petshop
petshop

1. Türkiye'nin en büyük Muhabbet Kuşu Forumuna Hoşgeldiniz
    Eğer sitemize yaptığınız ilk ziyaretiniz ise, lütfen öncelikle Forum Kurallarını okuyunuz. Forumumuzda bilgi alışverişinde bulunabilmeniz için Kayıt olmalısınız. Üye olmayanlar forumumuzdan yararlanamazlar.
    Eğer zaten kayıtlı kullanıcı iseniz, lütfen kullanıcı adınız ve şifreniz ile, Giriş yapınız. (Sitemize üyelik ücretsizdir)

Notu Gizle

Amatör bir salma

Konusu 'Kendin Yap Sistemler ( DIY )' forumundadır ve Muhammed Hamza Acar tarafından 16 Ocak 2015 başlatılmıştır.

1. Muhammed Hamza Acar

Altın Üye

Beğenileri:
    0
    [MENTION=8970]Berkay ERDİNC[/MENTION] [MENTION=2216]Yusuf Kürşat AKKUŞ[/MENTION] yapmıcam Vazgeçtim salmadan dedim ama Abim beni ikna etti delikleride açtık 2 veya 3 çift için 4 delik açtık deliklerin arası baya uzak rahatsız edemezler birbirlerini tasarım konusunda tavsiyelerinizi alabilirim , 2 tane akıllı yemlik kullanıcam tele doğru gelen tünellerin ucuna asıcam . 1 sorum olucak kuşlar su içmeye aşağı iner mi ?

#1 Muhammed Hamza Acar, 16 Ocak 2015
    Son düzenleme: 16 Ocak 2015
  2. Yusuf Kürşat AKKUŞ

Beğenileri:
    228
    Kuşlar su içmeye iner bence başarılı elinize sağlık hadi bakalım şimdi yavrulara inşaallah. Ben hiç salma denemedim hep kafesteler bi dene bakalım nasılmış

3. Muhammed Hamza Acar

Altın Üye

Beğenileri:
    0
    İnşallah güzel olur . buraya hiç yavru vermemiş ama çift olmuş 1 çift koyucam + başka bir dişi veya 1 çift daha . 3 , çifti yavrulardan kendim yapıcam .salmada buyuyecekler yavrular, zamanı gelince de es olurlar :)

#3 Muhammed Hamza Acar, 16 Ocak 2015
  4. Yusuf Kürşat AKKUŞ

Beğenileri:
    228
    İyi haberlerini sabırsızlıkla bekliyoruz fakat yuva delikleri biraz büyük değil mi?

5. Muhammed Hamza Acar

Altın Üye

Beğenileri:
    0
    Hemen hemen yuvalığın delikleriyle aynı ölçüde en fazla 2 cm büyük , zaten punc'ı ödünç aldım değiştirme şansım yoktu :)

6. Levent ACAR

Levent ACAR Well-Known Member

Beğenileri:
    75
    Hayırlı olsun. El emeği göz nuru her zaman daha caziptir.
    Taban temizliği nasıl olacak ?

7. Berkay ERDİNC

Berkay ERDİNC Well-Known Member
    Altın Üye

Beğenileri:
    69
    kardeşim süper olmuş içtenlikle söyluyrm :) ugrasın kafa yorman bu işi canı gönülden sevdiğine işaret bu sevgi seni bu işte çok çok iyi yerlere taşır ve bol bol üretimler nasip eder inşallah
    tavsiyelerime gelirsek :) hazır satılan yuvalık deliklerının capları 5 cm sen sanırım 6 cm punc la acmmıssn suandaki pvc olsun ahsap olsun bu işi profosyonel yapan firmalar yuva delıklerının caplarınıda 6 cm acıyolar bence dogru olmuş fakat hazır olarak aldıgın yuvalıkların delıkleri 5 cm tabi bunun sıkıntı olmayacagını dusunuyrm buldugun punc tam ölçüsüymus sadece doğru yaptıgını belırtmek istedim :)
    kuşlar tabiki yerden su içerler zaman içinde göreceksın kafese alısınca heryerınde olacaklar burda tek onerım tenek altına koyma sulugu tunekten olabıldıgınce uzaga konumlandır ki dışkıları içme sularına düşmesin
    en önemlisi tava kardeşim sol tarafı çektirme ile tutturmussun oraya dıs yandan vıda at ki çektırmeleri ıptal edebilesin bu sayede tavayı iç ölçulerıne göre yaptırabılırsın yaptıramasan bile yıne sunta veya mdfden tava yapıp kullanmalısın tabi bunun için teli alttan 2,5 cm enlemesıne ksmen gereklı tavayı sokup cıkarmak adına tava yanları standartlara uyarsak yanlar ve arka 2 cm ön klapa 3 cm bu sekıldede taban temızlıgını rahatlıkla yapmıs olursun bu kesin olmalı kaçarı yok :)
    son olarak tüm kalabalık üreticiler gibi sende ivermektin içeren parazit ılacları kullanmalısın vilmectın baymec en bılındıklerı pıysada rahat bulabılecegın ılaçlar bunlarıda uyguladıktan sonra sıra beklemeye gelecek inşallahta hersey gönlunce olur :)

-- MUHABBETKUSU.COM.TR; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 02:31 -->-> Daha önceki mesaj 02:21 --

http://www.muhabbetkusu.com.tr/uret...mde-dikkat-edilmesi-gereken-hususlar-325.html muhammet çelik kardeşimiz bunu sitemzde zaten paylaşmış sağolsun burayı iyice okumalısın

#7 Berkay ERDİNC, 16 Ocak 2015
  8. Muhammed Hamza Acar

Altın Üye

Beğenileri:
    0
    [MENTION=8970]Berkay ERDİNC[/MENTION] tavayı haftaya halledicem o zaman , is yerinde kontrplaktan yaparım . spreyim var avisprey kaliteli olduğunu düşünüyorum :) suluk ise mecburen altlarına denk geliyor en köşeye çekmeye çalıştım . yemlik olarak 2 tane akıllı yemlik yaptım :) şuan çek damızlık arıyorum , çift olarak almıcam tek tek atıcam salmaya eş olurlar inşallah 2 dişi 2 erkek alıcam hangileri eş olursa . İngiliz veya jumbo da düşünüyorum ama fiyat bana uymuyor :D

-- MUHABBETKUSU.COM.TR; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 20:10 -->-> Daha önceki mesaj 20:09 --

Berkay ustamdan aldım taktiği haftaya hallediyorum tavayı :) teşekkür ederim :)

9. akyollukadir

Hayırlı bol üretimler inşallah hocam. En boy ve derinlik ölçülerini paylaşır mısın rica etsem ?

10. Muhammed Hamza Acar

Altın Üye

Beğenileri:
    0
    Genişlik 80 derinlik 45 yükseklik 55 . teşekkürler :)

11. Serdar Şerifoğlu

Altın Üye

Beğenileri:
    0
    Suluk yerde ve o kadar ağzı açık
    içi toz tüy yem dolar

12. Muhammed Hamza Acar

Altın Üye

Beğenileri:
    0
    Yukarı nasıl taşıyabilirim suyu bir fikrimiz var mı benimde aklıma takıldı şimdi ?

13. Cihan UYĞUR

Cihan UYĞUR Active Member

Beğenileri:
    16
    Emeğinize sağlık önemli olan istek ve azimdir, bununla tecrübe inş sonra profosyonel hale dönüşür

14. Serdar Şerifoğlu

Altın Üye

Beğenileri:
    0
    O kadar büyük bi suluğa ihtiyaç yok
    klasik suluk yada onun bira daha büyüğü
    olabilir hem daha sık değiştirirsin Taze su olur
    bi iki üç tane daha iyi olur
    benim fikrim

15. akyollukadir

Tam karsida bulunan iki yuvaligin tam ortasından 10×10 cm veya suluğa göre boyutu ayarlanmis bir plakayi tabana paralel olarak yerleştirip (vidalayip) üzerine de hani şu arabalarda üzerine telefon koyulunca kaymamasini sağlayan plastik malzemeler vardır onlardan tam suluğun alt çapına uygun kesilip koyulursa is görür diye düşündüm nacizane fikrim. Bu sayede hem suluk kuşlar tarafından düşürülemez hem de bahsettiğim plastik malzeme tam tabanına göre kesildiği için kuşlar ulaşıp kemiremez.

16. AliismailERTAŞ

AliismailERTAŞ Active Member

Beğenileri:
    0
    Tellerden suluğun girebileceği kadar bir yer aç, üst tarafada suluğu tutması için bir klips yapın, takıp çıkartırsınız dışarıdan, yada ufak bir suluğu köşeye koyun sıkıntı olmaz

17. Adalet TOSUN

Adalet TOSUN New Member

Beğenileri:
    1
    Kardeş aynı benim salmaya benziyor... Tebrik ederim, insan kendi yaptığında daha bir keyifli oluyor...
    Şimdi sana yaşayabileceğin sıkıntıları yazayım, ona göre çözüm düşünürsün...

Benim geçen yaz yaptığım salma şu şekildeydi:

Yaşayacağın sıkıntılardan birisi o suluk içerde olmaz.. olmuyor... diğer arkadaşların da dediği gibi normal kafes suluğunu dışardan takacaksın.

yem kabukları ve tüyler acayip sorun. benim yaptığım yukarıdaki salmaya bakarsan alt tarafa tava eklemek için boşluk bıraktım ancak fırsatını bulup bir tava uyduramadım henüz oraya. tavayı uydurduğumda alttaki çıtanın altında kalan telleri kesip tavayı oturtacağım oradan.
    kafesi belli aralıklarla temizlemen gerekiyor, bu da kuşlar içindeyken olmuyor. alta mutlaka bir tava eklemeyi düşün.
    kapıyı tam olması gereken yere koymuşsun, güzel, ordan her alana ulaşabiliyorsun ama kapıyı sağlamlaştır.
    eğer mümkünse altına ayak veya tekerlek koy, ya da şu anki fotoda olduğu gibi yukarıda olacaksa sıkıntı yok. ben balkonda bulundurduğum için ayak koydum altına.
    ben henüz yapmadım ama yemlik olayını da salma dışına alabilirsen (akıllı yemliğe uygun alan açmak ve bunu dışardan bağlamak gibi) süper olur... hem yem değişimi kolaylığı hem de kafesin daha temiz kalması açısından süper olur...

ben çok memnunum yaptığım kafesten tek büyük sorun temizlik... tava işini mutlaka hallet...
    kolay gelsin...

#17 Adalet TOSUN, 17 Ocak 2015
    Son düzenleme: 17 Ocak 2015
  18. Muhammed Hamza Acar

Altın Üye

Beğenileri:
    0
    Telleri kesip suluk koymak zor olucak , yapamam bunu.

Dediğiniz şekilde yapıcam ama altına kaymayan bezden koymıcam direk suluğun altına plakaya yapıştırıcam. Teşekkür ederim fikriniz için :D

Hergün hergün uğraşmak istemiyorum büyük suluğu yukarı taşıcam.

Tavayı yarın halledicem :) sulugu yukarı taşıcam . gerçekten dediğimiz gibi kendiniz yapınca daha keyifli oluyor . teşekkür ederim :) bu arada sizinki daha güzel olmuş :)

#18 Muhammed Hamza Acar, 17 Ocak 2015
    Son düzenleme: 17 Ocak 2015
  19. Cici Guş

Cici Guş Guest

Ellerinize sağlık ,bol bol yavru alırsınız inşallah.

20. Muhammed Hamza Acar

Altın Üye

Beğenileri:
    0
    Amin inşallah :)

Sayfayı Paylaş