Karadeniz Pet

3 cümlelik bir ödevim var yardım edermisiniz lütfen

Rassien

Onursal Üye
arkadaşlar benim dil anlatım performansım var ödevi nerdeyse bitirdim sadece şiirin kıtasını birer cümleyle anlatmak kaldı fakat anlayamadım fazla

Çırpınıp içinde döndüğüm deniz
Dalgalanır coşar rüzgârından
Mevce gelir coşar inleyen aşkım
Ah çektikçe kaynar gelir derinden

Derya coşar inci saçar kenara
Aşk ehli dayanır ateşe kora
Bülbüller gül için giyinler kara
Seherler uyanır gülizarından

Dert ile mihnete dalmayan aşık
Ne yemiş ne doymuş eli bulaşık
Kınama Veysel'i fikri dolaşık
Ayrılmış yarinden yar diyarından

bu şiirin her kıtasını bir cümleyle açıklamam gerekiyor yardım ederseniz çok makbule geçer :) :D

Son düzenleme:
1. kıtada şair aşk halini bir denize benzetmiş o kadar derin ve çalkantılı bir hal olduğunu anlatmış bu çalkantının sebebi olarakta yarinin ona davranışlarını göstermiş
2. kıtada şair aşktan acı çekmenin dahi ne kadar güzel olduğunu vurgulamış göz yaşını inciye ıstırabı ateşe ve yanmaya benzetmiştir
3. kıtada ise acının ve yarinden uzaklaşıp sıladan gurbete düşmenin kafasında ve ruh halindeki karmaşık duygularını anlarmıştır

benden bu kadar :D

Moderatör tarafında düzenlendi:
1. kıtada şair aşk halini bir denize benzetmiş o kadar derin ve çalkantılı bir hal olduğunu anlatmış bu çalkantının sebebi olarakta yarinin ona davranışlarını göstermiş
2. kıtada şair aşktan acı çekmenin dahi ne kadar güzel olduğunu vurgulamış göz yaşını inciye ıstırabı ateşe ve yanmaya benzetmiştir
3. kıtada ise acının ve yarinden uzaklaşıp sıladan gurbete düşmenin kafasında ve ruh halindeki karmaşık duygularını anlarmıştır

benden bu kadar :D

:D gerçekten teşekkür ederim bu kadar olsa yeter :) teşekkür ederim tekrar

Bu arada şair teşbih(benzetme) sanatı yapmış . aşkı denize benzetmesi gibi :)