Acemi hobici üreticiye yardım ¿

Konusu 'Muhabbet Kuşu Diğer Sorular' forumundadır ve Levent ACAR tarafından 13 Ocak 2014 başlatılmıştır.

 1. Levent ACAR
  Çevrimdışı

  Levent ACAR Profesyonel

  Katılım:
  8 Aralık 2013
  Mesajlar:
  14.527
  Beğenileri:
  295
  Yer:
  İstanbul / Maltepe
  Selamlar,

  Oğlumun ısrarı üzerine 5-6 hafta kadar önce bir muhabbet kuşu aldık. Amacımız kendimize alıştırmak, evin bir bireyi gibi birlikte yaşamaktı. Kuşumuz biraz fazla çekingen. Gerçi geldiği gibi değil bir miktar gelişme gösterdi. Ancak forumda paylaşılan konulara bakıyorum, arkadaşlarım daha aldığı ilk günden ellerinde omuzlarında dolaştırıyorlar minik güzellikleri.

  Bu arada forum bir harika. Çok faydalı şeyler öğrendim. Üretim yapan hobici arkadaşları da kıskanıyorum. Bende de bu uğraşa girme isteği uyandı. Kendi kendime şöyle bir karar aldım. Mevcut kuşumuz Zeytinin bize alışması için yaza kadar çalışmalar devam edecek. Alıştı alıştı, alışmadı götürüp ona bir eş seçtirecem ve ilave bir çift daha edinecem. Yani üretim yapabileceğim iki çift kuşum olsun istiyorum. Belki yavrularından daha uysal güzellikler çıkabilir. .))

  Forumda üretim yapan arkadaşların paylaşımlarını çok dikkatlice okuyorum. Hariçten araştırmalarım devam ediyor. Bununla birlikte kafamda onlarca soru dolanıyor. Bu soruları tecrübeli arkadaşlarla sonuca bağlamak istiyorum.

  Sorular:
  1. Yeni alacağım çift(ler) yavru mu olmalı, yetişkin mi? Kısaca kaç aylık almakta fayda var? (Üretim için acelem yok)

  2. İki çiftten birkaç kez yavru aldıktan sonra bunları (Damızlıkları) çaprazlama imkanı var mı? Yavrudan alınırsa belki çok alışacakları için çaprazlanamayabilir diye düşünüyorum? Ya da yavrudan alınırsa erişkinliğe kadar erkek ve dişileri ayrı ayrı büyütmek ileride çaprazlama için fayda sağlar mı?

  3. Damızlık kullanılacak çiftlerden ne kadar süreyle yavru alınmalı, ne zaman emekli edilmelidirler? Çıkan yavrular nasıl çaprazlanmalı? Aynı kuluçkadan çıkan yavrulardan eş olur mu?

  4. Üretim yapacağım kafesim evimin bir köşesinde duracağı için mobilya şeklinde ve gerekli araç gereci toplayacak şekilde olsun istiyorum. Yaptığım araştırma sonucunda bu dolaplı kafesi beğendim. Sizce nasıl acaba?
  STANBUL KAFES.COM - PVC KAFES VE PVC SALMA MODELLER, MALATTAN SATI..
   
  #1 Levent ACAR, 13 Ocak 2014
  Son düzenleme: 13 Ocak 2014
 2. Mert Yildirim
  Çevrimdışı

  Mert Yildirim Profesyonel

  Katılım:
  8 Kasım 2013
  Mesajlar:
  553
  Beğenileri:
  0
  Yer:
  Dortmund.
  1) 1 Yasinda es tutmus petshopda veya uretim hanede birbirlerini kasiyan opusen cifti al.
  ciftlesme cabuk olur fazla beklemesin
  2) Kardes ciftlesmesinde sakat ve titrek bas yavrular cikar carplazlamayi tavsiye etmiyorum

  3) 2 Ciftin yavrularini carpplazlaya bilirsin. salmaya koy kuslari es tutanlara ayri kafese koy es tutunca ciftlesirler. bir disi muhabbet kusu 4 sene yavru veriri 5 seneyi doldurursa kusda yumurta tikanmasi ve ölümler olur erkekde 5 yasina kadar ciftlesmesi uygun.

  4) Uygun

  5) Umarim guzel yavrular alirsiniz
   
 3. Levent ACAR
  Çevrimdışı

  Levent ACAR Profesyonel

  Katılım:
  8 Aralık 2013
  Mesajlar:
  14.527
  Beğenileri:
  295
  Yer:
  İstanbul / Maltepe
 4. Sinan ÇELİK
  Çevrimdışı

  Bence önce biraz sabret acele etme elindeki kuşu alıştırmak için elinden geleni yap zaten alışır hadi alışmadı diyelim yaza kadar işte o zamana kadar bu siteye takılarak bilhayli bilgi edinmiş olacaksın herşey daha güzel olacak.
   
 5. Levent ACAR
  Çevrimdışı

  Levent ACAR Profesyonel

  Katılım:
  8 Aralık 2013
  Mesajlar:
  14.527
  Beğenileri:
  295
  Yer:
  İstanbul / Maltepe

Sayfayı Paylaş