petshop
petshop

1. Türkiye'nin en büyük Muhabbet Kuşu Forumuna Hoşgeldiniz
    Eğer sitemize yaptığınız ilk ziyaretiniz ise, lütfen öncelikle Forum Kurallarını okuyunuz. Forumumuzda bilgi alışverişinde bulunabilmeniz için Kayıt olmalısınız. Üye olmayanlar forumumuzdan yararlanamazlar.
    Eğer zaten kayıtlı kullanıcı iseniz, lütfen kullanıcı adınız ve şifreniz ile, Giriş yapınız. (Sitemize üyelik ücretsizdir)

Notu Gizle

7 Yumurta Boş 4 Yumurta Dolu, neden?

Konusu 'Muhabbet Kuşu Diğer Sorular' forumundadır ve tanmalvic tarafından 22 Şubat 2015 başlatılmıştır.

1. tanmalvic

tanmalvic Member

Beğenileri:
    7
    arkadaşlar iki çiftim var. iki çiftimi de anlatayım size ve bana neden yumurtaların boş olduğu konusunda fikirlerinizi söyleyin lütfen.

ilk çiftimin 3. kuluçkası. ilk kuluçkada 5te 4. ikinci kuluçkada 5te 1. şuan 22.günde yumurtaları kontrol ettiğimde 7de 0 görünüyor. damarlanma yok yumurtalarda. 7 yumurta sırasıyla 1,3,5,7,9,11,13 şubat tarihlerinde geldi ve şuan tık yok. çiftimi çiftleşirken gözlemlediğimde erkek dişiden biraz küçük olduğu için kuyruğunu dişinin kuyruk altına sokamıyor ve kanatlarıyla dişiyi saramıyor. tahta yuvarlak tünek kullanıyorum ve her şey müsait ama tam çiftleşemiyorlar gibi geldi bana.

ikinci çiftim ise daha ilk kuluçkası ve tamamen ilk çiftimle aynı şartlarda hemen hemen aynı büyüklükte kuşlar. aynı tahta yuvarlak tünek. ilk kuluçkaları olmasına rağmen çok iyi çiftleşiyorlar. daha dün geçe 1 dkya yakın bir süre çiftleşirken gördüm. erkek kanatlarıyla sarıyor ve kuyruğunu dişinin kuyruk altına indirebiliyordu. bu çiftin 4 yumurtasını da kontrol ettim ve hepsi dolu, damarlanmış.

lütfen fikir verin bu ilk çiftimi ne yapayım? yumurtaları alıp kuşları ayırayım mı? tünekleri mi değiştireyim? bu erkek 5te 4 nasıl yaptıysa o performansa ulaştırmam lazım.

2. Levent ACAR

Levent ACAR Well-Known Member

Beğenileri:
    75
    İlk çiftini ayırıp bir süre dinlendir. Birbirlerini özlesinler 3-4 hafta kadar. Muhtemelen çiftleşme olmadığı için boş çıktı yumurtalar.

3. tanmalvic

tanmalvic Member

Beğenileri:
    7
    7. yumurta 13 şubatta geldi levent bey. bugün 9. günü. bir kaç gün daha beklesem mi? damarlanma yok ama bilemedim.

4. Levent ACAR

Levent ACAR Well-Known Member

Beğenileri:
    75
  5. tanmalvic

tanmalvic Member

Beğenileri:
    7
    doğru söylüyorunuz
    tamam ayırayım hemen de gereksiz yere yorulmasın dişi.

6. KERİM.MUTLU.

KERİM.MUTLU. New Member

Beğenileri:
    0
    Bence ayırma çünkü her kuş aynı olmuyor benimkinde de gözükmüyodu yumurta kalın olabiliyor o yüzden 23,24 güne gelince son yumurta o zaman ayır.

7. tanmalvic

tanmalvic Member

Beğenileri:
    7
    kuşları ayırdım, biraz özlesinler ve kendilerine gelsinler bakalım.

yumurtaları fenerle tekrar kontrol ettim. sonra ılık su testi uyguladım ve boş olduklarından emin oldum. sonra 7 yumurtayı da kırdım ve hepsi gerçekten de boştu.
    üzüldüm boşa geçen 22 gün. tecrübe oldu benim için. bundan sonra ilk 7-10 gün arasında kontrol ederim.

Sayfayı Paylaş