Karadeniz Pet

Acil! Çakıl hasta! :(

• Konbuyu başlatan Hilal Mutlu
  • Başlangıç tarihi
H

Hilal Mutlu

Guest
Arkadaşlar,

Çakıl isminde dişi bir kuşum var. Üzerime geliyor, konuyor, kafasını okşatıyor. Erkek olan kuşla da tanıştı(çakal 1 yaşında sağlıklı bir erkek. Gerçi şu sıralar azgınlık döneminde).

Çakıl dün akşam çok iyiydi. Odamda uçma alıştırmaları falan yaptı. Sağa sola vuruyor bazen ufak çapta. Üzerimde gezdi. Bana dövüştü falan ama sabah uyandığımda kuşumun hasta olduğunu fark ettim. Neyi var neyi yok, neden böyle oldu ben anlamadım. Çok endişelendim onun için.

Sağlıklı iken bu şekilde idi.
41jt.jpg

Sabah kalktığımda böyleydi. Kafasındaki tüyler ufak tefek yapışmış, sertleşmişti. Ben de sıcak sirkeli su ile sildim onu.

Sabahki hali.

stg.JPG

Sildikten sonraki hali.
xfoj.jpg

Genel Belirtiler: Şişkin duruyor. Bazen tüneğine çıksa da genelde aşağıda(şu an bile aşağıda) duruyor. Yemek kabına gidiyor sıkça ve yemeye yelteniyor ama çok yemiyor gibi. Birkaç kez yemek yer gibi boynunu oynattı. Sürekli uyku halinde. Bir yerinde bir şey görünmüyor; kabarma, şişkinlik, yara veya beyaz bir şey.

Kafes kapağında yemek artığı vardı bir kaç tane. Acaba çıkarttı mı diye düşündüm ama kusma nasıl pek bilmiyorum. Tane tane sadece. Şimdi de nefes alışını duyuyor gibiyim. ötüyor gibi.

Üşüttü mü sizce? Odam da genelde sıcaktır kombi çalışır akşama, gündüz kapatsak da soğuk olmaz odam pek. Şimdi açtım gene odamın kalarofireni.

Hibradaksi-s verdim bir iki damla.(güvercinler var bizim onlar üşütünce bunu veriyoruz her gün bir damla). Sümükümsü şekilde attı geri. Ben de kafasını yıkadım ister istemez çıkmadı çünkü .Öksürür gibi de yapıyor. O boyun hareketi ile birlikte bir iki kere yaptı. Gerçi ilacı verdikten sonra öksürük hapşırık gibi hareket yaptı öncesinde yapmadı.

Ne yapabilirim??????? Ölmez değil mi? Daha bu sabah belirti gösterdi. Öncesinde bir şey yoktu.

büyük ihtimalle carpmadan kaynaklanıyordur durduğu yerde ceyeran alma olasılığı var ise kuşun yerinide değiştirin vitamin verin kuşunuza

Not : Güvercinlerin kullandığı damla muhabbetlere ağır gelir ona göre dikkatli olun kuşu da asla kendiniz yıkamayın nemli bez ile silin yeter

Öyle bir sert çarpma hiç olmadı ki. Sürtünüp geçiyordu. Sarsıntı mı bu belirtiler sizce? Ben acil müdahale olarak onu kullanmak istedim. Babam gelsin veterinere götüreceğiz inşallah. İnşallah kuşlardan anlıyordur buradaki. Başka nerede var yakın zira bilmiyorum.

Psittakoz hastalığını bi araştırın, aynı ya da benzer belirtiler var mı karşılaştırın.

İshal, gözlerde vs. bir şey çıkması gibi ağır belirtilerden bahsediyor bu hastalık ama böyle bir şey yok.

Sadece kabarık duruyor ve sürekli uyku halinde. Bazen de boynunu yemek yer gibi oynatıyor(yiyor olabilir). Şimdi tüneğine çıktı. Sıcak ortam sağladım ona. Bunun dışında bedeninde bir belirti göstermiyor. (o soluk işini yapmıyor şimdi. olağan nefes alıyor.) Titreme de yok.

Şimdi yemek yiyor biraz ama onu yaparken bile gözünü kapatıp yiyor(uykulu uykulu). Kendi temizliğini de yapıyor.

Moderatör tarafında düzenlendi:
Resimdeki halini görünce acaba gözlerinde irinlenme filan var da kaşınırken bulaştırdı mı acaba diye düşündüm. Olmamasına da sevindim. Birşeyler yiyip içebilmesi de çok iyi. Şimdilik multivitamin takviyesi yapın. Ağırlaşması durumunda (sorun üşütme bile olsa) ağır bir ilaç olan baytril %2,5 kullanabilirsiniz,faydasını görürsünüz. Geçmiş olsun.

Çok teşekkürler. vitamin-aspirin takviyesi yaptım suyuna. Gerçi içerken görmedim ama şırınga ile içiririm birkaç damla muhtemelen. Aklımda bulunsun dediğinizde. Sıcak tutuyorum şimdi.

Kuşunuz kusmuş muhtemelen kusarken de sağına soluna gelmiş. Böyle durumlarda ilaç vermeden önce keşke normal su içirseniz. Ne olduğunu tam anlamadan ilaç vermek bazen daha kötü sonuçlar doğurabiliyor. Çok geçmiş olsun.

Bir bilene danıştım. Veteriner ,ama göstermedim. Yakında değil zaten. Belirtileri söyledim. Cereyanda kalmıştır, üşütmüştür dedi. Aspirin ile vitamin ver dedi. Kurtulursa kurtulacak aksi halde "kedilere at" dedi, iyi mi! Arkadaş çok acımasız oğlan. Abimin arkadaşından başka bir şey bekleyemem herhalde. :D

Kuş üşütmüş. Ayrıca kusmuş sanırım doğru mudur ?

Kusmasına hiç denk gelmedim. Sağda solda yem taneleri vardı. Kafese de yapışmış birkaç tane. Sabah kalkınca gagasının ucunda hafif siyahık vardı. Verdiğim ilaçlı sudan olabilir diye düşünüyorum. Yatmadan önce verdim ilacı. Sabah da verdim. Gerçi o suyu içiyormuş zaten vermesem de olurmuş şırıngayla verdiydim. Bir de ilk verdiğim(yukarıda adını verdim) ilacın boyama özelliği varmış. Belki o dur bilemedim.

Şu an durumu sabit. Uyuyor. Sıcak tutuyorum. Üstüne ince hafif bir küçük şal gibi bir şey var onu da koydum. Kendi çıkıp suyunu içiyor. Yem yiyor mu emin değilim ama. Takip etme şansım olmadı en son ileti attığımdan beri. Muhtemelen de akşama kadar takip edemeyeceğim. Hastaneye gitmem gerek.

hilal kuşta değişme varmı

-- MUHABBETKUSU.COM.TR; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 13:37 -->-> Daha önceki mesaj 13:34 --

hilal kuşun durum nasıl bir değişme varmı

Çok daha canlı görünüyor şükür Allah'ıma! Son bir saattir bol bol yemek yiyor. Suyunu sabahtan beri kendi içiyor. Yeşillik koymuştum, onu da yiyor.

Şimdi odaklandığım şey onu, iyileşene kadar, sıcak tutmak.

Ay nasıl da korktum bebeğim ölecek diye ya! Rüyama girdik kaç kez ve kaç kez uyandım gece baktım kuşa bir şey oldu mu diye :( Hergün 3 ihlas bir fatiha okuyup durdum, deneyin yani. :)

Allah sizlerin de sevdiklerine şifa versin.

-- MUHABBETKUSU.COM.TR; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 09:51 -->-> Daha önceki mesaj 22:18 --

Kuşum Çakıl sabah uyandığımda ölmüştü. :(:(:(:(:(:(:(

Çok uzucu bir durum hassas hayvanlar dikkat etmek gerek saglık olsun bı dahakıne daha dikkatli olursun

Başınız sağolsun.

Başınız sağolsun sizin için zor bir durum olmuş.Çakılın üzüntüsünü belki bir kuş alarak unutabilirsiniz.

İnsanın içinden bi parça kopmuş gibi oluyor,geçmiş olsun

Hepinize teşekkür ederim arkadaşlar. İnsan gerçekten üzülüyor. Boş kafesine bakıp hala içinde olduğunu hayal edince içim kötü oluyor. :(

Başınız sağolsun sizin için zor bir durum olmuş.Çakılın üzüntüsünü belki bir kuş alarak unutabilirsiniz.

Erkek bir kuşum var, bir sene önce almıştım. Çok şükür Allah'ıma o iyi. MaşAllah. Çakıl'ı da ona eş olsun diye aldım yetiştiriyordum ama nasip kısmet olmadı işte. :( Başka bir kuş alırım herhalde. İnşAllah. Hele şu yas dönemimi atlatayım da.

Geri