Karadeniz Pet

33 günlük mavişin eğitiminde 3. gün. Yorumlarınız önemlidir

BURAKBASKAN

Paylaşımcı Üye
Arkadaşlar 33 günlük mavişi alıştırmak için videodaki gibi gündür eğitmeye çalışıyorum.
Gidişat hakkında ve eğitimin ilerleyen bölümlerinde neler yapmam gerekir.
Ben 10 gün daha kafes dışına çıkarmayı düşünmüyorum.
Sizin genel eğitimi ve eğtime yatkınlığı hakkındaki düşüncelerinizi öğrenmek istiyorum.
Şimdiden zaman ayırıp yorum ve görüş bildiren arkadaşlara teşekkürler.

https://www.youtube.com/watch?v=UlgMt6GW_s4
[YOUTUBE]watch?v=UlgMt6GW_s4[/YOUTUBE]

çocuk kuşu kıskanıyor. baba bırak kuşu benimle ilgilen diyor :)
ben de sizin gibi yaptım alıştırmak için. sonra geçen gün kafese oyucak takarken korktu kaçtı kafesten. ben de daha yabani olduğu için çıkarmayı düşünmüyordum oysa. neyse konacak yer bulamadı düştü tekrar uçtu sonra kornişin üzerine kondu. parmağımı uzattım geldi. ben kaçar sanmıştım. ve parmağımdan hiç kaçmadı. ona filiz yedirdim falan. artık kafes dışında devam ediyorum eğitimlere. sanki daha iyi oldu böylesi. benim kuşum da 2 hafta olmuştu geleli.

-- MUHABBETKUSU.COM.TR; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 10:57 -->-> Daha önceki mesaj 10:55 --

size ve herkese tavsiyem, kuş yere düşerse akbaba gibi tepesine üşüşmeyin. bi nefes alsın yürüsün sonra yavaş yavaş gidin yanına. ozaman sizi avcı gibi görür. güveni sarsılır.

Aslında bizim veledin kıskanma derdi yokda ipad'de istedği oyunu açamamış ondan bana baskı kurmaya çalışıyor.
Peki kuşun eğitime eğilimi nasıl sizce?

Ben yinede bi 10 gün bana alışması için çıkarmak istemiyorum.
Kafese elimi sokunca parmağa ne zaman zıplarsa o zaman çıkartmak daha doğru olur diye düşünüyorum.
En azından güvenini kazanmış olurum.

Son düzenleme:
hiç çırpındı mı kafeste? benimki de hemen parmağa gelmeyi öğrendi ama 2 haftadır hala özellikle sabahları kafeste ordan oraya atıyor kendini. ben çok bozuluyorum ama sonra da hiç bişey yokmuş gibi uysal davranıyor. elimden yem yemeler falan... ikizler burcu galiba :) sizinki alışır gibi duruyor ama merak ettim çırpınıyor mu diye.

hiç çırpındı mı kafeste? benimki de hemen parmağa gelmeyi öğrendi ama 2 haftadır hala özellikle sabahları kafeste ordan oraya atıyor kendini. ben çok bozuluyorum ama sonra da hiç bişey yokmuş gibi uysal davranıyor. elimden yem yemeler falan... ikizler burcu galiba :) sizinki alışır gibi duruyor ama merak ettim çırpınıyor mu diye.

İlk 2 gün elimi kafese sokunca kendini 1 sağa sola attı ama dün yapmadı. sadece parmağımı uzatınca biraz geri geri gitti. sonra hafif parmağı göğsune yaklaştırınca çıktı parmağa.
Ben çalışıtğımdan dolayı sadece akşamları 1-2 saat ilgilenebiliyorum.
Evde eşime ve oğlumada yanına gidin kısık ses tonu ile konuşun diyorum.
İnşallah akşamları 1-2 saat ilgi karşılık verir.

İlk 2 gün elimi kafese sokunca kendini 1 sağa sola attı ama dün yapmadı. sadece parmağımı uzatınca biraz geri geri gitti. sonra hafif parmağı göğsune yaklaştırınca çıktı parmağa.
Ben çalışıtğımdan dolayı sadece akşamları 1-2 saat ilgilenebiliyorum.
Evde eşime ve oğlumada yanına gidin kısık ses tonu ile konuşun diyorum.
İnşallah akşamları 1-2 saat ilgi karşılık verir.

valla aynen ben de öyle çalıştığım için akşamları 1-2 saat ilgileniyorum ancak. bi de sabahları kendim kahvaltı yapmıyorum ona yem yediriyorum elimden. yemliğinde herzaman yem olmasına rağmen sabah kalktığımda ve akşam eve geldiğimde acıkmış oluyor. ben de bu fırsat hemen ilk iş onu besliyorum. ama hala sabahları kendini sağa sola atıyor. olsun ben yapıcam bu işi başarıcam! etrafımda kuşu alışan konuşanlara soruyorum onlar da tüm gün evde yok akşamları ilgileniyorlarmış sadece oluyor yani sorun yok. ben işe giderken ona radyo açıyorum sıkılmasın diye.

Parmaginiza kendi istegiyle atladiginda elinizden yem yedirebilirsiniz, elinizden yem yediginde egitimin zor kismini atlatmis olacaksiniz, sonra kusunuzu yavas yavas disari cikarabilirsiniz. Kafesin kapagini acin, karsisina biraz uzak kalacak sekilde oturun size gelmesini bekleyin elinize geldiginde tekrar kafese koyun tekrar gelsin. Disari cikardiginizda parmaginizla videodaki gibi merdiven yapin. Daha sonra omzunuza koyun parmaginizi biraz uzak tutun oraya ziplayacaktir. Egitimde onemli olan guvenini kazanmak. Kusunuzu avuclamazsaniz ve ani hareket ve seslerden kacinirsaniz egitim cok kolay hale gelir. Sizden ve elinizden korkmadigi zaman boynunun altini ve yanaklarini kasimaniza izin verecektir, o anki tipleri ve masumiyetleri hicbirseye degisilmez. :)

İlk kaçısı şu şekilde aşabilirim diye düşünüyorum: kafese yaklaşmadan kısık ses tonu ile ona seslenmek olabilir.
Bende inanıyorum inşallah alışacak. Biraz bizim veledden korkuyor :)
Dün de dikkat ettim onun sesini duyunca değişiyor maviş. videonun sonunda da zaten belli.
ben yokken ne yaptıysa sıpa :)
Dün onunda parmağına gelmesini sağladım. Bugun de oğlumu yine eğitime dahil edicem.
Sanırım olacak.

1-2 aylik kuslar kafesten kacmaya bile tenezzul etmezler korkak olduklari icin, hatta sizin zorla cikarmaniz bile gerekebilir. :)

Parmaginiza kendi istegiyle atladiginda elinizden yem yedirebilirsiniz, elinizden yem yediginde egitimin zor kismini atlatmis olacaksiniz, sonra kusunuzu yavas yavas disari cikarabilirsiniz. Kafesin kapagini acin, karsisina biraz uzak kalacak sekilde oturun size gelmesini bekleyin elinize geldiginde tekrar kafese koyun tekrar gelsin. Disari cikardiginizda parmaginizla videodaki gibi merdiven yapin. Daha sonra omzunuza koyun parmaginizi biraz uzak tutun oraya ziplayacaktir. Egitimde onemli olan guvenini kazanmak. Kusunuzu avuclamazsaniz ve ani hareket ve seslerden kacinirsaniz egitim cok kolay hale gelir. Sizden ve elinizden korkmadigi zaman boynunun altini ve yanaklarini kasimaniza izin verecektir, o anki tipleri ve masumiyetleri hicbirseye degisilmez. :)

Kesinlikle yazdıklarınız mantıklı geldi. bunları ilk kafes dışına çıkarmada uygulayacağım.Yanaklarını kaşıma olayına gelince maviş şu an zaten hiç tepki vermeden kaşıtıyor kendini. Hatta mayışıyor. kendinden geçiyor.

Bu harika bir gelisme! o zaman sizin yapmaniz gereken tek sey onun guvenini tamamiyle kazanmaya calismak. Bu devrede oglunuzun mavise yaklasimi cok onemli. Bilincli olmadigi icin gidip kafesi sarsmasi bile kusunuzu korkutmaya yetebilir bence mavisi egitirken oglunuza ufak ufak neler yapmasi ya da neler yapmamasi gerektigini soyleyin.

Bu harika bir gelisme! o zaman sizin yapmaniz gereken tek sey onun guvenini tamamiyle kazanmaya calismak. Bu devrede oglunuzun mavise yaklasimi cok onemli. Bilincli olmadigi icin gidip kafesi sarsmasi bile kusunuzu korkutmaya yetebilir bence mavisi egitirken oglunuza ufak ufak neler yapmasi ya da neler yapmamasi gerektigini soyleyin.

Evet dediğiniz gibi oğluma anlatıyorum.
Kuş evde uçsun, eline ve kafana konsun istermisin diyorum mutlu oluyor.
O zaman diyorum mavişi hiç korkutmak yok, kafesi sallamak yok.
Zaten dediğim gibi onunda kafes içinde parmağına gelmesini sağlıyorum. Hem kuşa ilgisini gösteriyor hemde merakını gideriyor.

Ben de sizinle aynı amaç için 15 gündür aynı şekilde uğraşıyorum...her geçen gün daha iyiye gidiyoruz..dün akşam kafes dışında elime geldi..parmağımda yüzüklerimle falan oynadı omzuma çıktı..herşey iyi gidiyor..fakat bende iki çocuk var :) biri 7 biri 4 yaşında onlarla kuşu korkutmamalı için mücadele etmek de baya zor oluyor :)

yaaa benim kuşum da kafasını kaşıtsıııınnn çok güzel bişeeeyy. bikere izin verdi sadece buna :(

Ben oğlumun kuşu aslında ben varken korkuttuğunu görmedim ama sanırım ben yokken bişeyler olmuş. Benalıştırma zamanlarından onuda yanıma alıyorum ve anlatıyorum.
hatta kafes temizliğine en büyük yardımcım.
Kendini sorumluluk sahibi hissedince yanlış birşey yapmıyor genelde.
Bu akşamda yine oğlumun parmağına gelmesini sağlıcam. Parmağına gelince çok mutlu oluyor işte burda devreye giriyorum. Bak diyorum korkutmayınca nasılda sevdi seni, eline bile kondu diyorum.
Böyle böyle çözeceğiz sanırım.

-- MUHABBETKUSU.COM.TR; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 11:45 -->-> Daha önceki mesaj 11:43 --

yaaa benim kuşum da kafasını kaşıtsıııınnn çok güzel bişeeeyy. bikere izin verdi sadece buna :(

İlk bir gaga atıyor sonra bakıyor zarar gelmicek gıdığı, ensesi, kafası heryere dokunmama izin veriyor.

Ben oğlumun kuşu aslında ben varken korkuttuğunu görmedim ama sanırım ben yokken bişeyler olmuş. Benalıştırma zamanlarından onuda yanıma alıyorum ve anlatıyorum.
hatta kafes temizliğine en büyük yardımcım.
Kendini sorumluluk sahibi hissedince yanlış birşey yapmıyor genelde.
Bu akşamda yine oğlumun parmağına gelmesini sağlıcam. Parmağına gelince çok mutlu oluyor işte burda devreye giriyorum. Bak diyorum korkutmayınca nasılda sevdi seni, eline bile kondu diyorum.
Böyle böyle çözeceğiz sanırım.

çok seviyorlar onları da kırmak istemiyorum..hoşuma da gidiyor biz daha önce civciv besledik tavuk oldu hatta..onu kucaklarından hiç indirmiyorlardı...kuşu da öyle olsun istiyorlar :) bunu onlara anlatmam biraz zor oluyor...hayvan sevgisi çocuklara aşılanmalı bence..çocuklarımın hayvanları sevmeleri beni mutlu ediyor açıkçası..dinozorları bile seviyorlar :)

çok seviyorlar onları da kırmak istemiyorum..hoşuma da gidiyor biz daha önce civciv besledik tavuk oldu hatta..onu kucaklarından hiç indirmiyorlardı...kuşu da öyle olsun istiyorlar :) bunu onlara anlatmam biraz zor oluyor...hayvan sevgisi çocuklara aşılanmalı bence..çocuklarımın hayvanları sevmeleri beni mutlu ediyor açıkçası..dinozorları bile seviyorlar :)

Haklısınız bende çok istiyorum hayvanları sevsin. Ve en önemlisi hayvanlara iyi davranmayı öğrensin. 420 LT akvaryumum var ve her pazar oğlumla birlikte yaparız temizliğini. Hortumu tutar, bez isterim verir, kovayı beraber dökeriz. Mutlu olduğunu görmek güzel.
Dün bana baba mavişin altı pislenmiş kafesi ne zaman temizlicez diyor :)

ben de öyle her türlü hayvanı çok seviyorum. ve hayvan seveni de seviyorum. sevmeyenden de acayip soğuyorum elimde değil.

İnanıyorum ki hayvanları seven insandan şahsım olarak kimseye zarar gelmeyeceğidir.

Geri