Karadeniz Pet

Alt Gaga Ve Diğer Sorunlar

By Karaca

Yeni Üye
Merhabalar. Muhabbet kuşum ile ilgili sorularım olacaktı. Hedwig ( muhabbet kuşumun ismi ) i Eylül sonunda petshopdan satın aldığımda iki üç aylık denmişti. O zaman için alırken de kafeste ki en sakin kuş olarak görünüyordu. Kafeste almıştım ve sizin önerinizi dinleyerek kafes içini hazırladım. Hedwig sakindi. Hatta yem yemiyordu. Sonra yine sizi izleyerek ona yemliği öğretmeye çalıştım, yumurta haşladım vs. bi nebze alıştı. On gün olmuştu ki bir tırnağı koptu. Ama öyle bir kanama vs olmadı. Nokta tanesi kadar kan aktı. Biz ona kantoron yağı vs. sürdük devamlı olarak. Sonra da ben işim dolayısıyla bi on gün evden uzaktaydım. Ailem ile birlikte idi Hedwig. Geldiğimde Hedwig in görüntüsü hoşuma gitmemişti. Ve yemliğinden neredeyse hiç ayrılmıyordu. Biz de Hedwig i veterine götürdük. Zayıf kalmış dedi. Sarı bir toz verdi kağıt havluda hemen bir tutam kadar. Bunu dedi suyuna karıştırın dedi. Eve geldik baktım hâlâ yemlikte. Sonra elime biraz yem alıp Hedwig e yemesi için uzattım. Hedwig yemi kıramıyordu. Dedim o yüzden zayıfladı. Biz yine o vitamini suya koyduk dediği şekilde veterinerin. Ben de Hedwig e kabuksuz kuş yemi aldım. Onu yemeye başladı. Dal darı aldım yemedi. Yumurta yemedi. Kabuksuz kuş yemi yedi. Toplandı biraz. Bi on beş gün sonra diğer ayak tırnağı kırıldı. Bu arada ilk tırnağı kırıldığında uzun diye kesmiştim. Kafes tülüne takılıyor sanmıştık. O da diğeri gibi hiç kanamadı. Bu şekilde devam ediyordu. Ama ben Hedwig in büyümediğini fark ettim çok. Hedwig ele gelen bir kuş. Ötmeyen bir kuş. Islık öttürüyor sadece. Hedwig in sıkıntısı ne salıncakta sallanıyor ne de kafeste oyuncakla oynuyor. Bir tüneğe geçip öylece duruyor. Yemek ve su yemek için hareket ediyor. Bir de bi sağ sola giderse tünekte bu hareket aktivitesini yapıyor. Ayağının altı aldığımdan beri yaralı. Kantaron yağı sürdük olmadı, ahşap tüneğe geçtim, olmadı. İnternette hareketsiz olduğu için olur yazılıyordu. İlk sıkıntımız bu. Ne yapabilirim. Diğer ve en büyük sıkıntı, asıl sorun yanii bu seferde Hedwig in gagası oldu. Gaga taşı, Kalamar kemiği, törpülü tünek, ahşap tünekler hepsinden aldım fakat Hedwig bir türlü gagasını onlara sürtmüyor. Alıştırmaya çalıştım olmadı. Uzadı gitti. Ben de dün eski bir kuşcu vardı ona götürdüm. Gagasını kesmesi için. İlk şöyle eline aldı. Karnına baktı. Poposuna baktı. Dedi bu kuş çok zayıf kalmış dedi. Anlattım olanları. Tamam dedi. Kabuksuz kuş yemi kullandığı için gagası uzun kalmış ondan yem yiyemiyor dedi. Kesmeye başladı. Ben bakamadım. Üst gagasını kesti. Sonra bi baktım Hedwig bayıldı. O dedi çok zayıf kalmış bu kuş dedi. Kriz geçirdi dedi. Suni teneffüs yaptı Hedwig kendine geldi. Alt gagası olmaz dedi. Aşağı doğru çok büyümüş ve yayvanlaşmış dedi. Bu kuş ölür dedi. Ciğerleri bitmiş zaten bu kuşun dedi. Ben ne yapmamız gerekiyor dedim. O masraf yapmaya değmez. Ölür dedi. Ben yine de Avisol A diye bir vitamin varmış onu aldım. Şuan alt gaga dediğim şekilde üst gagada kesildi. Ama Hedwig in durumu gitmeden önceki gibi. Bi de arada inler gibi ses çıkarıyor. Bir ayı geçiktir var. Ne yapmam gerekiyor bilemedim. Çok da korktum birşey olacak diye. Bir kriz daha kaldırmaz dedi. Ne yapabilirim, lütfen yardımcı olur musunuz? Alt gagası sıkıntılı. Uzun oldu kusura bakmayın lütfen. Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim. Kafes tellerine iken ki görüntüde ayak altı yaraları ve gagasının kesilmeden önce ki hali var. Diğerleri kesildikten sonraki hali. Alt gaga aşağı doğru sarkık ve yayvan. Kuş kabarık çıkmış. Normalde o kadar kabarık değil. 335609.jpg335609.jpgIMG_20220210_151719.jpgIMG_20220210_151713.jpg
335609.jpg
IMG_20220210_151713.jpg
IMG_20220210_151719.jpg

Geri