Karadeniz Pet

22 gün oldu yumurta yapalı ama hala çıkmadı

Kardeşim benim tavsiyem yuvalığı al 1-1,5 hafta dinlendir erkek dişiyi kuluçka sırasında beslerken zayıflamış diyorsun yeni kuluçkaya güç toplasınlar o salıncağı al kuşları bol ışık alabileceği yere koy haftada 2 kere mama ver haftada 1-2 dal darı ver gerisi onlara kalmıştır

Kardeşim benim tavsiyem yuvalığı al 1-1,5 hafta dinlendir erkek dişiyi kuluçka sırasında beslerken zayıflamış diyorsun yeni kuluçkaya güç toplasınlar o salıncağı al kuşları bol ışık alabileceği yere koy haftada 2 kere mama ver haftada 1-2 dal darı ver gerisi onlara kalmıştır

Havucu tek başına vermene gerek yoktur haftada zaten 2 kere mama yapıcan onun içine koy yeterli

Yumurta mamasını kendim hazırlıyorum
Havuç fındık bebe bisküvisi yumurta maydonoz ve iri kırmızı biber rendeliyorum ve yumurta kabuklarını da koyuyorum Mısır unu ilave ediyorum forumlarda okuduğum mama tarifi bu şekildeydi
Aslında kafesiniz büyük olduğu için salıncağı kaldırmanıza gerek yok, benimde evimde 700 serisi denilen üretim kafesi olarak bilinmeyen büyük kafeslerim var 3 tane, salıncak var içinde çiftlerimle ve yumurtaları ile birlike, hatta yumurtadan çıkmalarına birkaç gün kaldı. Tahta tünek 2 adet, tahta salıncak 1 adet. Ama şöyle bir şey söylemem gerekirse, üretimde genellikle salıncak ve kafeste çok kalabalık edecek şeyler bulundurulmaz. Katlı çifthane kafeslerimde ise sadece 1'er adet tünek suluk ve kumluk ve 2'şer adet mama kapları bulunmaktadır alan daraltmak istemediğim için. ki zaten akıllı yemlik vazgeçilmezimdir.

Sizin kuşlarınızın durumunu göz önünde buludurduğumuz zaman ise, salıncağı ben olsaydım durumu izler ve birbirleri ile ilgilenmiyorlar ise kullanmazdım. Ayrıca tünekleri 2 adete düşürünüz ve tahta tünek olarak yuvalığa girişte yardımcı olacak şekilde yerleştirmenizi tavsiye edebilirim. Şu şekilde yuvalığa girişi kolaylaştırabilirsiniz;
WhatsApp Image 2017-12-05 at 21.24.03.jpg

Mama yapımına gelirsek ise, ben şu şekilde yapıyorum;

1 adet haşlanmış yumurta kabuğu ile beraber komple bir bütün olarak, rondodan geçirilecek yahut rendelenecek
Galeta unu
Haro baby toz halinde mama
İrmik
Yarım havuç, rondodan geçirilecek yahut rendelenecek
Kalamar kemiği (ben yine rondadan geçiriyorum)
Tarçın, en son üzerine 1-2 tutam ilave ediyorum
Mor haşhaş

Sizde 1 adet çift olduğu için bu ölçüyü kullanabilirsiniz, havucu yarımdan az da tutabilirsiniz, bu sizin mamanızın ölçüsüne bağlı. Mamayı her gün verdiğim için havucu normalde de az kullanırım. Ölçüyü artırıyorum ben, çünkü kuşlarım fazla. Günlük olarak kelepçeli mama kapları dediğimiz 2 adet kaplar ile de bir tatlı kaşığı mama veriyorum. Dipçik gibi yiyorlar, maşe'Allah. Kırk yılda bir de nijer ekliyorum. Bir sıkıntı yaşamıyorum, oranı tutturmakta fayda var. Onun dışında tabiki içine maydonoz, biber ve hakeza kuşların sevdiklerinden de eklenebilir.

Son düzenleme:
Ayrıca kimi yumurtaların oluşumu 8. günde başlıyor, gözlemlerime dayanarakta söylüyorum bilimsel açıklaması da var. Onun için siz en az 10 gün yumurtaları bekleyin, 10. gününde inceleyin ve boş ise atın. Dolu ise zaten damarlanmayı görürsünüz Allah'ın izniyle.

Son düzenleme:
Mamayı düzenli olarak bu şekilde yaparsanız, günlük olara tazelemeniz gerekecektir. Bitsin yahut bitmesin yahut da hiç yememiş olsunlar, tazeleyin. İçinde yumurta olduğu için fazla bekletilmemelidir. Hazırladığınız mamayı buzdolabında saklayabilirsinz ama fazla saklanacak şekilde yapmayın çünkü dediğim gibi içinde yumurta var, bayat verirseniz; kursa mantarına neden olabilirsiniz.

Apexisol vitamin kullanıyorum suluğuna gün aşırı damlatıyorum karışık yem kullanıyorum içine Nijer ilave ettim
Havuç ne sıklıkla ne kadar vermeliyim çok verince ishal oluyorlar
Günlük her zaman suluğuna vitamin kullanmak yerine bünyeleri, dirençleri, tüylerin parlaklığı vb şeyler için yem takviyesi kullanabilirsiniz. Kendim veterinerden aldığım VİTALİS marka yem takviyesini önerebilirim, günlük kullanımda hiçbir zararı yoktur. Onun dışında günlük vitamin verirseniz, dediğiniz vitamini bilmiyorum vitamin mi yem takviyesi mi, zengin hastalığına sebep olabilirsiniz. Fazla bakımdan kaynaklı kuşunuzun rahatsızlanması gerçekleşir yani, ayrıa kuşlarınızı en iyi siz gözlemleyebilirsiniz dediğiniz gibi de bir zayılama varsa hayvana zarar verecek şekilde, öncelikle bu sorunu halletmelisiniz ama acizane dediklerimizi uygulamanız yarar sağlayabilir, özellikle yem takviyesi ve mama verilmesinde.. Hayırlı, sağlıklı üretimler.

abiler dişi kuşum biliyorsunuz 5 Yumurta yapıp üzerine yattı ve yumurtalar boş çıktı 2 gündür Yuvalıktan çıkmış durumda
Genellikle sabit bir şekilde tüyleri kabarık ve çoğunlukla uyku halinde tünek üzerinde

Kuluçka döneminden çıktığı İçin yorgun olabilir mi yoksa başka bir problemi mi var?
Yardımcı olabilir misiniz

abiler dişi kuşum biliyorsunuz 5 Yumurta yapıp üzerine yattı ve yumurtalar boş çıktı 2 gündür Yuvalıktan çıkmış durumda
Genellikle sabit bir şekilde tüyleri kabarık ve çoğunlukla uyku halinde tünek üzerinde

Kuluçka döneminden çıktığı İçin yorgun olabilir mi yoksa başka bir problemi mi var?
Yardımcı olabilir misiniz
Tarifiniz, kuşunuzun üşüttüğünü düşündürdü. Görüntü atabilir misiniz?

.

Ekli dosyalar

• 6D7101A7-45CA-4944-93EE-47DF0B948D78.jpeg
    6D7101A7-45CA-4944-93EE-47DF0B948D78.jpeg
    993.8 KB · Görüntüleme: 61
.

Ekli dosyalar

• B1827DD2-16BF-4498-A1EA-3EE97FB5F526.jpeg
    B1827DD2-16BF-4498-A1EA-3EE97FB5F526.jpeg
    889.1 KB · Görüntüleme: 57
Şu an evde değilim sabah çekniştim ancak akşam atabilirim
Birşey dikkatimi çekti kafeste yoğun bir koku var yuvalığı temizledim günlük yem verdiğim kapları da suyunu da tazelerim djşkısı kokuyor olabilir mi

Şu an evde değilim sabah çekniştim ancak akşam atabilirim
Birşey dikkatimi çekti kafeste yoğun bir koku var yuvalığı temizledim günlük yem verdiğim kapları da suyunu da tazelerim djşkısı kokuyor olabilir mi
Dışkılardan yayılan koku bellidir, anlaşılır zaten. Ayrıca kuşlarınızı her zaman temiz bir oramda tutmalısınız, dışkıların vb kokuların oluşmasını beklemeden gerekirse günlük temizlemelisinz; ama farklı bir kokuysa: Kursak mantarı olabilir, benim dişi kuşumda da böyle olmuştu. Öncelikle tedavi süresince kuşlarınızı ayırın, ayrı kafeslerde dursunlar ve bu kafesi de sterilize edin temizleyin yani, yahut yeni bir kafes kullanın bunu atın. çünkü bakteriler bulaşıcı olabilir ve tellerine kadar bir temizlik gerektirmektedir muhakkak ki tellerde gezmişlerdir. Eve gittiğiniz zaman kuşunuzu elinize alın ve ağzından mahoş bir koku geliyor mu ona bakın emin olalım. Eğer öyleyse, hemen tedaviye başlamalısınız.

Ayrıca yuvalığı da kaldırın bu süreçte, hatta yuvalığı tahta olduğu için sterilize etmek sıkıntı olacağından bu yuvalığı bir daha kullanmazsanız daha iyi olacaktır. Kuşlarınız sağlıklarına kavuştukları zaman yeni yuvalık alıp birleştirme yapabilirsiniz.

Eğer dediğini dediğiniz gibi kursak mantarı olmuş ise ne şekilde tedavi uygulamam gerekir

Eczaneden temin edeceğiniz Mikostatin adlı ilacı tedavi de uygulayabilirsiniz ve yine eczaneden temin edeceğiniz damlalıklar ile ilacı sabah ve akşam gagasından damlatıp, suluğuna 8 damla kadar ekleme yapabilirsiniz ancak gülkük olarak suyunu tazemelisiniz. Bu yapacağınız tedavi 4 gün boyunca bu şekilde devam etmelidir. 4. günün sonunda önce 2-3 gün probiyotik tedavisi uygulanmalıdır. Probiyotik tedavisini marketlerden temin edeceğiniz kuru maya ile yapabilirsiniz, b1/4 oranında yani çay kaşığından biraz az şekilde kuru mayayı suyunu ekleyerek uygulayabilirsiniz. Probiyotik tedavisinden sonra da yine 2-3 gün multivitamin tedavisi yapmalısınız, multivitamini petshoplardan da temin edebilirsiniz ve nasıl kullanılacağı üzerinde yazar. Akabininde son olarak yine aynı şekilde probiyotik tedavisi yapmanızı öneririm. Antibiyotik tedavisinden sonra kuşunuzun direncine destek olmak amacıyla bu tedaviyi uygulamanız önemlidir.Artı olarak mantar bulaşıcı olduğundan dolayı, eşininde suyuna elma sirkesi eklemenizi öneririm, 2 gün yeterli olacaktır. Mantarın bulaşıcı olmasından dolayı önlem amaçlı aldığınız mikostatin adlı ilaçtan eşininde ağzına 1 damla damlatabilirsiniz.

Probiyotik tedavisinde bahsettiğiniz mama bebekler için olan probiyotik mamalar mı
Probiyotik tedavisini anlayamadım ayrıca probiyotik ilaçlarda var piyasa san diazyme 256 vb bunlardan mı söz ediyorsunuz

Probiyotik tedavisinde bahsettiğiniz mama bebekler için olan probiyotik mamalar mı
Probiyotik tedavisini anlayamadım ayrıca probiyotik ilaçlarda var piyasa san diazyme 256 vb bunlardan mı söz ediyorsunuz
Evet diazym olabilir, ama yazdım ben dikkatli okuyun. Kuru mayadan bahsettim, o da probiyotik tedavisidir. Marketlerden mesela Dr. Other kuru maya ayalabilirsiniz, BİM de de mevcuttur. 1-2 lira bir şey.

Geri