Karadeniz Pet

Adım Adım salma yapımı

• Konbuyu başlatan Özgür+
  • Başlangıç tarihi
Ö

Özgür+

Guest
Arkadaşlar önceden böyle bir konu açmıştım

http://www.muhabbetkusu.com.tr/kend...-bir-kafes-istiyorum-yardim-lutfen-23741.html

şimdi yardıma ihtiyacım kalmadı ve adım adım bitirmekte olduğum kafesi sizinle paylaşıcam

ilk planım buydu
kabayap.jpg

ancak birkaç aksilik oldu ve yamuk oldu yeniden yapmaya karar verdim

rY8gzP.jpg

çıtanın kalınlığı çok fazlaydı bu nedenle ince çivi kısa geldi ve çıtaya çivi çakarken kırıldı

bu nedenle kalın çıtayı inceltip küçük çiviyi çakabileceğimiz hale getirdik . ancak ev şartları olduğundan tam ölçülü olmamıştı ve vazgeçtim

ardından diğer kafesin ölçüleri falan odayı bozuyordu bu nedenle daha küçük bir kafes yapmayı denedim

rY8Q7a.jpg

yukarıdaki resimde gördüğünüz çıtaların her biri 2.25 cm2 ve ince çivi çakıla biliyor
aşağıdaki resimden ilk çıta ve 2. çıtanın kalınlıklarını görebilirsiniz

bQMaMm.jpg

y2okpj.jpg

ardından internette araştırdığıma hızlı ahşap yapıştırıcısını duydum ve aldım

Z2Qa73.jpg

kullanımı : ilk önce spreyi yapıştıracağınız yere ıslanıcak kadar sıkıyorsunuz

vY8ljD.jpg

ardından yapıştırıcıyı ıslattığınız yerin üstüne sürtüyorsunuz

1jD3Jb.jpg

diğer çıtayı oraya tutturuyosunuz. bu şekilde kimyasal olarak yapıştırma sağlıyorsunuz.

LdgXbz.jpg

her ne kadar yapışsa da bu 90 derece çıtaları pek de güvenilir tutmuyor ( çıtanın alanı küçük olduğu için )

rY8aOz.jpg

bu işlemleri yaptıktan sonra yukarıda gördüğünüz çiviyi çakıyorsunuz.

tüm bu işlemleri bitirdikten sonra elinizde 2 tane kare çıtalar olucak . sonrasında arada gördüğünüz 40 lık çıtaları aynı şekilde yapıştırıp çakıyoruz.

X2qjbo.jpg

daha sağlam olması için köşelere ekstra yapıştırıcı sürebilirsiniz.

ŞU ANDA ZOR KISIM TAMAMLANDI ancak ölçüler de çıtalar yüzünden değişti

60x53x43 oldu ( çıtaların kalınlığı 2.25 cm2 olduğu için )

bayramdan sonra tel için uğraşıcam ve büyük ihtimalle ön tel sparişi vericem yan tellerde ise şu teli kullanıcam

puntal%FD-tel146.gif

alt tabla için pleksi düşünüyorum

ilk yapı - 2. yapı- ve şu anki kafes

1jDoQj.jpg

------ 31.07.2014 ------
kafes için ön tel sparişi ve galvaniz tava sparişi verdim bu siteden t2 modeli özel ölçülerde

http://www.sebakafes.com/index.php?page=ontel

birazdan çıkıp yukarıda gösterdiğim teli almaya gidicem bulabilirsem :)

------ 04.08.2014 ------

Teli buldum kestim ve çıtaların etrafına birleştirdim .üst ve arka tarafın uzunlukları eşit olduğu için 1 parça halinde yaptım

8m80ZV.jpg

telleri çıtalara monte etmek için kelepçe kullandım .

mqEj6V.jpg

yanlarını da telle döşedim

EQ3nJn.jpg

fikrimi değiştirip alt kısmı da telle döşedim

jzBPnJ.jpg

daha sonra kelepçelerin uzun taraflarını kestim

onEP72.jpg

2vjmZv.jpg

Bo8m29.jpg

Z2YgdA.jpg

seba kafes e verdiğim siparişler ayın 13 ünde elime geçer diye düşünüyorum .
elime geçtiğinde onun da montajını yapıcam

elimde 1 kare çıkıcak kadar ( 2 x 60 . 2x50 ) çıta kalmıştı bu çıtaları birleştirip açılabilir kapı olarak kullanmayı düşünüyorum , ancak buna başlamadan önce işimi sağlama getirmek için siparişlerin elime geçmesini beklicem

lBE21k.jpg

V2E5YV.jpg

---15.08.2014---

ön tel ve tava sparişlerimiz geldi .

onları da klips le bağladık

bu aşamaları çekmedim zaten diğer telleri bağladıktan sonra onu da yapabilirsiniz :)

--17.08.2014--

tüy derdi için de sineklik kullandık

bu da son resimlerimiz

Z2zLBg.jpg

2vo2dL.jpg

BobZnV.jpg

onNAWQ.jpg

nYNA65.jpg

vYNg2m.jpg

1-2 TANE TÜNEK ALICAM EKSİKLERİM VARSA BİLDİRİN LÜTFEN :)

KULLANDIĞIMIZ MALZEMELER

1 TANE HIZLI YAPIŞTIRICI 9TL

YETERİ KADAR İNCE ÇİVİ 1TL

ÇEKİÇ 5 TL

4 TANE 60 CM
4 TANE 50 CM
4 TANE 40 CM ÇITA
ÖN KAPAK İÇİN
2 TANE 60 CM
2 TANE 50 CM ÇITA 10 TL

100 LÜK KLİPS ( PLASTİK KELEPÇE ) 5TL

3 METRE KARE TEL 20TL

1.5 METRE SİNEKLİK 4TL

ÖN TEL - GALVANİZ SAC TAVA 25TL

1 SAKSI VE TOPRAK (BAHÇE TOPRAĞI) 2TL

KURU AĞAÇ DALI 0TL

İĞNE İPLİK 1TL

SEVGİ 0TL :)

TOPLAM 82 LİRA

teller ve sineklikler fazla geldi

Moderatör tarafında düzenlendi:
Arkadaşlar önceden böyle bir konu açmıştım

http://www.muhabbetkusu.com.tr/kend...-bir-kafes-istiyorum-yardim-lutfen-23741.html

şimdi yardıma ihtiyacım kalmadı ve adım adım bitirmekte olduğum kafesi sizinle paylaşıcam

ilk planım buydu
kabayap.jpg

ancak birkaç aksilik oldu ve yamuk oldu yeniden yapmaya karar verdim

rY8gzP.jpg

çıtanın kalınlığı çok fazlaydı bu nedenle ince çivi kısa geldi ve çıtaya çivi çakarken kırıldı

bu nedenle kalın çıtayı inceltip küçük çiviyi çakabileceğimiz hale getirdik . ancak ev şartları olduğundan tam ölçülü olmamıştı ve vazgeçtim

ardından diğer kafesin ölçüleri falan odayı bozuyordu bu nedenle daha küçük bir kafes yapmayı denedim

rY8Q7a.jpg

yukarıdaki resimde gördüğünüz çıtaların her biri 1.5 cm2 ve ince çivi çakıla biliyor
aşağıdaki resimden ilk çıta ve 2. çıtanın kalınlıklarını görebilirsiniz

bQMaMm.jpg

on8ap2.jpg

ardından internette araştırdığıma hızlı ahşap yapıştırıcısını duydum ve aldım

Z2Qa73.jpg

kullanımı : ilk önce spreyi yapıştıracağınız yere ıslanıcak kadar sıkıyorsunuz

vY8ljD.jpg

ardından yapıştırıcıyı ıslattığınız yerin üstüne sürtüyorsunuz

1jD3Jb.jpg

diğer çıtayı oraya tutturuyosunuz. bu şekilde kimyasal olarak yapıştırma sağlıyorsunuz.

LdgXbz.jpg

her ne kadar yapışsa da bu 90 derece çıtaları pek de güvenilir tutmuyor ( çıtanın alanı küçük olduğu için )

rY8aOz.jpg

bu işlemleri yaptıktan sonra yukarıda gördüğünüz çiviyi çakıyorsunuz.

tüm bu işlemleri bitirdikten sonra elinizde 2 tane kare çıtalar olucak . sonrasında arada gördüğünüz 40 lık çıtaları aynı şekilde yapıştırıp çakıyoruz.

X2qjbo.jpg

daha sağlam olması için köşelere ekstra yapıştırıcı sürebilirsiniz.

ŞU ANDA ZOR KISIM TAMAMLANDI ancak ölçüler de çıtalar yüzünden değişti

60x53x43 oldu ( çıtaların kalınlığı 1.5 cm2 olduğu için )

bayramdan sonra tel için uğraşıcam ve büyük ihtimalle ön tel sparişi vericem yan tellerde ise şu teli kullanıcam

puntal%FD-tel146.gif

alt tabla için pleksi düşünüyorum

emeğine sağlık kardeşim tamamen bittikten sonra faydalanmak isteyen olur belki konu tekrar açarsın anlatırsın

Hayırlı olsun. Çıtalar ince gibi geldi bana! Kuşlar tünekten tüneğe uçarken zamanla ayrılmasınlar. genelde hareket ettikçe zayıflıyor...

Hayırlı olsun. Çıtalar ince gibi geldi bana! Kuşlar tünekten tüneğe uçarken zamanla ayrılmasınlar. genelde hareket ettikçe zayıflıyor...

çıtalar çam çıtası yani çok sertler öyle bişey olucağını sanmıyorum hem tünek değil saksıda kurumuş dal kullanıcam

El emeği göz nuru her zaman iyidir.

Bu arada 1,5x1,5=2,25cm² eder. :)

doğru levent abi yanlış yazmışım :D

iyi güzel hoşta bit yapıştımı o çitaya çıkmaz çitadan kolay kolay.

iyi güzel hoşta bit yapıştımı o çitaya çıkmaz çitadan kolay kolay.

çam çok bit yapmaz diye öğrendim sitedeki arkadaşlardan. hem temiz tutulursa ve ayda 1 bit spreyi sıkılırsa pek sorun olmaz diye düşünüyorum

YENİ FOTOĞRAFLAR EKLENDİ

çam çok bit yapmaz diye öğrendim sitedeki arkadaşlardan. hem temiz tutulursa ve ayda 1 bit spreyi sıkılırsa pek sorun olmaz diye düşünüyorum

YENİ FOTOĞRAFLAR EKLENDİ

güzel gidiyor ama şöyle bir tavsiyede bulunmak isterim. siparişleri geçmişsiniz ama belki faydalı olur. ön kapı açılıp kapanabilir yapcakmışsınız anladığım kadarıyla önteli o kapıya monteliceksiniz(yanlışsam düzeltin). kapıyı alttan 3-4 cm yukarda yapıp tavayı oraya sokup çıkarılabilir yaparsanız iyi olur. demek istediğim isterseniz tava çıkarıp temizlik yapılabilir isterseniz. tavaya dokunmadan kapı açılabilir bir model umarım anlatabilmişimdir.

birde kablo bağı yerine mobilyacıların kulalndığı zımbalar var onlarda güzel ve sıkı yapılabilirdi devamını beklerim

Son düzenleme:
güzel gidiyor ama şöyle bir tavsiyede bulunmak isterim. siparişleri geçmişsiniz ama belki faydalı olur. ön kapı açılıp kapanabilir yapcakmışsınız anladığım kadarıyla önteli o kapıya monteliceksiniz(yanlışsam düzeltin). kapıyı alttan 3-4 cm yukarda yapıp tavayı oraya sokup çıkarılabilir yaparsanız iyi olur. demek istediğim isterseniz tava çıkarıp temizlik yapılabilir isterseniz. tavaya dokunmadan kapı açılabilir bir model umarım anlatabilmişimdir.

birde kablo bağı yerine mobilyacıların kulalndığı zımbalar var onlarda güzel ve sıkı yapılabilirdi devamını beklerim

evet tavayı o şekilde spariş ettim :) zımbayı sizden duyuyorum bilmiyodum :) teşekürler :)

kolay gelsin, zımba iyidir ama telin kalınlığını kaldıramayabilir.köşe birleşimleri için ideal.
görüntü tam içinize sinmediyse o kelepçelerin renkli olanları var, yeşilinden alırsanız belli olmaz.
tünekleri nasıl tutturacaksınız?

kolay gelsin, zımba iyidir ama telin kalınlığını kaldıramayabilir.köşe birleşimleri için ideal.
görüntü tam içinize sinmediyse o kelepçelerin renkli olanları var, yeşilinden alırsanız belli olmaz.
tünekleri nasıl tutturacaksınız?

tünek yerine ağaç dalı düşünüyorum . eğer teli tamamen açılabilir yapabilirsem küçük saksı içerisinde kurumuş bol kollu ağaç dalı yapmayı planlıyorum. süs ağaçlarında olduğu gibi.

bu şekilde kuşlar gerçek toprak da görmüş olur.

kelepçelerin renklisi vardı ama beyazı biraz iç açıcı olsun diye yaptım. :)

belki saksının içinde çimlendirilebilir :) ancak o çimler büyüdüğünde kuşlara zarar verir diye korkuyorum fazla yer falan isal olurlar

koyacağınız tavanın içine bir dondurma kabını uygun yükseklik ölçüsünde kesin,daha sonra kum ve yemleri ekin çimlenip uzayınca kafesin içine koyup çıkarırsınız

koyacağınız tavanın içine bir dondurma kabını uygun yükseklik ölçüsünde kesin,daha sonra kum ve yemleri ekin çimlenip uzayınca kafesin içine koyup çıkarırsınız

o tür şeyleri elimle vermeyi daha çok seviyorum çünkü hangi kuşun ne kadar yediğini biliyorum ve genelde kakaları normalin dışında sertleştiğinde yapıyorum

-- MUHABBETKUSU.COM.TR; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 15:38 -->-> Daha önceki mesaj 13:01 --

Salma yapımımız bitti - fotoğraflar eklendi :)