Karadeniz Pet

2'li Box proje bitmiş hali

EvenStar

Yeni Üye
Merhaba arkadaşlar yaklaşık 3 haftadır bu box kafes le uğraşıyorum. Defalarca proje ve ölçü hazırladım en sonunda 2 katlı yapmaya karar verdim. Birçok kez ölçü değiştirdim, santimlik hatta milimlik hesap hataları bile kafesin düzgün olmamasına neden olacağı için , internetten sipariş verdiğim öntel,ızgara,tava nın gelmesini bekledim ve gelen ürünlere göre sıfırdan ölçü çıkarmak zorunda kaldım.

Temel olarak bir çizim yaptım, ve ölçü işlemini bitirdim.
20161208_194817.jpg
20161207_193842.jpg

Belirlediğim ölçülere göre marangoza 1.8mm lik mdf leri kestirdim.(0.9mm lik mdf ile hem maliyet hemde ağırlık biraz azalabilirdi fakat vidalama işleminde çatlatırım korkusu ve dayanıklı olmaz düşüncesi ile 1.8mmlik mdf tercih ettim)
20161208_194733.jpg

MDF lerin toplam maliyeti 100 tl idi.
2 şer adet öntel tava ve ızgara maliyeti 50tl + kargo 5 tl idi.
Vida,kapak menteşeleri vs. derken toplam maliyet 150-180 arası değişmektedir.
Aslında böyle hazır kafesler de 150tl + kargo 30tl desek 180tl ye geliyordu fakat kendi emeğim olsun istedim :)
IMG-20161208-WA0002.jpeg

20161209_200554.jpg
20161209_235520.jpg
20161209_235532.jpg
20161210_181024.jpg

Ve kuşlar da eklendi.
20161211_210525.jpg

Bu arada beyaz renk kuşları rahatsız eder diye bir şey duydum doğru mudur?
Ayrıca içerisine ışık(led yada florasan) koymaya gerek var mı? Faydası veya zararı nedir?
Her türlü eleştiri ve tavsiyelerinizi bekliyorum.Teşekkürler.

Güzel olmuş güle güle kullanın.Eğer beyaz zararlı olsaydı pvc kafesler üretilmezdi diye düşünüyorum.

Güzel olmuş led zaman içinde gözlerine zarar veriyor

Ellerine sağlık güzel olmuş

Eline sağlık güzel çalışma. Kafes içi ışık şart değil. Gündüz loş ışıkta kalmasınlar yeter. Yani oda aydınlık olsun. Beyazdan hoşlanmadıklarını duymadım hiç. Benim merak ettiğim folluğu nasıl kullanıyorsun? Yuvalık deliğini arkaya deldiğine göre yuvalık içi oldukça derin oldu. Folluğu arkaya yaslarsan önde boşluk kalacak. Ve bazen kuşlar gelip o boşluğa yumurtluyor. Bir önlem alman gerek.

Gün içinde aydınlık oldu sürece led e gerek yok benim diğer değinecem husus a levent bey değinmiş zaten. Plastik folluğun yuvalığa tam olarak oturması lazım aksi taktirde, yavruların arkaya düşmesi veya arka kısımlarına yumurtlama söz konusu olabiliyor.

Elinize emeğinize sağlık,güzel olmuş. Ama bende kafesimi yaparken aynı hatayı yaptığım için Levent ustaya katılıyorum. Yuvalık deliği arkaya doğru değilde ön tarafa delseydiniz dişinin folluğun dışına çıkmasını önlemiş olurdunuz.

Dişi kuşum henüz kızışmadığı icin folluk almadim.Zaten zemin mdf oldugu icin kaygan(carpik bacak riski %100).Bu yüzden zemine ya kaygan olmayan ahşap malzeme ayarlayacağım, yada pilastik folluk kullanıp kalan boşluğu yine ahşap bir malzemeyle dolduracağım... Sizin de çözüm önerileriniz varsa uygulayabilirim.Bunlar benim ilk kuşlarım ve bu işte çok yeniyim

takoz mantikli geldi.Arkadan öne doğru hafif eğim veririm üzerine de çöp şiş ile basamak gibi yaparim bir nevi merdiven olur.ön tarafa doğru da folluk koyup işi çözerim gibi

Bu arada yuvalık kısmına matkapla kücük delikler acmama gerek var mı? birde küçük bir pencere acıp oraya cam, tel yada pleksi fln koysam nasil olur? anne kuş rahatsız olur mu yavru döneminde