Karadeniz Pet

Acemi üretim

epsphlvn

Yeni Üye
Öncelikle merhaba yazım biraz uzun olabilir affınıza sığınnıyorum. Uzun yıllardır akvaryum hobisi ile uğraştım şu sıralar bir üretimhane açmak niyetindeyken aklım birden muhabbet kuşu üretimine takıldı burada ve farklı forumlarda bir çok yazı okudum fakat en önemli nokta olan pazar konusuna değinilmemiş yaptığım araştırmalarda bazı pet shoplar yavruyu getir 20-25 tl den alayım dedi. Bu şekilde rahat bir pazarı var mıdır. oldukça büyük bir alanım var etrafı sessiz sakin doğa içinde bir yer eğer üretimhane kurarsam tamamen kendim geliştireceğim bir sistemle kuracağım fakat gelelim ne üreteceğimize her yerde bu hayvanlar 2 ayda bir 4 ila 7 yumurta verir minumum 1i hayatta kalır maksimum 5 i ortalaması 3 olarak kabataslak bir hesap var bu hesap ne kadar doğrudur merak içindeyim 1 takımdan 2 ayda 3 yavru almak ne denli mümkündür yahut ne denli zorluğu vardır bu işi yapan üreten veya basına bu rakamlarla alakalı farklı şeyler gelen arkadaşlar yardımcı olursanız sevinirim

Para kazanmak icin en az 100 takim almalisiniz rahatlikla gecindidir sizi hobi icin ise 50 takim normaldir

Yavru konusuna gelirsek tamamen bakimla ilgili 5 6 adet yavru alabilirsiniz yilda 3 kez 1 ciftten

Yavru alımı değişkendir ortalama 4 yavru iyidir ayrıca bir de takımın dinlenmesi var bence maddi kazanç için o kadar parayi bu canlılara vermeyin siz 3 5 takımdan kendi takimlarinizi oluşturun

[MENTION=16118]epsphlvn[/MENTION] Hayırlısı olsun inşallah. Eğer durumunuz varsa en az 20-30 takım(gerçek takım) almalısınız. Oradan da çaprazlamayla kendi yavrularınızdan eşler yapıp kendi kanınızı oluşturabilirsiniz. Yavru konusuna gelince alacağınız takımların kanına, yumurta sayısına, verilen vitamin, mama vs. ve anaçların yavrulara bakma oranına bağlı. Kimi takım 1 yavruya bakar. Kimi 6 yavruya. Kimi de hiç bakmaz. Yumurtayı kırar, yavruyu öldürür. Ayrıca anaçların ve yavruların içinde hastalık ve ölüm de olacaktır.Bunları da göz önüne alın. Yanlış anlaşılmasın amaç göz korkutmak değil sadece olabilecekleri belirtmek.

peki istanbul içerisinde bu konunun piri olan ve bana gerek kuş tedariğinde gerek bilgi konusunda yardımcı olabilecek üstatlar var mıdır.

peki istanbul içerisinde bu konunun piri olan ve bana gerek kuş tedariğinde gerek bilgi konusunda yardımcı olabilecek üstatlar var mıdır.

İstanbulda çok bu şekilde üretici olan . Murat Demir var kendisi ile birkez bile yüzyüze gelmişliğimiz yok ama bana kuş beslediğim günlerde yardımı dokundu . Kendisi para kaygısı gütmeden bu hobisini yapıyor tavsiye ederim. Eğer üretim yapacaksanız çevreniz olması lazım yoksa size 50 tl lik kuşu 80 e kakalar ve dostum diyerek yanınızdan ayrılmaz. Kuş alemi bu kimseye güven olmaz , bu aleme girdiyseniz yalanı dolanı dolandırılmayı göze alacaksınız . Size tavsiye bu üretime başlamadıysanız vazgeçin bu sevdadan . Onun yerine daha temiz ve sessiz olan akvaryum alemine geçin . Hem daha nezih bir serüven olur sizin için. :)

-- MUHABBETKUSU.COM.TR; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 11:07 -->-> Daha önceki mesaj 11:06 --

[MENTION=6181]murat DEMİR11[/MENTION] ustayı da etiketliyelim görsün. :)

Son düzenleme:
İzmir'de yavrular 15 tl den alınıyor. Sonra da 30 tl ye satılıyor. Tecrübeniz yoksa çok takım ile işe girmenizi önermem. Az takım ile de zor para kazanılır. Doğrudan alıcıya 30 tl ye satarsanız 20 takım ile cuzi miktar gelir elde edebilirsiniz.

Açıkcası akvaryum işine zaten girmiş bulunmaktayım ama gerek yer gerekse su olayı çok riskli elektrik kestiği zaman inanın çok huzursuz oluyor insan ben size daha acık konusayım bir işe girerken o işe yatırılan paradan umudu kesmek gerekir benimde çöpe atabileceğim 2 3 bin liram var ve bu parayı nereye yatırırsam yatırayım oradan 1 sene bişey beklemeyi düşünmüyorum ha şöyle ki 1 senenin sonunda elimde 300 500 allah ne verdiyese kalacaksa zaten bana yeter çünkü bu işe tam anlamıyla bel bağlayana kadar normal işime devam etmeyi düşünüyorum

Kus besleme konusunda ne kadar ttecrübe var bu önemli.
Sıfırdan basliyacaksan çok yoğun bir kuş sayısı ile baslamani onermem.
Dışardan bakıldığı gibi değil, ciddi bir emek ve bilgi istiyor.
Ayrıca ne besleyeceginde önemli, her kuşun fiyati aynı değildir.
Bunların hepsini gözeterek üretime başlamayı düşün.
Takımları kurarkende üretici arkadaşlardan kuşları toplarsin ,
böylece daha çabuk çalışan takımlar olusturursun.
Hayırlı olsun.

çok değerli yorumlarınız için teşekkür ederim murat bey ile facebook vasıtası ile görüşüyoruz bu tarz insanı isteklendirici yorumlar daha güzel geliyor tabi şimdilik =)

öncelikle hayırlı üretimler dilerim bende 7 sene akvaryum balığı ürettim ve en sonunda bıraktım çok şükür ki akvaryumu bırakıp muhabbet kuşu ile hobiye devam ettiğime illede gelir için istiyorsan 100 tk dan aşağı düşünmemelisin ama kendi takımlarını kendin yapmak en doğrusu bende il başladığımda 15 tk ile başladım inşallah yavru almaya başladım en kısa zamanda kendi takımlarımı kuracağım şimdiden hayırlı olsun

Aslında bakarsak hikayemiz aynı olacak gibi görünüyor yapmış olduğum araştırmalar sonucunda jumbo muhabbet kuşu üretimi yapmanın daha karlı olacağını anladım ilk etap için bende 10 15 takım ile başlamayı düşünüyorum 1 sene içerisinde nerelere geliriz merak konusu

her junbodan ha deyip yavru alamayanlatda var bence yerliyle baslayin tecrubenizi alinca cek ile kirip biraz daha tecrube alin sonra butun takimlari satip junboya gecin derim kendi dusuncem bi junbo en kotu yavru alabileceyin 500tl den basliyo bunuda giz onunde bulundurun bende cok heveslendim sogle yapcam bogle yapcam dedim ama tecrubeniz yoksa cok zor

kendi tecrübelerim sizlerin yanında zayıf kalır tabiyki ama arkamda 24 saat bana yardım edecek sorunlarla karsılatığımda destek olacak bir abim ve bir veteriner hekim arkadaşım var hatta kümesi kurarken bu abim bana yardım edicek yine işin acıkcası jumbo kuş işine girmemi de o söyledi biraz cesaretlendirdi. Canlı bakmanın zor olduğunu akvaryum işi ile iyi kavramış bir insanım ve bu işte ilk 1 sene hiç bir kar gütmeyeceğim için daha sağlam hareket edebilirim diye düşünüyorum

Geri