Karadeniz Pet

Acil Yardim Lutfen!!!!

sipilli

Yeni Üye
Yaklasik birbucuk ay önce bir muhabbet kus aldim.Su an 3 aylik..Bir haftadan beri tuyleri dökuluyor,didiklercesine kasiyor kendini ve gagasinda soyulmalar basladi.Gaga kenarlari oldukca yiprandi son bikac gun icinde Ve cok az yem yiyor..Acaba mantar olabilirmi.Veterinere göturmelimiyim.Bana yardimci olun lutfen ne yapmaliyim..

Yaklasik birbucuk ay önce bir muhabbet kus aldim.Su an 3 aylik..Bir haftadan beri tuyleri dökuluyor,didiklercesine kasiyor kendini ve gagasinda soyulmalar basladi.Gaga kenarlari oldukca yiprandi son bikac gun icinde Ve cok az yem yiyor..Acaba mantar olabilirmi.Veterinere göturmelimiyim.Bana yardimci olun lutfen ne yapmaliyim..

Tabiki vetenire götür anlayan birine göstermelisin vitamin anbiyotik ne gerekiyorsa hemen tedaviye başlanmalı resmini cekip buraya yükleyebilirsen daha iyi yardımcı oluruz

nMlD9R.jpg

Ciko nun gagasi bu durumda,acaba mantar olabilirmi..simdiden tesekkurler

Mantar görünmüyor
Yavas yavas ergenlige geçiyor tüy dökümü ondandır

Kuşunuz tüy değişiyor sıkıntı yok

tesekkur ederim

-- MUHABBETKUSU.COM.TR; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 06:09 -->-> Daha önceki mesaj 06:03 --

BI sorum daha olucak.ciko yu alali neredeyse iki ay olucak.Ama sadece aciktiginda elime gelip yem yiyor onun haricinde asla ne elimize ne de kafamiza konmuyor.Eve bile yeni yeni alismaya basladi.Oyuncaklarla oynamiyor,salincaktan bile korkuyor.Acaba bu durum gecicimidir.dÜzelirmi..Elimden geldigince yakin davranmaya calisiyorum ilgileniyorum,zorlamiyorum hicbisey icin..Gene de biseyleri yanlis yapmis olabilirmiyim.Cunku daha önceki kuslarim bir iki haftada bize cok alismislardi..Bu oldukca disli cikti..

Bu yaklaşımın devam ederse, zamanla alışır. Senin bu Çiko 3-4-5 aylık dişi bir kuş. Tüye girmiş. Havuç içeren mama (forumda pek çok tarif var) B vitamini takviyesi, ortam sıcaksa banyoluk takın.

Gercekten eminmisiniz disi olduguna.Cunku gagasinin üst kismi cogunlukla mavi renk aliyor ve ben mavi renkli gagalilarin erkek oldugunu zannediyordum.Acaba yanilgiyami düstüm.Kafam karisti.Eger disiyse adini da degistirmem gerekicek.

Kuşunuz tüy dökme döneminde.Sürekli tüyleriyle uğraşması normal.Kuşunuzun gagası da gayet normal herhangi bir sıkıntısı yok.Tüy dökme d öneminde olduğu için vitqmin takviyesi yapın.Gelecek tüyler çok daha gür ve sağlıklı çıkar.

kuşlara yem yerine mama verin , genelde yabncı şeyleri pek sevmiyorlar.
mama bitince yemi takarsınız , açıktıklarında mecbur yerler mmaayı ,

netten bulduğum mama tarifi var çok verimli ,

yarım havuç
1 adet haşlanmış yumurta
3 4 adet bebek bisküvisi
2 adet etimek.

havuçları rendeleyip peçeteyle suyuu sıkın kupkuru yap
etimek ve bisküvileri iyice ezin ( robotta olabilir ellede) ,
iyice ezilmiş yumurtaya kat bunları
zarını cıkardığın yumurta kabuklarınıda ezerek bunların içine karıştır

3 saate bir değiştirmeyi unutma mamayı.

malzemede değişiklikler yapabilirsin.