Karadeniz Pet

Acaba normal mi?

Sedat Mansur

Yeni Üye
Herkese iyi akşamlar
Kuşlarımı alalı yaklaşık 2 ay oldu. Kuşların yaşı 3-5 ay dolaylarında.
Kuşlar özellikle de sarısı bu aralar çok tüy döküyor.Gözlemlediğim kadarıyla tüylerinde yenisi çıkıyor
Kuşların gelişimini düzenli olarak takip ediyorum
Yeşil olan aldığımda 30gr dı şuan 34 gr ancak sarı olan aldığımda 28 gr dı bundan 2 hafta öncesine kadar 32 gr a kadar gelişti suan ise 28gr a geriledi
Yemesinde, içmesinde, dışkısında yada hareketlerinde bir problem yok.
Tüy dökümünün normal bir periyod olduğunu düşünüyorum ancak kilo kaybı beni biraz düşündürüyor.
Bir diğer sorunum ise erkek kuş (sarısı) dişi tarafında çok sık tartaklanıyor, bi ara anlaşamadıklarını düşündüm ve ayrı tutmayı denedim 10 saniye bile ayrı kalamıyorlar ikiside ciyak ciyak bağırmaya başlıyor. Kafes dışına çıktıklarında beraber uçuyorlar ve kafese beraber dönüyorlar.
Yorum ve önerilerileriniz için şimdiden teşekkür ederim.

k1.jpg

k2.jpg

k3.jpg

masallah guzel kuşlar
gogus kafesine bakın sarı olan kusun jılet gibi keskın mı yanı kemık elınıze gelıyormu eger öyle ise sorun var demktir.normal ise tüye gırdıgı için zayıflaması normal tüy donemınde kuşlarda karın agrısı olur o yuzden yulaf verın

masallah guzel kuşlar
gogus kafesine bakın sarı olan kusun jılet gibi keskın mı yanı kemık elınıze gelıyormu eger öyle ise sorun var demktir.normal ise tüye gırdıgı için zayıflaması normal tüy donemınde kuşlarda karın agrısı olur o yuzden yulaf verın
yeşil kuşla kıyasladığımda kemik bayağı belirgin. sorun ne olabilir

Çiftlerden pek anlamadığım için son sorunuza cevap veremicem Sedat Bey.Sarı kuşunuzdaki kilo kaybının tüy dökümü döneminden kaynaklandığını dusunuyorum.Kuşunuzun bu dönemi dahat rahat atlatması için b vitamini takviyesi yapabilirsiniz.Ayrıca yumurta maması da yaparsanız biraz kilo almasını sağlayabilirsiniz,ayrıca protein ve kalsiyum takviyesi olur boylece.

Çiftlerden pek anlamadığım için son sorunuza cevap veremicem Sedat Bey.Sarı kuşunuzdaki kilo kaybının tüy dökümü döneminden kaynaklandığını dusunuyorum.Kuşunuzun bu dönemi dahat rahat atlatması için b vitamini takviyesi yapabilirsiniz.Ayrıca yumurta maması da yaparsanız biraz kilo almasını sağlayabilirsiniz,ayrıca protein ve kalsiyum takviyesi olur boylece.

kuşlara 1 gün arayla aminosol veriyorum
haftada 1-2 seferde yumurta patates yumurta kabuğu irmik galeta unu bal gibi besinleri karıştırıp veriyorum

-- MUHABBETKUSU.COM.TR; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 20:18 -->-> Daha önceki mesaj 20:17 --

ne kadar zaman oldu tüye gireli ?
büyük tüyler 2 gündür dökülüyor

tüye gıren kuşlara cok agır besınler vermeyın cok zor tüyden cıkıyorlar ozellıkle bal ve yumurta vermem ben tüydekı kuşa daha cok serın tutacak sade yem ve yulaf verıyorum

tüye gıren kuşlara cok agır besınler vermeyın cok zor tüyden cıkıyorlar ozellıkle bal ve yumurta vermem ben tüydekı kuşa daha cok serın tutacak sade yem ve yulaf verıyorum
kemik belirginse sorun olabilir demiştiniz ben daha çok oraya takıldım sorun ne olabilir ve ne yapma mı önerirsiniz

elma sirkesi demi ?
ozaman sırke vermeyın vıtamını kaç gundur kullanıyorsunuz?
aslına bakarsanız kuş şuan da tüyde oldugu içinde olabılır zayıflaması tüyden cıktıkdan sonra bakmak lazım

elma sirkesi demi ?
ozaman sırke vermeyın vıtamını kaç gundur kullanıyorsunuz?
aslına bakarsanız kuş şuan da tüyde oldugu içinde olabılır zayıflaması tüyden cıktıkdan sonra bakmak lazım
Evet elma sirkesi veriyorum
Aminosol u yaklaşık 10-12 gündür veriyorum.

epey olmuş kullanmanız ben olsam yanı kendı kusum olsa beklerım tüyden cıkması için sadece ak darı ve yulaf ve 3 gunde bır de 4-5 damla elma sırkesı verırım

epey olmuş kullanmanız ben olsam yanı kendı kusum olsa beklerım tüyden cıkması için sadece ak darı ve yulaf ve 3 gunde bır de 4-5 damla elma sırkesı verırım
Önerileriniz için teşekkür ederim. ben sonuçta kuşlar konusunda yeniyim ve sizler gibi tecrübeli arkadaşlardan öğrenecek daha çok şeyimiz var.

Bu konu hakkında bir bilgim yok ama kuşlarına bayıldım. MAAŞALLAH.

Kuşlarınızı tartacak kadar önemsiyorsanız onlara yapay vitamin vermek yerine meyve sebze verin. Herşeyin doğalını yesinler. Hem alıştıktan sonra bayıla bayıla yerler onları da mutlu etmiş olursunuz. Linkte her besinin faydalısı zararlısı var. beslenme

Kuşlarınızı tartacak kadar önemsiyorsanız onlara yapay vitamin vermek yerine meyve sebze verin. Herşeyin doğalını yesinler. Hem alıştıktan sonra bayıla bayıla yerler onları da mutlu etmiş olursunuz. Linkte her besinin faydalısı zararlısı var. beslenme
Meyve sebze vermeyi çok denedim bi türlü yanına bile yaklaşmadılar. Meyvelerden sadece muzu yedirebildim onuda sadece elimdeyken üzerine biraz yem bulaştırıp yedirebildim mama kabına bıraktığımda yüzüne bakmadılar. Böyle olunca 10-12 gündür vitamin veriyorum. Malum önümüz kış mevsim değişikliğini daha rahat atlatsınlar düşüncesiyle aminoasit ve b vitamini kompleksi verdim.

Geri