Karadeniz Pet

Adım adım kuş eğitimi

H

hure44

Guest
Arkadaslar yeni kus aldim biliyorsunuz nasil alistirabilirim derken cok guzel bir yazi buldum sizle paylasmak istedim

Muhabbet kuşu eğitimi ve evcilleştirilmesi

Beslediğiniz bir MUHABBET KUŞU var ve evcilleştirmek istiyorsunuz.Öyleyse sizler için” budgieplace.com ” sitesinden türkçeye çevirerek aşşağıda yayımladığımız makalemizi okuyunuz.Bu sayede muhabbet kuşlarını evcilleştirme hakkında bilgi sahibi olacaksınız.Ve yine bu sayede MUHABBET KUŞUnun eğitimini tamamlamış olacaksınız.Makale aynen el dokunmadan aşağıdaki gibidir.

Eğitime başlama aşamaları

Kuşunuzu eğitmek için en önemli olan ilk şey onun size güvenini sağlamaktır.Eğitime başlamamış olsanız dahi her zaman yavaş hareket edin ve yumuşak ses tonuyla konusun.Kuşunuza zarar verecek yada ürkütecek hiç bir şey yapmayın.Özellikle kafesin yanında gürültü yapmayın ve kuşunuzun başının üstüne ani hareketlerden kaçının.Kuşunuz eğer başka insanların elinde alışmadıysa, size güvenmeyecektir. Böylece ilk aşama onungüvenini sağlamak olacaktır.

EĞİTİM: Sık karşılaşılan sorulardan biri ”Ne zaman başlanmalıdır?”Bunun yanıtı; kuşun geçmiş deneyimleri, huyu, küçüklüğü, cinsiyeti ile ilişkilidir.

Çok küçük ve yem kırmayı öğrenmiş tek kuşlarda 1. adımın ilk kısmına yani konuşmayahemen başlamak, diğer kısmına ertesi gün geçmek uygun olacaktır. Bazı minikler daha kafese konulmadan alışmaya başlasalar da olası bir aksilik halinde güven kaybı,korku yaşamaları ve normal sürecin aşırı uzaması söz konusu olduğundan göze alınmamalı, acele edilmemelidir.

Tek ve büyük kuşlarda ise kafese el dayama aşaması için kuşun; ortama, kafese , ev içi trafiğe uyum sağlaması amacıyla 1-2 gün süre tanınması daha doğrudur.

Çift kuşlarda ise mubişseverler bu uygulamalardazorlamakta, sürü psikolojisi nedeniyle kafes içi ve dışı evcilleştirme yöntemlerine çoğu kez yanıt alınamamaktadır.

1. Bölüm

Güvenini sağlamak: Amacımız kuşunuz ve sizin aranızdaki güveni sağlamak. Bu aşama en az 10-15 dk sürmelidir ve size bunu günde 2-3 kez yapmanızı tavsiye derim.

1. Adım: Bildiğiniz gibi kuşunuz ellerden korkarlar. İlk olarak kuşunuzun göreceği şekilde ellerinizi kafesin yanına koymaktır. Elinizi o şekilde tutun ve yumuşak ses tonuylakonuşmaya başlayın.Onakorkulacak bir şey olmadığını hissettirin. Zaman geçtik çe ona zarar vermeyeceğinizi anlayacak ve rahatlayacaktır. 3-4 gün bunu tekrarladıktan ve kuşunuz bu harekete alıştıktan sonra 2. adıma geçebilirsiniz.

2. Adım: Şimdi kafesin kapağını yavaşça açın ve kuşunuzu korkutmadan elinizi içeri sokun. Başta korkabilir ama alışanakadar hareket ettirmeden elinizi içeride tutun, bir süre sonra rahatlayacaktır.Bunu kuşunuz alışana kadar 4-7 gün yapmaya devam edin.

3. Adım: Bu adımda ise, elinize darı yada yeşillik alarak elinizi kafesin içinde tutmanız.Bir tüneğin yanına elinizi yaklaştırın ve elinize gelmesini bekleyin, bu zamanınızı alabilir ama sabretmeniz gerekir. 3-5kez denemelisiniz böylece kuşunuz rahatlayacak ve sonunda elinizden yeme yiyecektir.Kuşunuz bu aşamayı tamamlayana kadar diğer aşamaya geçmeyiniz.

2. Bölüm

Elde evcilleştirme: Bu bölümün amacı da,kuşunuzu kafesin dışındaelinize alıştırmaktır.10-15 dakikanızı alır ve günde 2 kez yapmanızı tavsiye ederim.

1. Adım: Kafesin içinde parmağınızı bir tünek gibi düz tutun ve üzerine çıkmasını sağlayın.Eğer çıkmıyorsa, ayaklarının altınayaklaştırın ve üstüne atlamasını sağlayın. Ya da yem vererek elinize gelmesini sağlayabilirsiniz.

2. Adım: Kuşu elinize aldıktan sonra yavaşça dışarı doğru çıkartabilirsiniz. Eğer geri kafesin içine atlarsa sıkılmadan bu işlemi tekrarlayın.Bunda da başarılı olamazsanız yem vermeyi deneyebilirsiniz. Kuşunuzu kesinlikle elinizle yakalamayın,bu onun güvenini incitecektir.Eğer problemsiz bir şekilde buadımı atlatabilirseniz, diğer adıma geçebilirsiniz.

3. Adım: Kuşunuzu dışarı çıkardığınızdailk yapacağı şey, şaşkınlığından ötürü, kafese geri uçmak olabilir. çünkü o kafese alışmıştı ve orassı onun için güvenl, bir yerdi. Siz bu durumda kafesin üstünde onu bırakın ve etrafı keşfetmesi ve kafesin etrafında dönerek dışarıda olmaya alışması için ona biraz zaman tanıyın. Elinize yine yem alarak uzatın ve elinize gelmesini sağlayın.

3. Bölüm

Bu bölümde ise evcilleştirmeyi tamamlamayı anlatacağım.Öncelikle oda da, pencerelerin, havalandırmanın kapalı olmasına, ateş gibi yanıcı ve zarar verici maddelerin olmamasına dikkat edin.Oda temiz ve toplu olmalıdır. Kuşunuzu evcilleştirmeye başlamadan önce odayı özel olarak hazırlayın. Her adım en az 15-20 dk sürmeli ve bu işlem günde 1-2 kez uygulanmalıdır.

1. Adım: Kuşunuzu elinizin üstünde emniyetli, emin bir odaya götürün.Yürüdüğünüzde kafese doğrugeri dönerse, elinize tekrar alın ve pes etmeyin.Kuşu, kafesi göremeyeceği şekilde tutun.Elinizle yem ya da biraz meyve verebilirsiniz. Onunlanazikçe konuşun, sevin, okşayın. Eğer bundan hoşnut olmaz ve kaçarsa kaçtığı yerden tekrar alın ve aynı şekilde eğitmeye devam edin.Günde 3-5 kez bu işlemi tekrarlayın.

2. Adım: Şimdi ise eğitime geldi sıra. Bu sefer yemi eğitim için kullanacağız. Parmağınızda olan kuşunuzun, diğer elinizin parmağına adım atmasını sağlayacağız.Ayaklarının altına doğru diğer parmağınızı götürün ve adım atarak öbür parmağınızaatlamasını bekleyin, eğer başarılı olursa ona ödül olarak yem verin ve bu işlemi tekrarlayın. Böylece parmaklarınızın arasında gezmeye alışacaktır.

3. Adım: Artık eğitim sürecinin sonuna geldik. Birbirinize iyice alışana ve tanıyana kadar pratik yapmanızı öneririm. Muhabbet kuşlarının iç güdüsel isteği, her zaman yükseklerde olmaktır böylece kendilerini daha güvende hissederler.Omuzunuza çıkmasını ve ordan elinize gelmesini sağlayın. Bu onun çok hoşuna gidecektir. Güzel şeyler yaptığında ona ödül olarak sevdiği yiyeceklerden verin ve bu işlemi tekrarlayınki hem öğrensin hem de size dahaçok alışsın.

Artık kuşunuz evcilleşti ve ona istediği yere uçmasına izin verebilirsiniz. Evinizin emin olan ve kuşun rahat edebileceği odalara salabilirsiniz. Hattaeğer televizyon izlemek isterseniz,oturma odasına omzunuzda gelmesine izin verebilirsiniz.onu evdekilerle de tanıştırın, korkmasına engel olun. Klima ve benzeri hava sirkulasyonlarını kapatın, pencerelerin açık olmadığına dikkat edin.Birbirinizi dahaiyi tanıyın ve muhteşem iki dost olun.

ben sevip okşuyorum ama elime konduramıyorum ve kafese girmediği için tutup içine sokuyorum... yardım.

ama dışarıda seviyorum ve elime almak için göbeğine götürünce geri kaçıyor veya seveceğimi sanıp gagalıyor oyun oynuyor

elime gelmesi için göbeğine bastırınca kafes papağan kafesinin modifiye edilmişi olduğu için uçup kaçıyor ama kafes dışında hiçbirşey yapmıyor elime gelmesi için yanaştırıcam ama gagalar diye korkuyorum... Yardımlarınızı Bekliyorum...

Kuşum elim kafesin üstündeyken hiç korkmuyor. Kafesin kapısını açınca da çoğu zaman korkmuyor ama elimi kafesin içine tünek yapıp soktuğumda ne kadar beklersem bekleyim kaçıyor. Olabildiğince uzak duruyor. Kafesin dışından ona dokunduğumda korkmuyor ama kafesin içinde kaçıyor. Lütfen yardım edin. Kuşumla artık oynayabilmek,onu öpüp sevebilmek istiyorum :(

Kuşum elim kafesin üstündeyken hiç korkmuyor. Kafesin kapısını açınca da çoğu zaman korkmuyor ama elimi kafesin içine tünek yapıp soktuğumda ne kadar beklersem bekleyim kaçıyor. Olabildiğince uzak duruyor. Kafesin dışından ona dokunduğumda korkmuyor ama kafesin içinde kaçıyor. Lütfen yardım edin. Kuşumla artık oynayabilmek,onu öpüp sevebilmek istiyorum :(

ne kadar süredir sizinle? 3-4aylıktan büyükse alışması zaman alacaktır. ayrıca alalı 1-2hafta olduysa da daha alışamamıştır :)

Kusum elime alisik uzatir uzatmaz geliyor ama ismini soyleyip gel dedigimde gelmiyor ne yapmaliyim

Kusumu kafese sokamiyorum ne yapmaliyim

Geri