle 2 buçuk aylık oldu. İlk aldığım günlerde sadece kafesin dibinde duruyor aklına gelirse yere döktüğüm yemleri yiyordu. Endişeleniyordum ama sonra tüneğe çıktı. Yemliğini öğrendi. Birtakım şebeklikler yapmaya başladı ama genel anlamda çok hareketli değildi. Son günlerde hareketi de arttı. Kafesin içinde pek malzeme bulundurmuyorum zira öyle yaparsam alışması zor olur diye düşünüyorum. Bir gaga taşı, iki yemlik, küçük bir salıncak ve bir tanede kendi yaptım ve iple kafese bağladığım küçük bir oyuncak balık var. Nihayet gaga taşıyla tanıştı ve arada gagasını sürtmeye başladı. Balıkla da oynamaya başladı. Yalnız çok fazla ötmüyor, bazen tv'den kuş sesi duyunca ötüyor bazen de iki üç ötüş yapıyor saatlerce ötmüyor. Bu neden olabilir? Bir de ayna almalı mıyım? Kuşçu ayna alırsan sana alışması zor olur dedi. Sizin düşünceleriniz ne? Bir şey daha sormak istiyorum, arada kafesin kapsını açıyorum. Bir iki kez dışarı çıkmayı başardı ama kafesin yerini bulamadı. Benden ne çok kaçıyor ne de bana çok yaklaşıyor. Ürkek ve çekingen bir hali var. Bu ürkekliğini ne kadar süre sonra atlatır benim yavrucak. Benim önceden bir kuşum vardı, parmağımı şıplatınca parmağıma konuyor, bana çeşitli numaralar yapıyor, öpücükler atıyor, çok ötüyordu. O muhabbet kuşum çok alışkındı. O ölünce uzun bir süre kuş alamadım ta ki iki hafta önce burada bahsettiğim kuşu alıncaya kadar. Benim şimdiki yavru ne zaman alışır. Çok mu aceleciyim? 1 yaşına gelince mi daha iyi alışır yani bunun bir süresi var mı? Cevaplarınız için şimdiden çok teşekkür ederim dostlarım...
Ürkek ve çekingen olması normaldir benim ilk muhabbet kuşum çok ürkerdi benden 2 ay olmustu eğitememistim sonra bilgisayar masasının yanına koydugum ilk günde alıştı ben odaya girdiğim anda oynamaya ve ötmeye başlardı kafesten cıkaracagamı bildigi icin benim tavsiyem kafesin kapısını acık tut ister girsin ister cıksın sen acık tut eve alıssın zamanla senin yanına gelir kendiliginden eline felan geliyodur simdi dimi ?

çok sağ ol dostum ilgin için... elime gelme konusunda ürkek diyorum ya gelsem mi gelmesem mi hesabı yapıyor:) bir de tüneklerken arada sağ kanadı çok az da olsa bir titreme gibi bir şey oluyor her zaman olmuyor ama yine de kafam takılıyor bu duruma normal midir sence?

çok sağ ol dostum ilgin için... elime gelme konusunda ürkek diyorum ya gelsem mi gelmesem mi hesabı yapıyor:) bir de tüneklerken arada sağ kanadı çok az da olsa bir titreme gibi bir şey oluyor her zaman olmuyor ama yine de kafam takılıyor bu duruma normal midir sence?

O normaldir hocam eğer tüyleri kabarıp tünekde durup tepki vermiyorsa o zaman korkman gerekir

korkusu1 ve sayın tatto site kuralları gereği rumuz kısmını isim soyisim olarak düzenleme yapmanızı rica ediyorum anlayışınız için teşekkür ederim

değiştiremedim galiba yeniden üyelik almak gerekiyor...bi ara yaparım...lütfen bu başlığımı silmeyin...

muhammet bey linki atmış sağolsun

editörler benim rumuzu Hasan KICIR olarak değiştirebilirler...

deneme
m8pj6.jpg
[/url][/IMG]

Muhabbet Kuşum artık kafesinden kendiliğinden çıkıyor. Bir iki tur atıyor ve kafesini kendiliğinden bulup içine giriyor. Gaga taşını da çok seviyor. Hala ürkek ele gelmiyor ama eskisine göre gelişme var yani çok fazla kaçmıyor...

Bir de muhabbet kuşumun yeminin içine ince ince ufakladığım elma parçaları koydum... Az önce yemliğine baktım yediğini gördüm. Yalnız ilginç bi şey oldu, pek fazla ötmeyen muhabbet kuşum elmayı yedikten sonra çok güzel şekilde ötmeye, konuşur gibi sesler çıkarma başladı hiç de durmuyor... Sus pus olan kuşumun elmaları yedikten sonra çenesi açıldı. Elmanın mı etkisi oldu yoksa başka bi şey mi anlamadım....???

Oncelikle flood yapmak için bir neden yok. Mesajın sag altında düzenle butonuna basarak ekleme yapabilirsiniz. Gaga taşı vermenizi tavsiye etmiyorum zararlı kireçten yapılıyor ve sindirilemiyor kuş tarafından. Elmayı yemin içinde değilde ayrı bir kapta verirseniz iyi olur yem ıslanmaz.. Etrafa ısınıyor işte ne güzel ötsün güzel ilgilenirseniz peşinizden ayrılmaz..

Geri