Acil! Çakıl hasta! :(

Konusu 'Muhabbet Kuşu Sağlığı,Hastalıkları ve Tedavi' forumundadır ve Hilal Mutlu tarafından 20 Ocak 2014 başlatılmıştır.

 1. Hilal Mutlu
  Çevrimdışı

  Arkadaşlar,

  Çakıl isminde dişi bir kuşum var. Üzerime geliyor, konuyor, kafasını okşatıyor. Erkek olan kuşla da tanıştı(çakal 1 yaşında sağlıklı bir erkek. Gerçi şu sıralar azgınlık döneminde).

  Çakıl dün akşam çok iyiydi. Odamda uçma alıştırmaları falan yaptı. Sağa sola vuruyor bazen ufak çapta. Üzerimde gezdi. Bana dövüştü falan ama sabah uyandığımda kuşumun hasta olduğunu fark ettim. Neyi var neyi yok, neden böyle oldu ben anlamadım. Çok endişelendim onun için.

  Sağlıklı iken bu şekilde idi.
  [​IMG]

  Sabah kalktığımda böyleydi. Kafasındaki tüyler ufak tefek yapışmış, sertleşmişti. Ben de sıcak sirkeli su ile sildim onu.

  Sabahki hali.

  [​IMG]

  Sildikten sonraki hali.
  [​IMG]

  Genel Belirtiler: Şişkin duruyor. Bazen tüneğine çıksa da genelde aşağıda(şu an bile aşağıda) duruyor. Yemek kabına gidiyor sıkça ve yemeye yelteniyor ama çok yemiyor gibi. Birkaç kez yemek yer gibi boynunu oynattı. Sürekli uyku halinde. Bir yerinde bir şey görünmüyor; kabarma, şişkinlik, yara veya beyaz bir şey.

  Kafes kapağında yemek artığı vardı bir kaç tane. Acaba çıkarttı mı diye düşündüm ama kusma nasıl pek bilmiyorum. Tane tane sadece. Şimdi de nefes alışını duyuyor gibiyim. ötüyor gibi.

  Üşüttü mü sizce? Odam da genelde sıcaktır kombi çalışır akşama, gündüz kapatsak da soğuk olmaz odam pek. Şimdi açtım gene odamın kalarofireni.

  Hibradaksi-s verdim bir iki damla.(güvercinler var bizim onlar üşütünce bunu veriyoruz her gün bir damla). Sümükümsü şekilde attı geri. Ben de kafasını yıkadım ister istemez çıkmadı çünkü .Öksürür gibi de yapıyor. O boyun hareketi ile birlikte bir iki kere yaptı. Gerçi ilacı verdikten sonra öksürük hapşırık gibi hareket yaptı öncesinde yapmadı.

  Ne yapabilirim??????? Ölmez değil mi? Daha bu sabah belirti gösterdi. Öncesinde bir şey yoktu.
   
 2. kartall82
  Çevrimdışı

  kartall82 Guest

  büyük ihtimalle carpmadan kaynaklanıyordur durduğu yerde ceyeran alma olasılığı var ise kuşun yerinide değiştirin vitamin verin kuşunuza

  Not : Güvercinlerin kullandığı damla muhabbetlere ağır gelir ona göre dikkatli olun kuşu da asla kendiniz yıkamayın nemli bez ile silin yeter
   
 3. Hilal Mutlu
  Çevrimdışı

  Öyle bir sert çarpma hiç olmadı ki. Sürtünüp geçiyordu. Sarsıntı mı bu belirtiler sizce? Ben acil müdahale olarak onu kullanmak istedim. Babam gelsin veterinere götüreceğiz inşallah. İnşallah kuşlardan anlıyordur buradaki. Başka nerede var yakın zira bilmiyorum.
   
 4. speedy_one
  Çevrimdışı

  speedy_one Süper Üye

  Katılım:
  14 Ağustos 2013
  Mesajlar:
  161
  Beğenileri:
  0
  Yer:
  Isparta
  Psittakoz hastalığını bi araştırın, aynı ya da benzer belirtiler var mı karşılaştırın.
   
 5. Hilal Mutlu
  Çevrimdışı

  İshal, gözlerde vs. bir şey çıkması gibi ağır belirtilerden bahsediyor bu hastalık ama böyle bir şey yok.

  Sadece kabarık duruyor ve sürekli uyku halinde. Bazen de boynunu yemek yer gibi oynatıyor(yiyor olabilir). Şimdi tüneğine çıktı. Sıcak ortam sağladım ona. Bunun dışında bedeninde bir belirti göstermiyor. (o soluk işini yapmıyor şimdi. olağan nefes alıyor.) Titreme de yok.

  Şimdi yemek yiyor biraz ama onu yaparken bile gözünü kapatıp yiyor(uykulu uykulu). Kendi temizliğini de yapıyor.
   
  #5 Hilal Mutlu, 20 Ocak 2014
  Son düzenleyen: Moderatör: 20 Ocak 2014
 6. speedy_one
  Çevrimdışı

  speedy_one Süper Üye

  Katılım:
  14 Ağustos 2013
  Mesajlar:
  161
  Beğenileri:
  0
  Yer:
  Isparta
  Resimdeki halini görünce acaba gözlerinde irinlenme filan var da kaşınırken bulaştırdı mı acaba diye düşündüm. Olmamasına da sevindim. Birşeyler yiyip içebilmesi de çok iyi. Şimdilik multivitamin takviyesi yapın. Ağırlaşması durumunda (sorun üşütme bile olsa) ağır bir ilaç olan baytril %2,5 kullanabilirsiniz,faydasını görürsünüz. Geçmiş olsun.
   
 7. Hilal Mutlu
  Çevrimdışı

  Çok teşekkürler. vitamin-aspirin takviyesi yaptım suyuna. Gerçi içerken görmedim ama şırınga ile içiririm birkaç damla muhtemelen. Aklımda bulunsun dediğinizde. Sıcak tutuyorum şimdi.
   
 8. Belinay Aksoy
  Çevrimdışı

  Belinay Aksoy Süper Üye

  Katılım:
  30 Ocak 2013
  Mesajlar:
  165
  Beğenileri:
  0
  Kuşunuz kusmuş muhtemelen kusarken de sağına soluna gelmiş. Böyle durumlarda ilaç vermeden önce keşke normal su içirseniz. Ne olduğunu tam anlamadan ilaç vermek bazen daha kötü sonuçlar doğurabiliyor. Çok geçmiş olsun.
   
 9. Hilal Mutlu
  Çevrimdışı

  Bir bilene danıştım. Veteriner ,ama göstermedim. Yakında değil zaten. Belirtileri söyledim. Cereyanda kalmıştır, üşütmüştür dedi. Aspirin ile vitamin ver dedi. Kurtulursa kurtulacak aksi halde "kedilere at" dedi, iyi mi! Arkadaş çok acımasız oğlan. Abimin arkadaşından başka bir şey bekleyemem herhalde. :D
   
 10. muhabbetkusu
  Çevrimdışı

  muhabbetkusu Site Yöneticisi
  Yönetici

  Katılım:
  16 Ocak 2013
  Mesajlar:
  3.083
  Beğenileri:
  29
  Kuş üşütmüş. Ayrıca kusmuş sanırım doğru mudur ?
   
 11. Hilal Mutlu
  Çevrimdışı

  Kusmasına hiç denk gelmedim. Sağda solda yem taneleri vardı. Kafese de yapışmış birkaç tane. Sabah kalkınca gagasının ucunda hafif siyahık vardı. Verdiğim ilaçlı sudan olabilir diye düşünüyorum. Yatmadan önce verdim ilacı. Sabah da verdim. Gerçi o suyu içiyormuş zaten vermesem de olurmuş şırıngayla verdiydim. Bir de ilk verdiğim(yukarıda adını verdim) ilacın boyama özelliği varmış. Belki o dur bilemedim.

  Şu an durumu sabit. Uyuyor. Sıcak tutuyorum. Üstüne ince hafif bir küçük şal gibi bir şey var onu da koydum. Kendi çıkıp suyunu içiyor. Yem yiyor mu emin değilim ama. Takip etme şansım olmadı en son ileti attığımdan beri. Muhtemelen de akşama kadar takip edemeyeceğim. Hastaneye gitmem gerek.
   
 12. Abdurrahman CENGİZ
  Çevrimdışı

  hilal kuşta değişme varmı

  -- MUHABBETKUSU.COM.TR; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 13:37 -->-> Daha önceki mesaj 13:34 --

  hilal kuşun durum nasıl bir değişme varmı
   
 13. Hilal Mutlu
  Çevrimdışı

  Çok daha canlı görünüyor şükür Allah'ıma! Son bir saattir bol bol yemek yiyor. Suyunu sabahtan beri kendi içiyor. Yeşillik koymuştum, onu da yiyor.

  Şimdi odaklandığım şey onu, iyileşene kadar, sıcak tutmak.

  Ay nasıl da korktum bebeğim ölecek diye ya! Rüyama girdik kaç kez ve kaç kez uyandım gece baktım kuşa bir şey oldu mu diye :( Hergün 3 ihlas bir fatiha okuyup durdum, deneyin yani. :)

  Allah sizlerin de sevdiklerine şifa versin.

  -- MUHABBETKUSU.COM.TR; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 09:51 -->-> Daha önceki mesaj 22:18 --

  Kuşum Çakıl sabah uyandığımda ölmüştü. :(:(:(:(:(:(:(
   
 14. Oguz Kızıl
  Çevrimdışı

  Oguz Kızıl Süper Üye

  Katılım:
  15 Kasım 2013
  Mesajlar:
  103
  Beğenileri:
  0
  Yer:
  Kırıkkale
  Çok uzucu bir durum hassas hayvanlar dikkat etmek gerek saglık olsun bı dahakıne daha dikkatli olursun
   
 15. Onurhan ÖZGÜL
  Çevrimdışı

  Basin sagolsun hilal zor bir durum :(
   
 16. speedy_one
  Çevrimdışı

  speedy_one Süper Üye

  Katılım:
  14 Ağustos 2013
  Mesajlar:
  161
  Beğenileri:
  0
  Yer:
  Isparta
  Başınız sağolsun.
   
 17. Volkan SARSAN
  Çevrimdışı

  Volkan SARSAN Profesyonel

  Katılım:
  15 Ekim 2013
  Mesajlar:
  538
  Beğenileri:
  0
  Yer:
  Kayseri
  Başınız sağolsun sizin için zor bir durum olmuş.Çakılın üzüntüsünü belki bir kuş alarak unutabilirsiniz.
   
 18. Ali Alp ÇOŞAN
  Çevrimdışı

  Ali Alp ÇOŞAN Profesyonel

  Katılım:
  30 Ocak 2013
  Mesajlar:
  1.168
  Beğenileri:
  1
  Yer:
  İstanbul
  İnsanın içinden bi parça kopmuş gibi oluyor,geçmiş olsun
   
 19. Hilal Mutlu
  Çevrimdışı

  Hepinize teşekkür ederim arkadaşlar. İnsan gerçekten üzülüyor. Boş kafesine bakıp hala içinde olduğunu hayal edince içim kötü oluyor. :(

  Erkek bir kuşum var, bir sene önce almıştım. Çok şükür Allah'ıma o iyi. MaşAllah. Çakıl'ı da ona eş olsun diye aldım yetiştiriyordum ama nasip kısmet olmadı işte. :( Başka bir kuş alırım herhalde. İnşAllah. Hele şu yas dönemimi atlatayım da.
   
 20. Aşkın TOSUN
  Çevrimdışı

  Aşkın TOSUN Profesyonel

  Katılım:
  20 Ocak 2014
  Mesajlar:
  453
  Beğenileri:
  0
  Yer:
  AMASYA/Merzifon
  Başınız Sağolsun çok üzücü bir durum.
   

Sayfayı Paylaş