Karadeniz Pet

7 Yumurta Boş 4 Yumurta Dolu, neden?

tanmalvic

Meraklı Üye
arkadaşlar iki çiftim var. iki çiftimi de anlatayım size ve bana neden yumurtaların boş olduğu konusunda fikirlerinizi söyleyin lütfen.

ilk çiftimin 3. kuluçkası. ilk kuluçkada 5te 4. ikinci kuluçkada 5te 1. şuan 22.günde yumurtaları kontrol ettiğimde 7de 0 görünüyor. damarlanma yok yumurtalarda. 7 yumurta sırasıyla 1,3,5,7,9,11,13 şubat tarihlerinde geldi ve şuan tık yok. çiftimi çiftleşirken gözlemlediğimde erkek dişiden biraz küçük olduğu için kuyruğunu dişinin kuyruk altına sokamıyor ve kanatlarıyla dişiyi saramıyor. tahta yuvarlak tünek kullanıyorum ve her şey müsait ama tam çiftleşemiyorlar gibi geldi bana.

ikinci çiftim ise daha ilk kuluçkası ve tamamen ilk çiftimle aynı şartlarda hemen hemen aynı büyüklükte kuşlar. aynı tahta yuvarlak tünek. ilk kuluçkaları olmasına rağmen çok iyi çiftleşiyorlar. daha dün geçe 1 dkya yakın bir süre çiftleşirken gördüm. erkek kanatlarıyla sarıyor ve kuyruğunu dişinin kuyruk altına indirebiliyordu. bu çiftin 4 yumurtasını da kontrol ettim ve hepsi dolu, damarlanmış.

lütfen fikir verin bu ilk çiftimi ne yapayım? yumurtaları alıp kuşları ayırayım mı? tünekleri mi değiştireyim? bu erkek 5te 4 nasıl yaptıysa o performansa ulaştırmam lazım.

İlk çiftini ayırıp bir süre dinlendir. Birbirlerini özlesinler 3-4 hafta kadar. Muhtemelen çiftleşme olmadığı için boş çıktı yumurtalar.

7. yumurta 13 şubatta geldi levent bey. bugün 9. günü. bir kaç gün daha beklesem mi? damarlanma yok ama bilemedim.

Bence ayırma çünkü her kuş aynı olmuyor benimkinde de gözükmüyodu yumurta kalın olabiliyor o yüzden 23,24 güne gelince son yumurta o zaman ayır.

Bence ayırma çünkü her kuş aynı olmuyor benimkinde de gözükmüyodu yumurta kalın olabiliyor o yüzden 23,24 güne gelince son yumurta o zaman ayır.

kuşları ayırdım, biraz özlesinler ve kendilerine gelsinler bakalım.

yumurtaları fenerle tekrar kontrol ettim. sonra ılık su testi uyguladım ve boş olduklarından emin oldum. sonra 7 yumurtayı da kırdım ve hepsi gerçekten de boştu.
üzüldüm boşa geçen 22 gün. tecrübe oldu benim için. bundan sonra ilk 7-10 gün arasında kontrol ederim.

Geri