Karadeniz Pet

Akıllı Yemlik Hakkında..

Ceren S.

Paylaşımcı Üye
Merhabalar. Bugün kuşumun yemliğini değiştirmem gerektiği için üstü kapaklı bir yemlik almak üzere petshopa gittim fakat dayanamayıp bşr tane de akıllı yemlik aldım. Akıllı yemliği eski yemliğinin yerine koydum. Beklediğimin aksine yemliği hiç yadırgamadı hatta öpücüklere boğdu :) Fakat uzun bir süre sağını solunu didiklediği halde yemleri nereden yiyeceğini bulamadı. Ben de parmağımla eşeleyerek bulmasına yardımcı oldum. Yaklaşık 6 saat boyu benim zorumla yediği birkaç yem tanesiyle idare etti. Dışarı çıkardığımda neye saldıracağını şaşırdı, her şeyi yemek istedi :) Ben de onun bu aç haline dayanamayıp aldığım normal yemliği de koydum ve dakikalar boyu başından ayrılmadı. Çok acıkmış belli ki. Fakat akıllı yemliğe nasıl alıştıracağımı bilmiyorum. Şu an koyduğum 2. yemlik de küçük bir yemlik, akıllı yemliğin üzerinde duruyor. Onu koymadan önce kendi isteğiyle bir defa akıllı yemliğin tüneğine çıktı ve kabuk bölümünün plastiğini kemirmeye çalışıp bıraktı. Alıştırma konusunda önerileriniz nelerdir?

kafes müsaitse dıştan asın, mecbur yemlerin olduğu yere gelecektir. oradan yer, içten asarsan kapağını çıkarta biliyorlar, dıştan asmak daha kullanışlıdır, kabukları almak için.

Dışarıdan astığımda tüneğini takamıyorum, kafes kapakları yarım santimetre kadar dar oluyor. O nedenle kafesin içinde eski yemliğiyle aynı yerde duruyor. Kuşum tek olduğu için kafeste ona yetecek kadar yer de bırakoıyor.

Murat bey bizim oğlan istisna maalesef, aspuru ishalken de yediremedik :)

Akıllı yemliğine alışsın da ben artık aspurdan geçtim Murat bey, dediğiniz gibi inadı inat, ölürüm de yemem diyor :)

Tüneğini takmaya gerek yok zaten içine girip yiyecek
yemliğe de zamanla alışacaktır alışana kadar diğeri de takılı kalır.

bende bugun 1 cıft kusuma aldım koydum baya yemısler :) cok sewındım bıde yumurtlucak durmadan yemlık degıstrmeyle rahassız etmem dedım we baktım hemen yedılerrde :d

Benimkilere koyunca önce bulamadılar sonra yerini ben gösterdim. Başta zorlandılar az yediler 1 2 falan ama ben inadına yemi koymadım. Gagası büyük sevda papağanım bile ertesi güne kalmadan çözdü. Size alışık heralde kuşunuzu yemliği elinize alın. Kuşu içine koyun. Yemleri bi süre kabuk kısmına koyun önce oradan yesin sonra içerden de yer.

bende bugun 1 cıft kusuma aldım koydum baya yemısler :) cok sewındım bıde yumurtlucak durmadan yemlık degıstrmeyle rahassız etmem dedım we baktım hemen yedılerrde :d

Çok şanslıymışsınız. Murat Bey bugün mecbur kalınca gidip yedi kerata ama az yedi :) Bir de yemliğe sinirlenip kabukluğun olduğu yeri didikledi biraz ama en azından öğrendi artık.
İlknur hanım, ben de dün aynen sizin yaptığnız gibi göstererek yemesini sağladım. ALt hazneye yem koymadım oranın da dolu olmasına alışırsa hep bekler çünkü bizimki. Ama kabukluğa koydum oradan yiyor şimdilik. Dediğim gibi az yedi dün, bugün ben göstermeden kendi biraz yedi. Kıyamıyorum aç kalması beni üzüyor ama biraz daha sabredeceğim, eskisi kadar yemeye başlar yakında. Cevaplarınız ve yardımlarınız için hepinize teşekkür edeirm.

-- MUHABBETKUSU.COM.TR; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 20:08 -->-> Daha önceki mesaj 13:39 --

Herkese cevapları için teşekkür ederim. Bugün tam anlamıyla yemliğine alıştı.

Kafes güzelmiş pırıl pırıl.. :)
Arkadaşlara katılıyorum, akıllı yemlik dışardan asılabilir.

Dışarıdan astığım zaman tüneği takamadım Levent bey, yan kapılar yeterince geniş değil sanırım. Bir de bizimki arada yemliğini öpüyor, şimdi çıkarırsam kafesindeyken kimi öpecek :) Havalar düzelir düzelmez eş almayı düşünüyorum. O zaman belki daha iyi bir kafes ve yeni düzene sahip olabilir. Bir de fazla kuralcı olduğu için yemliği başka yerde olunca yemiyor. Yoksa kapaksız güzel bir yemlik var elimde, kafesinde bu kadar yer de kaplamaz ama o zaman da yemliğe dışkısının düşebilme ihtimali beni korkutuyor. Bu nedenle kapalı yemlik arıordum zaten, bu yemliğe de alıştığı için sorun yok şimdilik. O uzun tünek de dışarıdayken arada gidip dinlenmesi için, ilk gün oraya çıkınca baktım seviyor, ben de kesmedim o tüneği. Kafes düzeni 3 senedir böyle. İlginiz için teşekkür ederim.

Yan kapılardan ve dışardan assanız daha iyi olur. Yemliğin tüneğini takmanıza gerek yok. Eğer alışmasını da istiyorsanız başka yemlik takmayın. Biraz aç kalacaktır ama mutlaka oraya gidecektir.

Son düzenleme:
akıllı yemlık guzel fakat cok fazla israf oluyor yem cok fazla dıdıklıyorlar ve bır bakıyorsn boşalmış yemlık fakat yenmemış yemler :)

Henüz 2. gün olduğundan sanırım, böyle bir sorunumuz yok ama olursa üfler üfler koyarım yemediklerini :)

evet ama alt tarafdakı hazne dolunca bu sefer kafes tabanına dokuyor yemi onu nasıl yapacaksınız :)
ben kafesın dışına takıyorum yemlıgı altına da bır poşet oraya dokuluyor yemler oradan alıp üfleyıp tekrar verıyorum

2-3 günde bir ancak doldurur, mümkün olduğunca sık kabuk üflerim :) Kullanmaktaki niyetim kabuk sorununu çözmek değil. Tek kuş olduğundan her gün değiştiriyorum kafes altındaki kağıdı, altlığı da temizliyorum. Artık kabuk haznesini de üfleyiveririm :)

Geri