Karadeniz Pet

Acil yardım (Hint Bülbülü )

messevim

Meraklı Üye
Biliyorum burası muhabbet kuşu forumu lakin iş aciliyete bindiğinde aklıma ilk burası geldi

Hayatımda ilk defa dün hint bülbülü beslemeye karar verdim petshopa gittim ve bir çift hint bülbülü aldım. Alırken çok incelemedim eve geldim bu sabah baktığımda dişi olan ayaklarının üzerinde duramıyordu. Elime aldım dikkatli baktım ve bir ipin iki ayağınada dolaştığını gördüm. Yaklaşık yarım saat uğraştım ilk ayağından ipi söktüm ama diğer ayağı daha kötü durumda. İp ayaklarını öyle sıkmışkı parmakları neredeyse kopacak gibi hep kanamış, kanamanın üzerinede peçete vs yapışmış. Güzelce temizedim ama orada ki ipi bir türlü çıkaramadım. Bu durumda ne yapmalıyım, yaralı olan ayağının üzerine basamıyor. Diğer söktüğüm ayağının üstüne ise basmaya başladı. Merhem vs mi sürmem gerek ?

Tekrardan petshopa götürüp vermek istemiyorum. Biliyorum bu kuşla ilgilenmeyecekler belkide ölüme terkedecekler.

Şuanda veterinerede götüremem çünkü veteriner bana 90 km uzaklıkta ben yayladayım.

fotoğraf eklermisim. Muhtemelen yuva için ip felan verdiler yoksa nerden dolaşacak

fotoğraf eklermisim. Muhtemelen yuva için ip felan verdiler yoksa nerden dolaşacak
69b24098e9ca6e3839633dd0ffed9d17.jpg

353abb6fae4f413ec70d65bdcebdb957.jpg

JY-S3 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Geçmiş olsun .yuva içi astığım boncukta kurdela vardı, onu sökmüşler ve ip incecik bir hal almış kuşumun ayaklarına dolanmıştı .ne kadar erken görsemde ip baya sıkmıştı.bi jilet yardımı ile ipi kaldırarak kestik 2 kişi ile yapmanız lazım umarım çok geç değildir.o bölgeyi kandan temizleyip ipi kesin ,daha sonra vazelin kullanın

Geçmiş olsun .yuva içi astığım boncukta kurdela vardı, onu sökmüşler ve ip incecik bir hal almış kuşumun ayaklarına dolanmıştı .ne kadar erken görsemde ip baya sıkmıştı.bi jilet yardımı ile ipi kaldırarak kestik 2 kişi ile yapmanız lazım umarım çok geç değildir.o bölgeyi kandan temizleyip ipi kesin ,daha sonra vazelin kullanın

İlk ayağını dediğiniz gibi nejter ile kestim ama ikinci ayağına o müdahaleyi yapamıyorum. Çünkü ip ayak parmağını biraz kesmiş ve derinin içine girmiş. Bundan sonra nasıl müdahale yapabilirim bilmiyorum.

bence siz yapabileceğinizi yapmışsınız artık veterinere götürme zamanı gelmiş bence geç olmadan orası kangiren olmadan götürün halletsinler. arkadşaım bir kuşu bu tip vakadan dolayı kuşusunun ayağını kesmek zorunda kalmışlardı veterinerlik fakultesinde .

Bir kişi yardımıyla o ipin ordan kesici bir şey ile alınması lazım kesici bir şey ile kesin cimbiz yardımıyla alın

Hint bülbülü olduğu çin iş biraz daha zor gerçekten çöp gibi bacakları var.umarım çıkartabilirsiniz.

bence siz yapabileceğinizi yapmışsınız artık veterinere götürme zamanı gelmiş bence geç olmadan orası kangiren olmadan götürün halletsinler. arkadşaım bir kuşu bu tip vakadan dolayı kuşusunun ayağını kesmek zorunda kalmışlardı veterinerlik fakultesinde .
İlginiz için teşekkür ederim, bugün veterinere götürdüm. Kalan ipin yarısını aldı diğer yarısını alamadı. Eger kuş yaşarsa zamanla kalan ip çürüyüp kendiliğinden çıkar dedi. Parmak sinirleri kesilmişse büyük ihtimal parmakları kopar dedi. Biraz ümitsiz konuştu. Merhem vitamin ve tenteriyot verdi. Şu anda çok şükür birşeyi yok. İnşallaah gün geçtikçe iyileşir.*

İlk hint bülbülü besleyisim. Dikkat etmem gereken başka şeyler varsa aydinlatirsaniz sevinirim.
Bir kişi yardımıyla o ipin ordan kesici bir şey ile alınması lazım kesici bir şey ile kesin cimbiz yardımıyla alın

Hint bülbülü olduğu çin iş biraz daha zor gerçekten çöp gibi bacakları var.umarım çıkartabilirsiniz.

JY-S3 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

İlginiz için teşekkür ederim, bugün veterinere götürdüm. Kalan ipin yarısını aldı diğer yarısını alamadı. Eger kuş yaşarsa zamanla kalan ip çürüyüp kendiliğinden çıkar dedi. Parmak sinirleri kesilmişse büyük ihtimal parmakları kopar dedi. Biraz ümitsiz konuştu. Merhem vitamin ve tenteriyot verdi. Şu anda çok şükür birşeyi yok. İnşallaah gün geçtikçe iyileşir.*

İlk hint bülbülü besleyisim. Dikkat etmem gereken başka şeyler varsa aydinlatirsaniz sevinirim.

TEKRAR GEÇMİŞ OLSUN.İLGİLENİP GÖTÜRDÜĞÜNÜZ İÇİN ELDEN GELEBİLECEK NE VARSA YAPMIŞSINIZ. İYİLEŞMESİNİ BEKLEMEKTEN BAŞK AYAPABİLECEK BİRŞEY YOK UMARIM KISA ZAMANDA İYİLEŞİR.

Geri