Karadeniz Pet

Acil Yardım!

• Konbuyu başlatan cursed
  • Başlangıç tarihi
C

cursed

Guest
Kuşum bu sabah durup dururken feci bir şekilde halsizleşti. Gidip bir köşeye uyuyor, tüylerini kabartıyor ve çok hareketsiz. Dışarı çıkmıyor, ötmüyor. Son birkaç gündür sürekli yem yiyordu ancak bugün neredeyse hiç yem yemedi.

Veterinere götürdük ancak veteriner olmadığı için kuşçuya gittik. Kuşçu ishal olmadığını, tüy dökümünden dolayı halsiz olduğunu söyledi. Biraz hava aldırın dedi. Ben de çok üstüne düşüyorum ceyeranda kalmasın diye.

Ancak evde araştırma yaparken üşüyen kuşların kafalarını sırt tüylerine geçirdiğini gördüm. Şu anda kuşum o şekilde uyuyor ve neredeyse hiçbir şeye tepki vermiyor. Şimdi bu kuş üşüyor mu? yoksa hava mı aldırmalıyım anlamadım?

selam keşke bir resim olsaydı tüyde mi değil mi anlardık...artı duruşuna göre yorum yapardık.. dışkısı nasıl ? kafes içinde yemden başka kuşun kullandığı neler var ? suyunu her gün değiştiriyor musunuz artı su kabını iyice yıkıyor musunuz ... v.s

Her gün değiştiriyoruz suyunu temizliyoruz tabii suluğunu. Birkaç hafta önce ishal olmuştu ishal ilacı koyuyorduk suyuna sonra o geçti. Bir haftadır falan vitaminini koyuyorduk yine. Dışkısı normal görünüyor. Sabah annem ekmek yedirmiş biraz.

Ekmek vermeyin kuşa. Hava akımında kalmaması için uğraş. Bu aralar banyo yaptırma. Supervit ya da avi-vit adlı vitamini kullanabilirsin. Kuşu yorma. Bırak biraz kendi haline. Yem hiç yemiyorsa elinle vermeye çalış belki yer. Bu aralar yemden başka bir şey verme.

Dikkat et ölmez inşallah. Bunun yanında Artemis'ten öğrendim sürekli söylüyorum ama :D Eczanelerde satılan Bemiks Kompoze 5'li ampuller var 4 TL falandı. Bir ampulun yarısını suluğuna boşaltabilirsiniz. Soğuk almaması için dikkat edin.

Hayvan korkuyor yaklaştırırsam. Normalde o fotoğrafların yarısı kadar. Öyle bir kabarttı ki kendini.

Şimdi üstünü örtmeli miyim örtmemeli miyim çözemedim. Çünkü soğukalgınlıkla ilgili tüm belirtiler var ve hayvan kafesin örtülmüş olan kısmına gelip orada uyuyor.

Bak git veterinerden terramaycin neo vitamin adlı ilacı bul. Pirinç tanesi kadar suyuna katabilirsin. Çok güçlü bir ilaç diye duymuştum. Bu söylediklerin hayra alamet değil. Sürekli kabararak uyuyorsa hastadır kuş.

İçti su biraz, yem de yedi. Bi esniyor kanatlarını açıyor kaşınıyor sonra tekrar uyumuya devam ediyor.

Şimdi örğendim de annem suyunu buzluktan çıkan sudan dolduruyromuş. Sanırım bu yüzden üşüttü. Çünkü geceleri camları kapıyorum hatta kafesin bazı yerlerini bile örtüyorum kuş üşütmesin diye. Bu durumda ne yapmam gerek. Şu anda kafesin yarısı örttüm, suyunu ılık yaptım.

Şimdi örğendim de annem suyunu buzluktan çıkan sudan dolduruyromuş. Sanırım bu yüzden üşüttü. Çünkü geceleri camları kapıyorum hatta kafesin bazı yerlerini bile örtüyorum kuş üşütmesin diye. Bu durumda ne yapmam gerek. Şu anda kafesin yarısı örttüm, suyunu ılık yaptım.

Hadi ya demek ki kuş soğuk almış. Ah ah bu anneler. Suyunu biraz ısıt derim. 3-4 damla limon suyu sık. Sakın ceyranda kalmasın. Sıcak tut kuşu. Bu arada eczaden Bemiks Kompoze Ampul 5'li alabilirsin bir ampulun yarısını suluğuna boşalt. Ağzına bal koy çok az susasın su içsin.

Sıcak tut derken, tam olarak ne yapmam gerekiyor. Kafesin yarısını örttüm. Zaten örtülmeye alışık. Geceleri çeyreğini falan örtüyordum kafesin. Şimdi yarısını örttüm. Vitamin kullanıyorum, vitamin+su+limon suyu mu yapayım yoksa vitamini çıkarıp mı yapayım bu işlemi?

Sen yemini vitaminli suyunu eksik etme yeter. Kulaktan doğma,denenmemiş tecrübe

edilmemiş ilaçlarada itibar etme.Hadi geçmişler olsun.

Bu arada ishal de başlamış gibi yeniden. Vitamini ve ishal ilacını aynı anda koyabilir miyim suyuna yoksa haşlanmış patates gibi şeyler mi denemeliyim?

Geri