ankara, kuşumun ayağı tellere sıkıştı

Konusu 'Üreticiler Platformu' forumundadır ve fineas tarafından 3 Kasım 2018 başlatılmıştır.

1. fineas

fineas Yeni Üye

Beğenileri:
    4
    Yer:
    Ankara, K.K.T.C.
    Evcil Hayvanı:
    M. Kuşu, Kanarya
    Kuş sayısı:
    2 ile 5 tane
    merhaba,
    8-9 aylık dişi kuşum ve eşi için çifthane kafes aldık. onun tellerine asılarak uyuyorlar. birleşim yerleri arasında gece kayarak dar yerine gelip sıkıştırdığını bu hale getirdiğini düşünüyorum. sabah tellerde yapışıp kalmış gibi duruyordu iyice yanına yaklaşınca parmağının kanadığını ezilmiş olduğunu gördük. ilk yardım olarak ayağına terramycin sürüp yara bandıyla kapattık oynamasın diye, vitamin verip uyuttuk dinlensin toparlasın diye. 1 saat sonra oynayıp daha çok kanattığını anlayınca kağut havlu içine buz koyup ayağına tuttum biraz,yıkayıp bandı çıkardık. kısmete bakın ki, fineas'ım değişik sesler çıkarıyor ve kuluçka yuvasına girip çıkmaya başlıyor acaba yumurtlayacak mı ya da hasta mı diye bilgi isteyecektim forumdan, bir de yulaf aldık sürekli yulaf yiyor başlıca yem ve vitamin ne önerirsiniz diye ekleyecektim. şuan farklı bir konu açmak durumunda kaldım.
    şuanki durumunu paylaşayım:
    -fineas dün geceden bu sabaha kadar ayağı o şekilde uyumuş karanlık odada
    -şuan ayağına basamıyor

ne yapmalıyım, resimlere son halini de ekledim. ankara altındağ tarafına yakın bir üretici varsa getirebilirim bakmanız için ya da sosyal medya kullanıyorsanız resim ya da videsunu çekip gönderebilirim

Ekli Dosyalar:

2. Hayvansever03

Hayvansever03 Profesyonel

Beğenileri:
    1.110
    Evcil Hayvanı:
    M. Kuşu, Akvaryum
    Kuş sayısı:
    1 tane
    Kırık ihtimaline karşı veterinerde röntgen çekilmesi iyi olur. Kırıksa sargı gerekir.

fineas bunu beğendi.
  3. fineas

fineas Yeni Üye

Beğenileri:
    4
    Yer:
    Ankara, K.K.T.C.
    Evcil Hayvanı:
    M. Kuşu, Kanarya
    Kuş sayısı:
    2 ile 5 tane
    teşekkür ederim bir veteriner buldum en yakın zamanda götüreceğim.

Hayvansever03 bunu beğendi.
  4. Muhammed Necib Karabulut

Muhabbet Kuşu Üreticisi

Beğenileri:
    134
    Yer:
    Ankara Pursaklar
    Evcil Hayvanı:
    M. Kuşu
    Kuş sayısı:
    1 tane
    Sıkıntı olacağını zannetmiyorum baticon sürüp yarayı temizleyin sonra ise reparil gel sürün o bölgeye . 1-2 gün gözlemleyin yine buraya yazın

fineas bunu beğendi.
  5. fineas

fineas Yeni Üye

Beğenileri:
    4
    Yer:
    Ankara, K.K.T.C.
    Evcil Hayvanı:
    M. Kuşu, Kanarya
    Kuş sayısı:
    2 ile 5 tane
    teşekkür ederim yorumlardan dolayı. kuşum için bir veteriner ve üreticiyle görüştüm. durumu kötü olmadığı için götürmedim. günden güne ayağına daha çok basıyor.resmini de ekleyeyim. bana bir sorun yok gibi geldi. yani hersey aynı, canlı keyili, yiyor vitamini arttırdım,sebze de veriyorum yiyor. ayağı daha sonra hiç kanamadı. kafesinde açık yerleri elektrik bandıyla kapattım. siz daha iyi bilirsiniz tabi yine gerek var derseniz en azından nereye götüreceğim belli.

Ekli Dosyalar:

#5 fineas, 5 Kasım 2018
    Son düzenleme: 5 Kasım 2018
  6. fineas

fineas Yeni Üye

Beğenileri:
    4
    Yer:
    Ankara, K.K.T.C.
    Evcil Hayvanı:
    M. Kuşu, Kanarya
    Kuş sayısı:
    2 ile 5 tane
    reparil jel alayım. vitaminleri de bitmek üzere. 2 muhabbet kuşum bir serçem var onlar için vitamin ya da takviye olarak ve hastalık soğuk algınlığı vs durumlarında elimin altında olması için ne önerirsiniz, hepsini alayım gitmişken diyorum çünkü sürekli çıkamıyorum. şuan elimde normal yem(muhabbet ve kanarya ayrı ayrı), yulaf, mineralleri tuz var. tedavi, bakım amaçlı:
    -maxisol ve bitmek uzere olan aminosol
    -killoxacin isimli bir antibiyotik ( bunu atmak yerine kuşlar için uygun bir antibiyorik bulundurmak istiyorum herhangi bir duruma karşı)
    -betadin tendürdiyot
    -terramicyn ( baska bir antibiyotikli pomadım daha var adını hatırlayamadım)

7. fineas

fineas Yeni Üye

Beğenileri:
    4
    Yer:
    Ankara, K.K.T.C.
    Evcil Hayvanı:
    M. Kuşu, Kanarya
    Kuş sayısı:
    2 ile 5 tane
    merhaba tekrar, bugün Fineas'ın ayağında tırnak dibinde küçük morluklar gördüm. Herşey normaldi sadece üstünden birkaç gün geçmesine rağmen hala ayağını kaldırıyordu ara ara. emin olmak için hastaneye götürdüm. Kırığı olmadığını çok iyi olduğunu, ve o morlukların da kan toplaması olduğunu soyledi veteriner. küçük arka ayak tırnağı düştü bugün. Su anda çok iyiymiş yine de gözlemlemeye devam edicem. Forumda soruma cevap alamadığım için aminosol aldım vitamin olarak. ayak ezilmesi yaşayanlar olursa diye bilgi bırakmak istedim. ankara hayvan hastanesi 30 tl muayene ücreti bu arada.2018.adını filiz yazmasalardı daha iyiydi tabi :) bir dahakine düzelttiricem artık

8. Hayvansever03

Hayvansever03 Profesyonel

Beğenileri:
    1.110
    Evcil Hayvanı:
    M. Kuşu, Akvaryum
    Kuş sayısı:
    1 tane
    İyi olmasına sevindim:)

Sayfayı Paylaş