Karadeniz Pet

Acıtacak Şekilde Gagalama ve Nesnelerden Korkma

hayvaniyidir

Yeni Üye
Sorunum başlıkta tam anlaşılacak, yada yanlış anlaşılacak şekilde.

Kuş 7-12 aylık. Yani o aralıkta yaşı. Abim şehir dışında üniversitede okuyor orada almıştı eve geldiğinde bize bıraktı, o yüzden yaşını tam olarak bilmiyorum.

Kuş huy olarak gayet normal göründü bana, internetten okuduğum bazı makalelerdende edindiğim bilgilere göre normal davranıyor.
Bazen parmağımın üstündeyken haliyle baş parmağımı gagasıyla acıtmadan ve tam ısırmadan bırakıyor. Ben oyun olsun diye sağa sola çekiyorum, değdirip kaçırıyorum fakat o zamanlardada acıtacak şekilde gagalıyor. Acıtacak şekilde gagalaması sinirlendiği manasına mı gelir? Yapmamda sakınca var mı? (Elimi acıtmasından yakınmıyorum, acıtıyorsa sinirlenmiş midir, yanlış bir şey mi yapmışımdır, yanlış anlaşılma olmasın :) )

Nesnelerden korkma derken, öyle her nesneden de korkmuyor. Mesela bu yazıyı klavyede yazarken elime çıkıyor, klavyede geziyor, mouse ile oynuyor vs. Elimde renkli bir stres topu var yanına asla yaklaşmıyor. Uçuyor gidiyor, kafesin içinde olmadığında hep üstünde oluyor, bende üstüne koyup bekledim bu seferde ya kafesten kaçıyor yada gidip ta diğer ucunda en uçta duruyor. Alıştırmak için nasıl yöntemler izlemeliyim?

Son olarak kuşu eğlendirmek için, canının sıkılmaması için müzik dinletmek dışında önereceğiniz bir tür aktivite veya yöntem var mı?

Kuş Ramazan ayının başlarından beri bu evde, yani ortama alışık :)

Tanımadığı Nesnelerden Korkması Normal O Nesneyi Iyice Tanıması Lazım Zarar Vermeyeceğini Anlaması Lazım Gagalamasida Yapmani Istemiyo Demektir

Geri