Acil Yardım!

Konusu 'Muhabbet Kuşu Sağlığı,Hastalıkları ve Tedavi' forumundadır ve cursed tarafından 5 Eylül 2013 başlatılmıştır.

 1. cursed
  Çevrimdışı

  cursed Guest

  Kuşum bu sabah durup dururken feci bir şekilde halsizleşti. Gidip bir köşeye uyuyor, tüylerini kabartıyor ve çok hareketsiz. Dışarı çıkmıyor, ötmüyor. Son birkaç gündür sürekli yem yiyordu ancak bugün neredeyse hiç yem yemedi.

  Veterinere götürdük ancak veteriner olmadığı için kuşçuya gittik. Kuşçu ishal olmadığını, tüy dökümünden dolayı halsiz olduğunu söyledi. Biraz hava aldırın dedi. Ben de çok üstüne düşüyorum ceyeranda kalmasın diye.

  Ancak evde araştırma yaparken üşüyen kuşların kafalarını sırt tüylerine geçirdiğini gördüm. Şu anda kuşum o şekilde uyuyor ve neredeyse hiçbir şeye tepki vermiyor. Şimdi bu kuş üşüyor mu? yoksa hava mı aldırmalıyım anlamadım?
   
 2. cursed
  Çevrimdışı

  cursed Guest

  Ve hapşırıyor gibi ses çıkarıyor bazen.
   
 3. HASAN YAVUZER
  Çevrimdışı

  HASAN YAVUZER Süper Üye

  Katılım:
  8 Nisan 2013
  Mesajlar:
  156
  Beğenileri:
  2
  selam keşke bir resim olsaydı tüyde mi değil mi anlardık...artı duruşuna göre yorum yapardık.. dışkısı nasıl ? kafes içinde yemden başka kuşun kullandığı neler var ? suyunu her gün değiştiriyor musunuz artı su kabını iyice yıkıyor musunuz ... v.s
   
 4. cursed
  Çevrimdışı

  cursed Guest

  Her gün değiştiriyoruz suyunu temizliyoruz tabii suluğunu. Birkaç hafta önce ishal olmuştu ishal ilacı koyuyorduk suyuna sonra o geçti. Bir haftadır falan vitaminini koyuyorduk yine. Dışkısı normal görünüyor. Sabah annem ekmek yedirmiş biraz.
   
 5. Sevtap DERİN
  Çevrimdışı

  Ekmek vermeyin kuşa. Hava akımında kalmaması için uğraş. Bu aralar banyo yaptırma. Supervit ya da avi-vit adlı vitamini kullanabilirsin. Kuşu yorma. Bırak biraz kendi haline. Yem hiç yemiyorsa elinle vermeye çalış belki yer. Bu aralar yemden başka bir şey verme.
   
 6. cursed
  Çevrimdışı

  cursed Guest

 7. Sevtap DERİN
  Çevrimdışı

  Dikkat et ölmez inşallah. Bunun yanında Artemis'ten öğrendim sürekli söylüyorum ama :D Eczanelerde satılan Bemiks Kompoze 5'li ampuller var 4 TL falandı. Bir ampulun yarısını suluğuna boşaltabilirsiniz. Soğuk almaması için dikkat edin.
   
 8. Sevtap DERİN
  Çevrimdışı

 9. cursed
  Çevrimdışı

  cursed Guest

  Hayvan korkuyor yaklaştırırsam. Normalde o fotoğrafların yarısı kadar. Öyle bir kabarttı ki kendini.
   
 10. cursed
  Çevrimdışı

  cursed Guest

  Şimdi üstünü örtmeli miyim örtmemeli miyim çözemedim. Çünkü soğukalgınlıkla ilgili tüm belirtiler var ve hayvan kafesin örtülmüş olan kısmına gelip orada uyuyor.
   
 11. Sevtap DERİN
  Çevrimdışı


  İlaçlı suyu içiyor mu?
   
 12. Sevtap DERİN
  Çevrimdışı

  Bak git veterinerden terramaycin neo vitamin adlı ilacı bul. Pirinç tanesi kadar suyuna katabilirsin. Çok güçlü bir ilaç diye duymuştum. Bu söylediklerin hayra alamet değil. Sürekli kabararak uyuyorsa hastadır kuş.
   
 13. cursed
  Çevrimdışı

  cursed Guest

  İçmiyor. Ya da ben göremedim :(
   
 14. Sevtap DERİN
  Çevrimdışı

  O zaman zorla içirmen gerek. Lütfen o suyu içir. Dediğim gibi ağzına çok çok az bal koyabilirsin susaması için. Yahut şırıngayla ağzına koy.
   
 15. cursed
  Çevrimdışı

  cursed Guest

  İçti su biraz, yem de yedi. Bi esniyor kanatlarını açıyor kaşınıyor sonra tekrar uyumuya devam ediyor.
   
 16. cursed
  Çevrimdışı

  cursed Guest

  Şimdi örğendim de annem suyunu buzluktan çıkan sudan dolduruyromuş. Sanırım bu yüzden üşüttü. Çünkü geceleri camları kapıyorum hatta kafesin bazı yerlerini bile örtüyorum kuş üşütmesin diye. Bu durumda ne yapmam gerek. Şu anda kafesin yarısı örttüm, suyunu ılık yaptım.
   
 17. Sevtap DERİN
  Çevrimdışı

  Hadi ya demek ki kuş soğuk almış. Ah ah bu anneler. Suyunu biraz ısıt derim. 3-4 damla limon suyu sık. Sakın ceyranda kalmasın. Sıcak tut kuşu. Bu arada eczaden Bemiks Kompoze Ampul 5'li alabilirsin bir ampulun yarısını suluğuna boşalt. Ağzına bal koy çok az susasın su içsin.
   
 18. cursed
  Çevrimdışı

  cursed Guest

  Sıcak tut derken, tam olarak ne yapmam gerekiyor. Kafesin yarısını örttüm. Zaten örtülmeye alışık. Geceleri çeyreğini falan örtüyordum kafesin. Şimdi yarısını örttüm. Vitamin kullanıyorum, vitamin+su+limon suyu mu yapayım yoksa vitamini çıkarıp mı yapayım bu işlemi?
   
 19. Ezel ALBAYRAK
  Çevrimdışı

  Ezel ALBAYRAK Profesyonel

  Katılım:
  29 Mayıs 2013
  Mesajlar:
  1.161
  Beğenileri:
  4
  Yer:
  istanbul
  Sen yemini vitaminli suyunu eksik etme yeter. Kulaktan doğma,denenmemiş tecrübe

  edilmemiş ilaçlarada itibar etme.Hadi geçmişler olsun.
   
 20. cursed
  Çevrimdışı

  cursed Guest

  Bu arada ishal de başlamış gibi yeniden. Vitamini ve ishal ilacını aynı anda koyabilir miyim suyuna yoksa haşlanmış patates gibi şeyler mi denemeliyim?
   

Sayfayı Paylaş