Karadeniz Pet

2. Yumurta ve Kuluçkaya Yatmıyor ? Acil Yardım

Ferman

Yeni Üye
Öncelikle merhaba ,

Neredeyse 1 yıllık bir sürecin ardından sabrın meyvelerini alabileceğim bir döneme girdik inşallah. 15-16 aylık olan çiftimin dişisi daha önce yuvalığa hiç girmemiş olmasına rağmen 15 gün önce yuvalıkla ilgilenmeye başladı ve içerde kalma süresi gitgide arttı tabi çiftleşme sayılarıda.

2 gün önce ilk yumurta geldi ve bugünde ikincisi , ilkinde kuluçkaya yatmadı ikincisinde yatar diye düşündüm. Ama 1-2 saattir yuvalıkta değil malesef.

Yumurtalarda herhangi bir sorun yok ikiside yuvalıkta oyukta yanyana duruyorlar. Kuşlar yem ve su değişimi dışında ve kuşun yuvalıkta olmadığı anda 2 günde bir sefer yavaş hareketlerle yuva kontrolü haricinde hiç rahatsız edilmedikleri ayrı bir odadalar. Yani stresten kaynaklı olduğunu kesinlikle düşünmüyorum.

Bunun dışında dişinin tuhaf bir huyu var , sabahın ilk ışıkları ile çiftleşmeden sonra yuvaya giriyor ve akşam hava kararana kadar hiç çıkmıyor ama hava karardığı gibi kendisini tünekte görüyorum. Ve sabaha kadar yuvaya girmiyor. Bu 3-4 gündür böyle.

Sorun ne olabilir ? Kuluçkaya ne zaman yatar ? Ve en önemlisi soğuyan yumurtalar kaç günde bozulur , ilk yumurtadan ümidi kesmelimiyim ?

Teşekkürler ...

Hocam muhtemelen 3. yumurtadan sonra yatmaya başlayacaktır . ısıtmadıgı yumurta bozulmaz merak etme . Formda ustalardan duydugum 3. yumurtadan sonra yatmaya başlıyorlar. hayırlısıyla uavruların doğar inşallaj hayırlı üretimler

iyi formlar .

Geri