Karadeniz Pet

2. Kuş

• Konbuyu başlatan ESRA DEMİR
  • Başlangıç tarihi
E

ESRA DEMİR

Guest
Merhabalar. Benim bir tane muhabbet kuşum var 8 aylık . Gündüzleri evde yalnız kalıyor diye yanına 45 günlük bir kuş daha aldık.şuan ayrı kafeslerdeler. Ilk kuşumuz bize çok alışkın hiç kaçmıyor hep üzerimizde geziyor, elden hiç kaçmıyor. Ama ikinci aldığımız kuşun yanına bile yanaşmak mümkün değil. Elimi kafese yanaştırınca kendini sağa sola atıyor. Nasıl kendimize alıştırcaz??? Ikisini aynı anda kafesinden çıkarmamız alışmasını engeller mi?

Valla esra hanım çok zor ama imkansız değil genelde çift olan kuşlar böyle olur size alışan kuşunuzda yavaşca size olan ilgisini kaybedecektir yeni olan kuşunuza zaman tanıyın biraz o yokmuş gibi davranın diğer kuşunuzla ilgilenin kıskanıp oda sizinle olmak isteyebilir. aldıgınız kuş dişimi ?

Ilk kuşumuz erkek ikincisinde erkek diye aldık ama ne çıkcak bilmiyorum. Kendini sağa sola attıkça ben suçluluk hissediyorum. Pişman oldum zaten 2. Sini aldığıma durduk yere strese giriyorum.

Bende zamanında o hatayı yapmiştim yanlız kalmasına içim elvermediği için bir kuş aldım benimkisi bana alışkındı diğeride sizinkisi gibi çok korkaktı pişman oldum aldığıma bir kaç hafta sonra geri verdim yeni olan kuşunuzu sizden önce baya bir korkutmuşlar heralde yada kararkter olarak çok korkak bir kuştur zaman kaybetmeden onu başka bir kuşla değiştirin bana soracak olursanızda geri verin kuşunuz tek kalsın siz ilgilenin

yeni aldığınız kuş yeni bir ortama geldi kendisine biraz zaman verin. 1-2 hafta dışarı çıkarmayın kafesine alışsın. daha sonra eğitimine başlarsınız.

Geri vermeye de içim el vemiyor. Neyse uğraşcam artık biraz daha. Teşekkür ederim.

-- MUHABBETKUSU.COM.TR; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 14:09 -->-> Daha önceki mesaj 14:06 --

Yeni aldığım kuş ortama her şeye alıştı bi insanlara alışamadı.2 haftadır bizde evi bile öğrendi çok zeki. Her akşam açıyorum. Saati gelince açmayınca çıldırıyor.insanlardan çok korkuyor.çok evcil olmayacak heralde.

diğer kuşu eğitimli mi aldınız yoksa kendiniz mi eğittiniz?

forumda nasıl eğiteceğiniz hakkında bilgi var yardımcı olur umarım.

Diğer kuşu kendim eğittim ama o bunun gibi yabani değildi. Kolay alıştı herşeye.ikisini de aynı yerden aldım. Bu çok asi. Forumda yazanları okuyorum uygulayım diyorum. Daha kafese yanaşınca bile hayvan kendini sağa sola atıyor. Kendine zarar verecek. Bir sürü kuş baktık. Ilk defa böylesini görüyorum o da bana denk geldi. Diğer kuşla çok iyi anlaşıyor ama insanları hiç sevmiyor.

-- MUHABBETKUSU.COM.TR; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 14:37 -->-> Daha önceki mesaj 14:20 --

Ilk kuşumuz çok güzel konuşuyor. şimdiden 15-20 kelime öğrendi.nerdeyse hiç ötmüyor hep konuşuyor. Bu yeni aldğımız öğrenirse bi konuşmayı öğrencek onun sayesinde.

atsın umursamayın siz yaklaşın hiçbişey yokmuş gibi bekleyin güzel güzel konuşun onunla ani hareket ve ses olmasın ortamda..sonra elinizi uzatın bekleyin falan ama çırpınmasını takmayın yine.... sonra bi süre rahat bırakın tekrar aynılarını yapın avucunuza yem alıp öyle bekletin bu defa. bunun için bi kaç saatinizi ayırmanız gerekebilir. olacak inşallah sıkmayın canınızı :)

2. kuş daha önceki eğitimli kuşunuzu muhakkak olumsuz etkileyecektir, hatta eğitimli kuşunuzun sizden uzaklaşması bile ihtimaller arasında. Bu olumsuz etkilenmeyi en aza indirmek için kuşları bir araya getirmeden önce yeni aldığınız kuşu eğitmeniz gerekir. Şöyle yapabilirsiniz mesela; yeni aldığınız kuşu başka bir kafeste başka bir odada tutabilirsiniz tamamen evcilleşene kadar. tamamen evcilleştiğini düşündüğünüzde kuşları aynı odaya alır bir kaç gün aynı oda da ayrı kafeslerde tutarsınız, birbirlerine de alıştıktan sonra aynı kafese alırsınız.
Yeni aldığınız kuşun korkması konusuna gelince; karakter olarak korkak, ürkek bir karaktere sahip olabilir kuşunuz. eğer böyleyse size alışması biraz daha fazla sürecektir ama eninde sonunda alışacaktır, yeterki siz sabırlı olun, aceleci davranıp kuşunuz ile aranızda güvensizlik oluşturmayın. mesela ilk zamanlarda sadece yemini ve suyunu değiştirin, kendisi ile ilgilenmeyin, bir müddet sonra siz yem değiştirmek için kafesin kapısını açtığınızda çırpınmayı bırakacak sadece kenara çekilip işinizi bitirmenizi bekleyecektir. eğer ki kafese yaklaştığınızda çırpınıyorsa ilk önce kaç cm kafese yaklaşmanıza izin veriyor bunu belirleyin, mesela 40 cm den daha yakına geldiğinizde çırpınıyorsa ilk gün 35 cm e gelin ve çırpınması geçene kadar bekleyin ve çırpınması geçince aferin benim kuşuma gibi onu öven sözler söyleyip kafesten uzaklaşın ve onu rahat bırakın. bunu 35 cm i kabullenene kadar belirli aralıklarla gün içinde tekrarlayın. böylece kuşunuz çırpınmak yerine sakin durduğunda rahat bırakılacağını idrak edince siz 35 cm e geldiğinizde artık çırpınmayacaktır. ama 25 cm e gelince yine bir tedirginlik yaşayacak ve çırpınacaktır. aynı şekilde siz 25 cm de kabul ettirene kadar yukarıdaki yolu izleyin. bu şekilde cm cm yaklaşın ona. sonra kafesin üzerine elinizi koyup aynı yolu izleyin, bir sonraki adımda kafesin içerisine eliniz sokup aynı yolu izleyin, bir sonraki adımda elinizi yavaş yavaş ona yaklaştırıp aynı yolu izleyin, bir sonraki adımda elden sevdiği bir yiyecek uzatın ve almasını bekleyin. zaten elden yeme başlayınca artık işin zor kısmını atlatmış olacaksınız :) elinizden korkulmaması gerektiğini anlayınca yiyeceği elinize çıkmadan alamayacağı bir yerden uzatır ve elinize çıkmasını sağlamaya çalışırsınız.

Teşekkür ederim, bu akşam başlıcam tekrar alıştırma çalışmalarına...

Geri