Karadeniz Pet

Acil! Yem Kıramıyor.

Rüstem EROĞLU

Meraklı Üye
32 günlük bir yavru, 30 günlükken yuvadan atladı. Yuvada dal darı vardı, onu baya tırtıklamıştı. Ayıracaktım, evdekiler geri yuvaya koy dediler. Ertesi gün yine atladı, ben de alıp kardeşlerinin yanına koydum. Kardeşleri 30 günlükken yem kırabiliyordu. Anneleri de yavruları dövdüğü için yaklaşık 15-20 gündür ayrıydı, onu da alıp erkeğin yanına koydum. Ama yavrunun yem kıramadığını farkettim. Aspuru ve ince kabuklu yavru yemini ağzına alıyor geri düşürüyor. Çok nadir aspuru kırdığı oluyor, onda da çoğu zaman içindekini de kıramıyor. Dün mama yaptım dokunmadı. Bugün mamayı sulandırıp şırınga ile ağzına doğru yavaş yavaş vereyim dedim, hiç oralı olmadı, ağzına bulaşanı da kafasını sallayıp fırlattı. Kafese koyduğumda yerdeki yemleri yemeye çalışıyor ama yok. Gözlerinde bir problem mi var bilmiyorum, elimden yedirmeye çalıştığımda yemi ağzına sokana kadar hamle yapmıyor. Ne yapacağım lütfen acil yardım edin.

-- MUHABBETKUSU.COM.TR; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 08:42 -->-> Daha önceki mesaj 08:41 --

Yavruyu anne babanın yanına koyunca anne baba dövüyor şimdi.

Diğer kardeşlerinin yanına baba ile birlikte koysan baba besleyebilir.
Keşke kafes içinde kalsaydı hiç almasaydın..
Hayvan kafes tabanında dolanıp duruyordu, baba oralı değildi ben de ayırdım. Bilemedim, şimdi de anne babanın yanına koyunca dövüyorlar. Kardeşleriyle aynı kafesteydi, kardeşleri yiyor o yiyemiyor. Kabuksuz yem alsam yiyebilir mi? Başka ne yapabilirim? Bir de elimdeyken gözünün önündeki yeme neden hamle etmiyor, korktuğu için midir yoksa gözünde birşey mi var? Gerçi gayet normal uçuyor ama.

-- MUHABBETKUSU.COM.TR; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 08:54 -->-> Daha önceki mesaj 08:53 --

Daha önce kardeşleriyle beraber babasının yanına da koydum, yine de beslemedi. Hatta üzerine çıkmaya çalıştı babası bu sefer.

Teşekkür ederim hemen gidiyorum.

-- MUHABBETKUSU.COM.TR; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 10:41 -->-> Daha önceki mesaj 09:04 --

kabuksuz yem alıp kardeşlerinin yanına koy, onlarla birlikte yer, kardeşlerinden de yem ister, onu beslerler..

Kabuksuz yemi de yemiyor normal midir? Israrla aspur kırmaya çalışıyor. İyice uyuşuklaştı, kafayı sırtına gömdü hiçbirşeyle ilgilenmiyor. Aspurun kabuğunu nasıl soyabilirim?

kardeşlerinin yanına bırak onlar bakar

kabuksuz yem alıp kardeşlerinin yanına koy, onlarla birlikte yer, kardeşlerinden de yem ister, onu beslerler..

kardeşlerinin yanına bırak onlar bakar
Mama, dal darı, aspur hiçbirine bana mısın demedi. Aslında dal darıyı yiyebilecek gibi, ki yuvadayken vardı epey tırtıklamıştı, ama denemiyor bile. Önüne yem koyuyorum, yeme değil de gazete üzerinde boşluklara gaga vuruyor. Görmüyor desem çok güzel uçuyor. Kardeşlerden de fayda yok, arada bir yere inip dolanıyor, ama doğru düzgün yiyemiyor, kafeste çırpınıp babasını arıyor. Mamayı sulandırıp şırınga ile vermeyi denedim, yavaş yavaş ağzını sıkayım o yer dedim ama onu da kafa sallayıp püskürtüyor. Ne yapacağımı şaşırdım, şu an çok yüksek ihtimalle aç, ötüp duruyor. Önerilerinizi bekliyorum, lütfen yardımcı olabilecek arkadaşlar yardımlarını esirgemesin.

Belki bir rahatsızlık vardır

SM-N910C cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Belki bir rahatsızlık vardır

Sürekli yem arıyor, istiyor. Ne gibi bir rahatsızlığı olabilir ki. Yem yemeyi mi bilmiyor acaba? Kardeşleri mamadan yedi, o bi tadıp bıraktı. Aç mı değil diyeceğim ama aç. Kursaktan çok anlayamıyorum. Nasıl anlaşılır?

Keyifsiz manasında veya istahsizdir

Keyifsiz manasında veya istahsizdir

Ya sürekli yerde eşelenip duruyor, keyifsiz, iştahsız veya tok olsa böyle yapar mı? Babasının sesini duyunca çırpınıyor. Ne versem yemedi.

-- MUHABBETKUSU.COM.TR; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 00:50 -->-> Daha önceki mesaj 17:35 --

Birşeyler bildiği halde iki satır yazmaya üşenen her bir arkadaşıma teşekkür ederim, sağolun...

Geri