Karadeniz Pet

Amatör bir salma

• Konbuyu başlatan Üye silindi 6768
  • Başlangıç tarihi
Ü

Üye silindi 6768

Guest
[MENTION=8970]Berkay ERDİNC[/MENTION] [MENTION=2216]Yusuf Kürşat AKKUŞ[/MENTION] yapmıcam Vazgeçtim salmadan dedim ama Abim beni ikna etti delikleride açtık 2 veya 3 çift için 4 delik açtık deliklerin arası baya uzak rahatsız edemezler birbirlerini tasarım konusunda tavsiyelerinizi alabilirim , 2 tane akıllı yemlik kullanıcam tele doğru gelen tünellerin ucuna asıcam . 1 sorum olucak kuşlar su içmeye aşağı iner mi ?

Moderatör tarafında düzenlendi:
Kuşlar su içmeye iner bence başarılı elinize sağlık hadi bakalım şimdi yavrulara inşaallah. Ben hiç salma denemedim hep kafesteler bi dene bakalım nasılmış

Kuşlar su içmeye iner bence başarılı elinize sağlık hadi bakalım şimdi yavrulara inşaallah. Ben hiç salma denemedim hep kafesteler bi dene bakalım nasılmış

İnşallah güzel olur . buraya hiç yavru vermemiş ama çift olmuş 1 çift koyucam + başka bir dişi veya 1 çift daha . 3 , çifti yavrulardan kendim yapıcam .salmada buyuyecekler yavrular, zamanı gelince de es olurlar :)

İyi haberlerini sabırsızlıkla bekliyoruz fakat yuva delikleri biraz büyük değil mi?

kardeşim süper olmuş içtenlikle söyluyrm :) ugrasın kafa yorman bu işi canı gönülden sevdiğine işaret bu sevgi seni bu işte çok çok iyi yerlere taşır ve bol bol üretimler nasip eder inşallah
tavsiyelerime gelirsek :) hazır satılan yuvalık deliklerının capları 5 cm sen sanırım 6 cm punc la acmmıssn suandaki pvc olsun ahsap olsun bu işi profosyonel yapan firmalar yuva delıklerının caplarınıda 6 cm acıyolar bence dogru olmuş fakat hazır olarak aldıgın yuvalıkların delıkleri 5 cm tabi bunun sıkıntı olmayacagını dusunuyrm buldugun punc tam ölçüsüymus sadece doğru yaptıgını belırtmek istedim :)
kuşlar tabiki yerden su içerler zaman içinde göreceksın kafese alısınca heryerınde olacaklar burda tek onerım tenek altına koyma sulugu tunekten olabıldıgınce uzaga konumlandır ki dışkıları içme sularına düşmesin
en önemlisi tava kardeşim sol tarafı çektirme ile tutturmussun oraya dıs yandan vıda at ki çektırmeleri ıptal edebilesin bu sayede tavayı iç ölçulerıne göre yaptırabılırsın yaptıramasan bile yıne sunta veya mdfden tava yapıp kullanmalısın tabi bunun için teli alttan 2,5 cm enlemesıne ksmen gereklı tavayı sokup cıkarmak adına tava yanları standartlara uyarsak yanlar ve arka 2 cm ön klapa 3 cm bu sekıldede taban temızlıgını rahatlıkla yapmıs olursun bu kesin olmalı kaçarı yok :)
son olarak tüm kalabalık üreticiler gibi sende ivermektin içeren parazit ılacları kullanmalısın vilmectın baymec en bılındıklerı pıysada rahat bulabılecegın ılaçlar bunlarıda uyguladıktan sonra sıra beklemeye gelecek inşallahta hersey gönlunce olur :)

-- MUHABBETKUSU.COM.TR; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 02:31 -->-> Daha önceki mesaj 02:21 --

http://www.muhabbetkusu.com.tr/uret...mde-dikkat-edilmesi-gereken-hususlar-325.html muhammet çelik kardeşimiz bunu sitemzde zaten paylaşmış sağolsun burayı iyice okumalısın

Son düzenleme:
[MENTION=8970]Berkay ERDİNC[/MENTION] tavayı haftaya halledicem o zaman , is yerinde kontrplaktan yaparım . spreyim var avisprey kaliteli olduğunu düşünüyorum :) suluk ise mecburen altlarına denk geliyor en köşeye çekmeye çalıştım . yemlik olarak 2 tane akıllı yemlik yaptım :) şuan çek damızlık arıyorum , çift olarak almıcam tek tek atıcam salmaya eş olurlar inşallah 2 dişi 2 erkek alıcam hangileri eş olursa . İngiliz veya jumbo da düşünüyorum ama fiyat bana uymuyor :D

-- MUHABBETKUSU.COM.TR; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 20:10 -->-> Daha önceki mesaj 20:09 --

Hayırlı olsun. El emeği göz nuru her zaman daha caziptir.
Taban temizliği nasıl olacak ?

Berkay ustamdan aldım taktiği haftaya hallediyorum tavayı :) teşekkür ederim :)

Hayırlı bol üretimler inşallah hocam. En boy ve derinlik ölçülerini paylaşır mısın rica etsem ?

Suluk yerde ve o kadar ağzı açık
içi toz tüy yem dolar

Emeğinize sağlık önemli olan istek ve azimdir, bununla tecrübe inş sonra profosyonel hale dönüşür

Yukarı nasıl taşıyabilirim suyu bir fikrimiz var mı benimde aklıma takıldı şimdi ?

O kadar büyük bi suluğa ihtiyaç yok
klasik suluk yada onun bira daha büyüğü
olabilir hem daha sık değiştirirsin Taze su olur
bi iki üç tane daha iyi olur
benim fikrim

Tam karsida bulunan iki yuvaligin tam ortasından 10×10 cm veya suluğa göre boyutu ayarlanmis bir plakayi tabana paralel olarak yerleştirip (vidalayip) üzerine de hani şu arabalarda üzerine telefon koyulunca kaymamasini sağlayan plastik malzemeler vardır onlardan tam suluğun alt çapına uygun kesilip koyulursa is görür diye düşündüm nacizane fikrim. Bu sayede hem suluk kuşlar tarafından düşürülemez hem de bahsettiğim plastik malzeme tam tabanına göre kesildiği için kuşlar ulaşıp kemiremez.

Tellerden suluğun girebileceği kadar bir yer aç, üst tarafada suluğu tutması için bir klips yapın, takıp çıkartırsınız dışarıdan, yada ufak bir suluğu köşeye koyun sıkıntı olmaz

Kardeş aynı benim salmaya benziyor... Tebrik ederim, insan kendi yaptığında daha bir keyifli oluyor...
Şimdi sana yaşayabileceğin sıkıntıları yazayım, ona göre çözüm düşünürsün...

Benim geçen yaz yaptığım salma şu şekildeydi:

bQaV2Y.jpg

Yaşayacağın sıkıntılardan birisi o suluk içerde olmaz.. olmuyor... diğer arkadaşların da dediği gibi normal kafes suluğunu dışardan takacaksın.

yem kabukları ve tüyler acayip sorun. benim yaptığım yukarıdaki salmaya bakarsan alt tarafa tava eklemek için boşluk bıraktım ancak fırsatını bulup bir tava uyduramadım henüz oraya. tavayı uydurduğumda alttaki çıtanın altında kalan telleri kesip tavayı oturtacağım oradan.
kafesi belli aralıklarla temizlemen gerekiyor, bu da kuşlar içindeyken olmuyor. alta mutlaka bir tava eklemeyi düşün.
kapıyı tam olması gereken yere koymuşsun, güzel, ordan her alana ulaşabiliyorsun ama kapıyı sağlamlaştır.
eğer mümkünse altına ayak veya tekerlek koy, ya da şu anki fotoda olduğu gibi yukarıda olacaksa sıkıntı yok. ben balkonda bulundurduğum için ayak koydum altına.
ben henüz yapmadım ama yemlik olayını da salma dışına alabilirsen (akıllı yemliğe uygun alan açmak ve bunu dışardan bağlamak gibi) süper olur... hem yem değişimi kolaylığı hem de kafesin daha temiz kalması açısından süper olur...

ben çok memnunum yaptığım kafesten tek büyük sorun temizlik... tava işini mutlaka hallet...
kolay gelsin...

Son düzenleme:
Tellerden suluğun girebileceği kadar bir yer aç, üst tarafada suluğu tutması için bir klips yapın, takıp çıkartırsınız dışarıdan, yada ufak bir suluğu köşeye koyun sıkıntı olmaz

Telleri kesip suluk koymak zor olucak , yapamam bunu.

Tam karsida bulunan iki yuvaligin tam ortasından 10×10 cm veya suluğa göre boyutu ayarlanmis bir plakayi tabana paralel olarak yerleştirip (vidalayip) üzerine de hani şu arabalarda üzerine telefon koyulunca kaymamasini sağlayan plastik malzemeler vardır onlardan tam suluğun alt çapına uygun kesilip koyulursa is görür diye düşündüm nacizane fikrim. Bu sayede hem suluk kuşlar tarafından düşürülemez hem de bahsettiğim plastik malzeme tam tabanına göre kesildiği için kuşlar ulaşıp kemiremez.

Dediğiniz şekilde yapıcam ama altına kaymayan bezden koymıcam direk suluğun altına plakaya yapıştırıcam. Teşekkür ederim fikriniz için :D

O kadar büyük bi suluğa ihtiyaç yok
klasik suluk yada onun bira daha büyüğü
olabilir hem daha sık değiştirirsin Taze su olur
bi iki üç tane daha iyi olur
benim fikrim

Hergün hergün uğraşmak istemiyorum büyük suluğu yukarı taşıcam.

Kardeş aynı benim salmaya benziyor... Tebrik ederim, insan kendi yaptığında daha bir keyifli oluyor...
Şimdi sana yaşayabileceğin sıkıntıları yazayım, ona göre çözüm düşünürsün...

Benim geçen yaz yaptığım salma şu şekildeydi:

bQaV2Y.jpg

Yaşayacağın sıkıntılardan birisi o suluk içerde olmaz.. olmuyor... diğer arkadaşların da dediği gibi normal kafes suluğunu dışardan takacaksın.

yem kabukları ve tüyler acayip sorun. benim yaptığım yukarıdaki salmaya bakarsan alt tarafa tava eklemek için boşluk bıraktım ancak fırsatını bulup bir tava uyduramadım henüz oraya. tavayı uydurduğumda alttaki çıtanın altında kalan telleri kesip tavayı oturtacağım oradan.
kafesi belli aralıklarla temizlemen gerekiyor, bu da kuşlar içindeyken olmuyor. alta mutlaka bir tava eklemeyi düşün.
kapıyı tam olması gereken yere koymuşsun, güzel, ordan her alana ulaşabiliyorsun ama kapıyı sağlamlaştır.
eğer mümkünse altına ayak veya tekerlek koy, ya da şu anki fotoda olduğu gibi yukarıda olacaksa sıkıntı yok. ben balkonda bulundurduğum için ayak koydum altına.
ben henüz yapmadım ama yemlik olayını da salma dışına alabilirsen (akıllı yemliğe uygun alan açmak ve bunu dışardan bağlamak gibi) süper olur... hem yem değişimi kolaylığı hem de kafesin daha temiz kalması açısından süper olur...

ben çok memnunum yaptığım kafesten tek büyük sorun temizlik... tava işini mutlaka hallet...
kolay gelsin...

Tavayı yarın halledicem :) sulugu yukarı taşıcam . gerçekten dediğimiz gibi kendiniz yapınca daha keyifli oluyor . teşekkür ederim :) bu arada sizinki daha güzel olmuş :)

Geri