Karadeniz Pet

5 bilinmeyenli denklem

AliismailERTAŞ

Emektar Üye
Tüm forum arkadaşlarımıza selamlar saygılar.
2 yılı aşkındır muhabbet kuşu üretimini hobi olarak yapmaya çalışıyorum. Fazlada becerdiğim söylenemez. tecrübeli arkadaşlar yardımcı olursa, olayları yorumlarsa sevinirim.

1 sorum şu

1 adet tepeli mantolu dişim var eş olarak da düz bir erkek ( aldığım kişi kabak olduğunu söylemişti) dişiyi D erkeği E olarak kodluyorum.

D&E 1. kuluçka 6 yumurta 6 sıda dölsüz
D&E 2. kuluçka 7 yumurta 2 döllü 5 dölsüz 1 Düz dişi 1 Tepeli yavru çıktı büyüdü. (tepeli erkek yavruyu TE olarak kodluyacağım)
D&E 3. kuluçka 7 yumurta 1 döllü 6 dölsüz 1 Tepeli dişi yavru çıktı büyüdü. (dişi yavruyu TD olarak kodluyacağım)
D&E 4. kuluçka 7 yumurta 7 side dölsüz.

Farklı eşlere atma,
D&Farklı eş 4 yumurta 4 üde boş,
E&Farklı eş 5 yumurta 5 ide döllü. 3 Yavru büyüdü.

Şimdi soru şu niye yumurta döl tutmuyor sorun E kodlu erkek kuştamı D kodlu dişi de mi ?

Soru 2

Yavrularımızdan TE kodlu Erkeğimiz eşe atıldı, (dişi düz jumbo)
1. Kuluçka 4 yumurta 4. de dölsüz
2. Kuluçka 5 yumurta 5.de döllü 3 yavru Yavruların hepsi Düz

Şimdi ilk yumurtaların dölsüz olması genetik anne babadan mı geliyor tecrübesizlikten mi. yavruların düz atma sebebi genin baskınlığı kaybetmesi mi yada tepeli kanını taşımaması mı?

Soru 3

TD kodu verdiğimiz dişi yavru tepeli. Eşi Çift faktör düz

TD&ÇF 1. kuluçka 6 yumurta 6 sıda döllü, 4 yavru büdüyü 1 tane tepeli erkek 3 düz
TD&ÇF 2. kuluçka 5 yumurta 5 ide döllü, 5 ide büyümekteler . 1 tane tepeli yavru birde aşağıda videosunu paylaşacağım yavruyu ve 3 düz yavru.

Videodaki yavruyu nasıl besleyeceğim, başına böyle birşey gelen var mı , yavru alabilir miyim. Sanırım TD ile güzel bir kan yakaladım. farklı bir tepeli erkek ile eşe atayım mı. ( bu arada soy gittikce irileşiyor)

Soruları cevaplayan arkadaşlara şimdiden teşekkürler

[YOUTUBE]Gg329C4BhiY[/YOUTUBE]

cevap 1 - ilk kuluçkanın boşluğu tecrübesizlikten olsa da d&e çiftinin çıkan boş yumurttaları e vitamini eksikliğidir. d dişisine sağlam e vitamini takviyesi gerekmekte. 4 hafta dinlenmeye alıp nekton e ve nekton s yi suya katarak takviye yapmanızı öneririm.

cevap 2 - e farklı dişide 2. kuluçkasını full çıkartmış, d dişisi de az da olsa dolu yumurtalar çıkarttığı için ikisi de normalde üreme için uygun, sorun yok.

cevap 3- levent beyin de dediği gibi bu yavru elle beslenir. şırınga maması hazırlayabilirsiniz. versele laga nın hazır mamaları da var elle beslemek için. o da iş görür. gagasının sağ tarafından vermeyi unutmayın.

Tüm forum arkadaşlarımıza selamlar saygılar.
2 yılı aşkındır muhabbet kuşu üretimini hobi olarak yapmaya çalışıyorum. Fazlada becerdiğim söylenemez. tecrübeli arkadaşlar yardımcı olursa, olayları yorumlarsa sevinirim.

1 sorum şu

1 adet tepeli mantolu dişim var eş olarak da düz bir erkek ( aldığım kişi kabak olduğunu söylemişti) dişiyi D erkeği E olarak kodluyorum.

D&E 1. kuluçka 6 yumurta 6 sıda dölsüz
D&E 2. kuluçka 7 yumurta 2 döllü 5 dölsüz 1 Düz dişi 1 Tepeli yavru çıktı büyüdü. (tepeli erkek yavruyu TE olarak kodluyacağım)
D&E 3. kuluçka 7 yumurta 1 döllü 6 dölsüz 1 Tepeli dişi yavru çıktı büyüdü. (dişi yavruyu TD olarak kodluyacağım)
D&E 4. kuluçka 7 yumurta 7 side dölsüz.

Farklı eşlere atma,
D&Farklı eş 4 yumurta 4 üde boş,
E&Farklı eş 5 yumurta 5 ide döllü. 3 Yavru büyüdü.

Şimdi soru şu niye yumurta döl tutmuyor sorun E kodlu erkek kuştamı D kodlu dişi de mi ?

Soru 2

Yavrularımızdan TE kodlu Erkeğimiz eşe atıldı, (dişi düz jumbo)
1. Kuluçka 4 yumurta 4. de dölsüz
2. Kuluçka 5 yumurta 5.de döllü 3 yavru Yavruların hepsi Düz

Şimdi ilk yumurtaların dölsüz olması genetik anne babadan mı geliyor tecrübesizlikten mi. yavruların düz atma sebebi genin baskınlığı kaybetmesi mi yada tepeli kanını taşımaması mı?

Soru 3

TD kodu verdiğimiz dişi yavru tepeli. Eşi Çift faktör düz

TD&ÇF 1. kuluçka 6 yumurta 6 sıda döllü, 4 yavru büdüyü 1 tane tepeli erkek 3 düz
TD&ÇF 2. kuluçka 5 yumurta 5 ide döllü, 5 ide büyümekteler . 1 tane tepeli yavru birde aşağıda videosunu paylaşacağım yavruyu ve 3 düz yavru.

Videodaki yavruyu nasıl besleyeceğim, başına böyle birşey gelen var mı , yavru alabilir miyim. Sanırım TD ile güzel bir kan yakaladım. farklı bir tepeli erkek ile eşe atayım mı. ( bu arada soy gittikce irileşiyor)

Soruları cevaplayan arkadaşlara şimdiden teşekkürler

[YOUTUBE]Gg329C4BhiY[/YOUTUBE]

Video daki yavru kuşta titrek baş hastalığı var , annesi besliyor ilerde nasıl olur onu bilemiyorum

Geri