petshop
petshop

1. Türkiye'nin en büyük Muhabbet Kuşu Forumuna Hoşgeldiniz
    Eğer sitemize yaptığınız ilk ziyaretiniz ise, lütfen öncelikle Forum Kurallarını okuyunuz. Forumumuzda bilgi alışverişinde bulunabilmeniz için Kayıt olmalısınız. Üye olmayanlar forumumuzdan yararlanamazlar.
    Eğer zaten kayıtlı kullanıcı iseniz, lütfen kullanıcı adınız ve şifreniz ile, Giriş yapınız. (Sitemize üyelik ücretsizdir)

Notu Gizle

45 günlük yeni yeni kuşum hakkında.

Konusu 'Muhabbet Kuşu Diğer Sorular' forumundadır ve ShuTTer tarafından 12 Eylül 2013 başlatılmıştır.

1. ShuTTer

ShuTTer New Member

Beğenileri:
    0
    Öncelikle merhaba bugün akşam saatlerinde 40-45 günlük bir kuş aldım ve birkaç sorum olacak sizlere

Öncelikle kuşu seçerken belki bi 20-25 dakika boyunca hepsini dikkatlice izledim
    Seçmiş olduğum kuş kafesteki en aktif tüneğinde durabilen 1-2 kuştan birtanesiydi. Çok fazla ötmüyordu fakat diğer kuşlarla da iletişim halindeydi hep.
    Yemini de suyunu da içiyordu. Fakat..

Eve geldiğimizden beri çok durgun.. Orta boy bir kafes aldım ve 2 tünek var
    Biri yukarda biri aşağıda bir de onun aşağısında yemlikleri var yani 3 katlı diyebiliriz
    En üst tarafta hiç birşey yok. Kuş geldiğinden beri sadece orada..Hareket etmiyor
    ve o aktif kuş gitti yerine mutsuz bir kuş geldi:( Bunun için ne yapabilirim ?

2. sorum şu...elimden korkmuyor daha ilk gün olmasına rağmen çok zorlamadan göğsünü okşayarak en azından bi sevgi göstermeye çalışıyorum. Ele gelmiyor fakat kendini de sevdiriyor. Fakat su ve yem aşağı taraflarda
    Onlara ulaşması zaman alır mı? Elle beslemeye devam edip kendisinin mi keşfetmesini beklemeliyim?

3. Sorum : Mineralli gaga taşı ve kum aldım ...gaga taşını geçtim çok az kumdan aldı kaldırayım mı gerek var mıdır?

4. Sorum bi kaç gün hafif ışık açık bırakayım mı ? Yavru olduğu için karanlıkta bırakmak istemiyorum bu konuda da bir açıklama yaparsanız çok sevinirim.

Resmen uyuyamıyorum:/

2. Burak Ayaz

Burak Ayaz Member
    Altın Üye

Beğenileri:
    0
    Yeni ortama geldigi için biraz alışması gerekicek tabi bir iki hafta içinde alışır. Gece hafiften ışık açık bırakabilirsiniz güvende hissetmesi için.

3. ShuTTer

ShuTTer New Member

Beğenileri:
    0
    Yem konusunda peki sıkıntı yaşar mıyız? Yani o tünekte durdu kaldı yemi suyu aşağıda

4. Burak Ayaz

Burak Ayaz Member
    Altın Üye

Beğenileri:
    0
    Biraz zaman verin kuşunuza yemeye başlicaktır, alışması gerek.

5. Cengiz ŞENEL

Cengiz ŞENEL New Member
    Altın Üye

Beğenileri:
    0
    Öncelikle hayırlı olsun, 1-)Ortam değişikliğinden durgundur, 1-2 güne düzelir. 2-) Sen tünekleri yeme ve suya ulaşabileceği şekilde düzenle kendisi keşfeder, elinle arada yem verirsen daha çabuk alışır. 3-)Onlar kalsın özellikle kumunu eksik etme. 4-) Işığı açık bırakmana gerek yok.

6. ShuTTer

ShuTTer New Member

Beğenileri:
    0
    2. günün sabahı.. tünekleri yemliklerin olduğu alt kata taşıdım sulukla beraber fakat gene hareketsiz korkak ve mutsuz :(

7. cikiciki

cikiciki Member

Beğenileri:
    0
    arkadaşım sakin ol göreceksin kuşuna hiç bir şey olmayacak hatta sürekli kafesin yanında belirmen onu daha da tedirgin edecek ..yeterli suyu yemi ver onu bir kaç gün yalnız bırak

8. brutalize

brutalize Member

Beğenileri:
    1
    sabırlı ol alışır avuçtan daha küçük bişey yeni geldiği ortamda koca koca insanlar görüyor etrafı tanımıyor ürkek olması normal.

kendini sevdirmek istemiyordur şimdi sadece korktuğu için hiçbir şey yapamıyor sana karşı. kaçamıyor bile. ürkekliğindendir o da.

odada aynı yerde kalsın etrafı tanıdığında yavaş yavaş ısınır. ilgilen kısık sesle güzel kelimeler söyleyip kendini ona sevdirmeye çalış

9. ShuTTer

ShuTTer New Member

Beğenileri:
    0
    Bu arada teşekkür ediyorum bilgiler için halen devam ediyoruz mutsuz susuz yemeksiz.
    Fotoğraf koyayım

Yaş ve Cinsiyet için bir de sizlerden tahmin almak isterim benim göremediğim bişeyi belki bir sorun varsa görebilirsiniz diye

10. Tevfik AKTUNÇ

Hocam tüneği çıkart, yem kutularını çıkart. Yemi kafesin tabanına dök suluğu da iyice indir tellere öyle tak, kuşa yem konusunda böyle yardımcı olabilirsin.

11. Hakkı ELALDI

Beğenileri:
    0
    hocam kuş iyi durumda gözüküyor. Endişelenme.. benim kuşumda 1.5 aylık dün geldi eve bugün yem yiyiyor . Yalnız bırak yem yer merak etme .hatta benim ki hala yem yiyiyor..

12. ShuTTer

ShuTTer New Member

Beğenileri:
    0
    Hocam ama hiç hareket etmiyor ki? En son nerdeyse ordaduruyor şimdi tüneğin sağ soluna hem yemi hem suyu koyduk ama halen tünekte harketsiz .
    Elle besliyoruz yem alıo elden ama su da çok çok az

13. Cihat Türkmen

Cihat Türkmen Active Member

Beğenileri:
    12
    1- Arkadaslarından, o kalabalık ortamından ayrıldığı için öyle olması çok normal. 1 haftaya kadar düzelir.

2- 1 Tane yemliğini tüneğinin karşısına veya yanına takabilirsiniz. O kendisi öğrenecektir zamanla.

3- Kumu ayrı bir suluğa doldurup takabilirsiniz. Veya aynı bir yem kabında da durabilir. Kum kalsın, dişleri olmadığı için öğütmeleri açısından çok yarar sağlar.

4- Işığın açık kalması gerekmiyor. Akşam 8-9dan sonra ışığı kapatırsanız iyi olur. 8den itibaren uyku vakitleri başlar..

14. ShuTTer

ShuTTer New Member

Beğenileri:
    0
    Hocam bir de yaş ve cinsiyet alabilir miyim sizden? Erkek 45 günlük diye aldık ama satıcılara pek de güven olmaz emin değilim halen

15. Cihat Türkmen

Beğenileri:
    12
    Ustam erkek 2 aylık. Çekoslavak veya çekoslavak kırması gibi geldi bana.

16. Hakkı ELALDI

Beğenileri:
    0
    acıktığında yer ..

17. abdulkerim demir

Beğenileri:
    0
    bence kafesin düzeni oynama kafes dzeni değiştikçe kuşlar daha çok korkuyorlar yemek ve su için kendi haline bırak korkma açlığı dayanılmaz olduğunda kendi kendine yemlenecektir

18. ShuTTer

ShuTTer New Member

Beğenileri:
    0
    Sorularıma devam edeyim bugün 2. gecesi ilk günü bitiyor
    Aşağıdaki yemlikten yemediği için kumu suyu ve yemi için bulunduğu tüneğin hemen yanına 3lü olarak koydum.
    Yemeye başladı fakat yemliğin içinde duruo tünekten değil orda daha rahat ediyor sanırım
    Gene de hep tedirgin:( hiç ötmüyor ...Yemek baya baya tüketmeye başladı ayrıca

İshal değil fakat pislediğinde dışkısı poposunda kalıyor bu nedendir? Sürekli kulak pamuğunu hafif ılık suyla ıslatarak silmek zorunda kalıyorum fakat 2 günlük ve ben onu temizlemeye çalıştıkca daha tedirgin bir hale bürünüyor.

Nasıl bir yöntem izlemeliyim?
    Yemlikte uyumasında bir sakınca var mı?

19. Cihat Türkmen

Beğenileri:
    12
    Temizlemeyin korkutmayın daha fazla -eğer korkuyorsa.-
    Yeni bir ortama geldiği için ötmemesi durgun olması doğal. 1 haftaya kendine gelir. O poposunu temizler ayrıca genelde ishal kuşlarda dışkı yapışması olur... Ama yok diyorsanız normal yapışmadır sanıyorum.

Sayfayı Paylaş

Kullanıcılar bu sayfayı, aşağıdaki kelimeleri arayarak buldu :

1. 45 günlük muhabbet kuşu bakımı

,
  2. 45 günlük muhabbet kuşları