Karadeniz Pet

Akıllı Yemlik ( zararlı Yemlik)

Üstad sen bu şekli yapmışsın eyw hatta senden esinlenerek bende yaptım fakat o kısmı kestiğimiz zaman kuşlar yiyeceği yemin yanı sıra yemediği yemleri de döküyorlar. Yani yapacak olan arkadaşlarım varsa hiç önermiyorum yapmayın ;)
O bölmenin amacı ilk etapta yenmeyen yem varsa onu ikinci bölmede yenmesini sağlamak. Yani adamlar boşuna yapmamış.

Bu sorunları saymazsak genel olarak otomatik sistemden memnunmusunuz?
Yeri geliyor il dışına çıkmak gerekiyor eskiden güvendiğim komsuma bırakıyordum ama tasındıgım yerde pek imkan yok buna yani yeri gelecek 15 gün evde olmayacagım o yüzden bende almayı düşünüyorum

@Önder AYYILDIZ akıllı yemliği öneririm sana fakat 15 gün evde olmadın mı kuşların suyu bakımı temizliği nasıl yapmayı düşünüyorsun. Sana önerim ya komşularına yada arkadaşlarına emanet et öyle seyahata çık. Kuşa sadece yem vermeyle bakılmıyor.

Bu sorunları saymazsak genel olarak otomatik sistemden memnunmusunuz?
Yeri geliyor il dışına çıkmak gerekiyor eskiden güvendiğim komsuma bırakıyordum ama tasındıgım yerde pek imkan yok buna yani yeri gelecek 15 gün evde olmayacagım o yüzden bende almayı düşünüyorum
Ben öğretmenim kurban bayramında 8 gün kuşlarım yalnız kaldı sorun olmadı. Otomatik sistemim yok akıllı yemliği doldurdum ayrıca normal yemlikler de yem koydum, suluk olarak 200+100 ml su verdim. Döndüğümde birkaç gün yetecek yem su vardı ama ben bunu mecbur kaldığım için yaptım. Yanlız kuslarimda yavrulu olan yoktu Yavrulu olsa sıkıntı buyur. Yarıyıl tatilinde ne yapacam bilmiyorum Yavrulu kuşlarımda var artik

otomatik kafesi kullanıpta 1 ay cıkanlar var fakat ben arkadaştan duymak istedim. Normal Suluktan bahsetmiyoruz temizlik vs olsun tabana zeolit veya granül olursa ve ızgara 15 gün götürür

Her kuş bir değildir sizinki alıp yiyemiyor demekki oradan bende akıllı yemlikten kullanıyorum orjinal halini jumbolarda hiçbi,r sıkıntı yaşamadım alacakların kafasını böyle konularla karıştırmayın

Az kuş bakıyorsanız akıllı yemliğe ne gerek var ki? Kuşun senin arkadaşın oluyor arkadaşınla her gün ilgilenmek zor mu? Ben onun temizliğini yapıyorken bile zevk alıyorum. Uzun bir ayrılış ya da yalnız kalırsa bundan takabilirim.

Az kuş bakıyorsanız akıllı yemliğe ne gerek var ki? Kuşun senin arkadaşın oluyor arkadaşınla her gün ilgilenmek zor mu? Ben onun temizliğini yapıyorken bile zevk alıyorum. Uzun bir ayrılış ya da yalnız kalırsa bundan takabilirim.
Buradaki asıl mesele kuş sayısıyla orantılı ilgilenme; evet ve arkadaşın da adedi oldukça fazla, çünkü üretim yapıyor. Ama akıllı yemlik kullanılma amacı zaman tasarrufu vs sağlamaktan ziyade; israf yapmamak ve yem doluluğundan emin olmak. Ha şahsen ben özel yerde kalması gereken kafeslere önermem akıllı yemliği. Neden? Çünkü oda sürekli belli bir sıcaklıkta tutulmak zorunda doğmuş ve doğacak yavruların verimli olmaları için ki bu da yüksek nem ve çabuk bozulma anlamına gelir. Ancak eş olmayan kuşların bakımında sorun teşkil etmez gerekli önlemler alınırsa. Misal; haftada bir o iki bölmeli kısım temiz bir fırça yardımıyla sürtülürse kalıntılar pislikler vs alta akacaktır taşarak. Ayda bir de yemlik tamamen boşaltılıp yıkanıp kurutulup dolu bir şekilde tekrar takılırsa temizliği de sağlanmış olur. Ben eski akıllı yemliğimde hiç sorun yaşamadım bu konuda. Zaten onu değiştirme sebebim de; çok eskiyen plastiğini bizimkilerin de rahat durmayıp gagalarıyla yem kısmına vurup delmeleriydi ve bu yüzden ben de mecburen yenisini almak zorunda kaldım.
Gelelim kullanım sebebine:
Özellikle de bir apartman dairesinde yaşıyorsanız (ki günümüzde %90’ ınımız bu şekilde yaşıyor) normal yemlikleri alıp da etrafa üfüremiyorsunuz camdan ya da balkondan aşağıya. Çöpe yapsanız üfürme işlemini; mutlaka ama mutlaka etrafa da saçılıyor. Tümden kafanızı soksanız bu sefer sizin ağzınıza yüzünüze geliyor. Hergün üfürme yapmazsanız da mutlaka yenmemiş yemlee kalıyor ve kabuklarla onları da çöpe döktüğünüzde israf oluyor. Üfürmezseniz/ dökmezseniz; olan yemleri kuşlar bulamıyor. Velhasıl; kuşların bence doğru bakım yapıldığı sürece en garanti yem yiyebilecekleri sistem akıllı yemlikler. Ama siz “Ben nasılsa akıllı taktım, yem bitene kadar ilgilenmesem de olur.” deyip kendi haline bırakırsanız elbette o yemlikler ne yapsın, çare olamazlar. Gaga girmeme meselesine bir şey diyemem ama. Bizimkilerin hepsi lutino kırması olduklarından sıkıntı yaşamıyorlar yem alırken.

Geri