petshop
petshop

1. Türkiye'nin en büyük Muhabbet Kuşu Forumuna Hoşgeldiniz
    Eğer sitemize yaptığınız ilk ziyaretiniz ise, lütfen öncelikle Forum Kurallarını okuyunuz. Forumumuzda bilgi alışverişinde bulunabilmeniz için Kayıt olmalısınız. Üye olmayanlar forumumuzdan yararlanamazlar.
    Eğer zaten kayıtlı kullanıcı iseniz, lütfen kullanıcı adınız ve şifreniz ile, Giriş yapınız. (Sitemize üyelik ücretsizdir)

Notu Gizle

5 bilinmeyenli denklem

Konusu 'Muhabbet Kuşu Diğer Sorular' forumundadır ve AliismailERTAŞ tarafından 14 Şubat 2016 başlatılmıştır.

1. AliismailERTAŞ

AliismailERTAŞ Active Member

Beğenileri:
    0
    Tüm forum arkadaşlarımıza selamlar saygılar.
    2 yılı aşkındır muhabbet kuşu üretimini hobi olarak yapmaya çalışıyorum. Fazlada becerdiğim söylenemez. tecrübeli arkadaşlar yardımcı olursa, olayları yorumlarsa sevinirim.

1 sorum şu

1 adet tepeli mantolu dişim var eş olarak da düz bir erkek ( aldığım kişi kabak olduğunu söylemişti) dişiyi D erkeği E olarak kodluyorum.

D&E 1. kuluçka 6 yumurta 6 sıda dölsüz
    D&E 2. kuluçka 7 yumurta 2 döllü 5 dölsüz 1 Düz dişi 1 Tepeli yavru çıktı büyüdü. (tepeli erkek yavruyu TE olarak kodluyacağım)
    D&E 3. kuluçka 7 yumurta 1 döllü 6 dölsüz 1 Tepeli dişi yavru çıktı büyüdü. (dişi yavruyu TD olarak kodluyacağım)
    D&E 4. kuluçka 7 yumurta 7 side dölsüz.

Farklı eşlere atma,
    D&Farklı eş 4 yumurta 4 üde boş,
    E&Farklı eş 5 yumurta 5 ide döllü. 3 Yavru büyüdü.

Şimdi soru şu niye yumurta döl tutmuyor sorun E kodlu erkek kuştamı D kodlu dişi de mi ?

Soru 2

Yavrularımızdan TE kodlu Erkeğimiz eşe atıldı, (dişi düz jumbo)
    1. Kuluçka 4 yumurta 4. de dölsüz
    2. Kuluçka 5 yumurta 5.de döllü 3 yavru Yavruların hepsi Düz

Şimdi ilk yumurtaların dölsüz olması genetik anne babadan mı geliyor tecrübesizlikten mi. yavruların düz atma sebebi genin baskınlığı kaybetmesi mi yada tepeli kanını taşımaması mı?

Soru 3

TD kodu verdiğimiz dişi yavru tepeli. Eşi Çift faktör düz

TD&ÇF 1. kuluçka 6 yumurta 6 sıda döllü, 4 yavru büdüyü 1 tane tepeli erkek 3 düz
    TD&ÇF 2. kuluçka 5 yumurta 5 ide döllü, 5 ide büyümekteler . 1 tane tepeli yavru birde aşağıda videosunu paylaşacağım yavruyu ve 3 düz yavru.

Videodaki yavruyu nasıl besleyeceğim, başına böyle birşey gelen var mı , yavru alabilir miyim. Sanırım TD ile güzel bir kan yakaladım. farklı bir tepeli erkek ile eşe atayım mı. ( bu arada soy gittikce irileşiyor)

Soruları cevaplayan arkadaşlara şimdiden teşekkürler

[YOUTUBE]Gg329C4BhiY[/YOUTUBE]

2. Levent ACAR

Levent ACAR Well-Known Member

Beğenileri:
    75
    cevap1 ikisinde de sorun yok bence, sonraki kuluçkalarda düzelecektir.
    cevap2 tecrübesizlikten olmuştur.
    cevap3 Anne baba beslemiyorsa yavru besleme aparatı olur. Yavru hazır mamalarını kaşıkla bile verebilirsin. çay kaşığından yer bu.

3. deniz kom

deniz kom Active Member
    Altın Üye

Beğenileri:
    32
    cevap 1 - ilk kuluçkanın boşluğu tecrübesizlikten olsa da d&e çiftinin çıkan boş yumurttaları e vitamini eksikliğidir. d dişisine sağlam e vitamini takviyesi gerekmekte. 4 hafta dinlenmeye alıp nekton e ve nekton s yi suya katarak takviye yapmanızı öneririm.

cevap 2 - e farklı dişide 2. kuluçkasını full çıkartmış, d dişisi de az da olsa dolu yumurtalar çıkarttığı için ikisi de normalde üreme için uygun, sorun yok.

cevap 3- levent beyin de dediği gibi bu yavru elle beslenir. şırınga maması hazırlayabilirsiniz. versele laga nın hazır mamaları da var elle beslemek için. o da iş görür. gagasının sağ tarafından vermeyi unutmayın.

4. AliismailERTAŞ

Beğenileri:
    0
    Video daki yavru kuşta titrek baş hastalığı var , annesi besliyor ilerde nasıl olur onu bilemiyorum

5. Levent ACAR

Levent ACAR Well-Known Member

Beğenileri:
    75
    Hiç rastlamadım böyle bir şeye. Geçmiş olsun Ali..
    Ben yem istiyor diye sallanıyor sanmıştım.

6. AliismailERTAŞ

Beğenileri:
    0
    Teşekkür ederim levent abi bakalım zaman ne gösterecek

Sayfayı Paylaş

Kullanıcılar bu sayfayı, aşağıdaki kelimeleri arayarak buldu :

1. 5bilinmeyenli iki denklem sorusu