Karadeniz Pet

Alpha'nın ilk maması

Ali_06

Meraklı Üye
Muhabbet kuşumu (Alpha) aldıktan sonra yem dışında ilk defa mama hazırladım, sanırım sevdi gibi...

- Havuç rendesi
- Kırmızı biber rendesi
- Kuş kumu
- Dal darı
- Probiyotik

Ekli dosyalar

• 20171010_195515.jpg
    20171010_195515.jpg
    1.7 MB · Görüntüleme: 26
Darıya yerken diğerlerini bırakmıyordur inşallah. Gözlemlemenizi tavsiye ederim

Süleyman Bey, ilk başta dediğiniz gibi ve tahmin ettiğim gibi darıyı yemeye başladı daha sonra havuçtan da almaya başladı, bugün yem koymadım resimde gördüğünüz maması duruyor kafeste, akşam bakacağım artık ne kadar mamasından yemiş. Amacım bunlara alışsın istiyorum, marul, salatalık, havuç koydum kafesine (ayrı ayrı) yemedi, bu şekilde alışır diye umut ediyorum. Birde Süleyman Bey kafesine banyo yapması için su koydum (içine biraz elma sirkesi karıştırarak) ama banyo yapmıyor, bir öneriniz var mı acaba? Son bir kez de sizden cinsi ve yaşı hakkında yorum alabilir miyim? Teşekkürler...

Cinsi, şekil olarak yerli gibi duruyor ama sanki biraz daha iri bir kuş. 8 aylık civarı sanırım. O kadar uzun süre bekletmeyin bence hayvanı. Eğer yemezse başka sıkıntılar oluşabilir. Her gün veya günaşırı, alışıncaya kadar 4-6 saat civarı yem olmadan tutun. Bazı kuşlar çok erken alışırken, bazıları zor alışır. Havucu rendeleyip, salatalığı ve kırmızı biberi dikine 4'e bölerek bir parçasını verebilirsiniz. En çabuk marula alışırlar. Bütün bir yaprak verebilirsiniz. Banyo için su bulunsun, ihtiyacı olduğunda kendisi girer, siz zorlamayın. Mamaya, iyi haşlanmış yumurtanın hem sarısından hem de beyazından, soğuduktan sonra bir miktar rendeleyip ekleyin, protein ihtiyacını önemli ölçüde karşılar.

Süleyman Bey, cinsi için Jumbo kırması denildi (jumbo-hollanda yada jumbo-çek), sizinde dediğiniz gibi yaşına göre (yaş içinde 1 diyen oldu 5-6 aylık diyenler oldu, alğımız kişi 6 aylık ve rainbow cinsi diye geçiyor dedi) çeklerden ve hollanda cinsinden daha iri bir kuş, bu dönem çiftleşmesi için erken mi yanına jumbo yada hollanda cinsi dişi alayım mı? Kısacası herkes farklı bir şey söylüyor, yorumlarsanız sevinirim ve çok teşekkür ederim...

Bu bahsedilenler aslında ırk değil, mutasyon veya büyüklüklerine ve vücut-tüy yapılarına göre ayırımlar olduğundan farklı yorumlar da gelebiliyor. Dediğim gibi, vücut yapısı yerli ırka benziyor ama iri bir kuş. Jumbo kırması olabilir ama hangisiyle kırılmış, İngiliz, Hollanda, çek, yerli? Bunu bilemiyoruz. Ticari amacınız yoksa bunu dert etmenize de gerek yok.
Ben yaşına bakarken, kafa tüylerine, gözlerine ve ayaklarına bakıyorum. Daha profesyonel olanlar farklı yorumlar getirebilirler. Benim tecrübelerime göre 8 ay civarı olarak yorumluyorum. Ama bildiğim kadarıyla rainbow olmadığı kesin. İnternetten bu türle ilgili araştırma da yapabilirsiniz. Rainbow, daha renkli oluyor, yani muhabbet kuşu renklerinin hemen hepsi birarada bulunmalı.

Kuşu kesinlikle aç bırakmayın mamanın yanında yemini de bırakın keyifli hobiler kum karıştırmanıza gerek yok onun yerine bisküvi karıştırın

Geri