21 Aralık Bugün En Uzun Gece

Konusu 'Havadan Sudan' forumundadır ve Duranettin ERAYDIN tarafından 21 Aralık 2013 başlatılmıştır.

 1. Duranettin ERAYDIN
  Çevrimdışı

  [YOUTUBE]pqJTpsg3o_c[/YOUTUBE]
  [​IMG]
  En Uzun Gece Bugün Yaşanacak

  Kış Gündönümü olarak da bilinen 21 Aralık yılın en uzun gecesi. Örneğin İstanbul'da gün 9 saat 13 dakika 21 saniye sürecekken gece 14 saatten daha uzun biri zamanı kapsayacak.


  Kış Gündönümü, Kuzey Yarımküre'de 21 veya 22 aralık tarihine denk gelen, gündüzün en kısa gecenin en uzun olduğu gündür.

  Yaz Gündönümü`nde yaklaşık 21 Haziran, güneş ışıkları Yengeç Dönencesi`ne dik gelir. Kuzey yarıkürede günler kısalmaya, güney yarıkürede uzamaya başlar.

  Kış Gündönümü'nde (yaklaşık 21 Aralık), güneş ışıkları Oğlak Dönencesi'ne dik gelir. Kuzey yarıkürede günler uzamaya, güney yarıkürede kısalmaya başlar. Bu tarih bazı ülkelerde kuzey yarıkürede kışın, güney yarıkürede yazın başlangıcı sayılır. Bununla beraber bazı ülkelerde de yazın veya kışın tam ortası kabul edilir. Güney yarıkürede en uzun gün, Kuzey yarıkürede en uzun gece yaşanır.

  Pagan Bayramı Yule

  Kış Gündömü özellikle kuzey ülkelerinde pagan ve neo-pagan inançlarda Yule adı verilen bir bayram olarak kutlanır. Kış gündönümünde paganlar Yule'u buğday başakları, ateşler ve eğlenceler ile kutlarlar.

  Kış gündönümü bir çok başka inançta da özel bir gün olarak kabul edilir.
   
  #1 Duranettin ERAYDIN, 21 Aralık 2013
  Son düzenleyen: Moderatör: 21 Aralık 2013

Sayfayı Paylaş