Karadeniz Pet

Anne baba yavruları beslemiyor sanırım

Mustafa Murat KARACAKAYA

Paylaşımcı Üye
Arkadaşlar merhaba,
Son zamanlarda kuluçkadaki dişi kuşum çok sık yuvalık dışına çıktığından şüphelenmiştim.
Gece 5 gibi odaya girdiğimde yavrular bıcır bıcır ötüyorlardı.
Susuyorlar, 5-10 dk sonra tekrar ötüyorlar.
Sabah 7'de de böyle sık sık öttüklerini farkedip kontrol edeyim dedim.
Anne üzerlerine yatıyor, göstermiyordu.
En son yuvadan çıktığında elime alıp baktım, kursakları boş büyük oranda.
Erkek sık sık yem yiyor, dişiye de kusuyor ama dişi yavruları beslemiyor sanırım.
Hala viyak viyak ötüyor yavrular.
3 yavru var, biri 5 biri 11 biri de 12 günlük.
Ne yapmalıyım, lütfen yardımcı olun.
Kaç saate kadar ellemeyim, böyle giderse anneyi ayırsam baba bakar mı?
Yoksa benim yapacağım mamada neler olmalı, nasıl yapmalıyım, lütfen yardumcı olun.

Çok fazla rahatsız etmişsen anne sitrese girip bakmayabilir.Babanın anneyi beslemesi pek bir anlam ifade etmiyor.Öyle ki ;Bakacak olan anne baba olmadan da her halükarda bakar.Mama içeriği şunlar olabilir;
Pirinç unu (Kararında)
Mısır unu (Kararında)
Havuç
Cici bebe
Kalamar kemiği (rendelenmiş)
Ve yumurta.

Bu şekilde yavrulu çiftlerine günlük olarak verebilirsin.Umarım durumlar iyiye gider.Sağlıcakla...

Kardeşim yavrular büyümüş artık anne onları kanatlarının altına istese de alamaz. Yavrular kendini kurtarmış. Hepsinin gözleri açılmış tüyleri çıkmaya başlamıştır. Artık anne yuvada durmaz. Eğer ki yumurta varsa anne yavruları bir kenara iterek kendisi yumurtaya yatmaya ve aynı zamanda yavruları beslemeye devam eder. yumurta yoksa ve yavrular ayakları üstünde durmaya başladıysa anne artık onları beslemek için sık sık dışarı çıkar. Bağırma olayına gelince yavrulardan en küçüğü beslenme bakımından biraz geride kalır. Çünkü ondan büyük kardeşler yaptığı hamleler ile anne / babanın kusacağı yeme daha önce hamle yapar buna rağmen anne hepsini besler. Bu yavru veya kardeşlerden biri bağırdığında hepsi çok sesli trt korosu gibi ona eşlik ederler. Yani onlar aç kalmaz dişi kuş yavruları aç bırakmaz bakmayaçağı yavruyu zaten yaşatmaz fakat önemli olan şu var : DİŞİ YAVRULARI BABADAN KISKANIR ONUN BESLEMESİNİ İSTEMEZ İSE DEVAMLI YUVAYA GİRİP ÇIKAR BABAYI KONTROL ETMEKTEN YAVRULARI TAM BESLEYEMEZ. BU DURUMDA İYİ GÖZLEM YAPARAK OLMAZSA ERKEĞİ 2/3 GÜN KADAR AYIRIP SONRA TEKRAR KAFESE KOYABİLİRSİN. Daha sonra en büyük yavruyu kafesin tabanına yapaçağın küçük bir kutunun içine talaş yerine aspur ağırlıklı karışık muhabbet yemi de koyup yavruyu kutuya koyarsın baba buna bakar anne yuvadakilere bakar ve babanın ve annenin kıskançlığı biter stresleri kalmaz. BUNLARI YAPMADAN ÖNCE İYİ BİR GÖZLEM YAPMANIZ GEREKİR.

Yavruları rahat beslemeleri için kafesinde mutlaka kum bulundurman lazım ve her gün mama yapman gerekir. Mamanın içine 3 tane bebe bisküvisi yumurta sarısı ve yarım beyazını koyman yeterli. sakın nijer havuç bira mayası gibi kızıştırıcılar koyama yoksa dişi kuşun tekrar çiftleşmek ve tekrar yumurtaya yatmak isteyecektir ve yavruları kafeste istemeyecek yavruların sonu kötü olabilir. Anne ve baba mamayı çok yediklerinden ishal olabililer sularına iki günde bir 2/3 damla elma sirkesi koyarak sindirimlerini kuvvetlendirebilirsin. Yuvalığın içine artık aspur ve karışık yem koymanda fayda var. Yavrular içgüdüsel olarak sağı solu gagaladıklarında farkında olmadan yem kırmayı öğrenecekler ve yuvadan çıktıklarında hem yemlerini rahat yerler hemde babanın görevi azalmış olur.

Kolay gelsin.

Bu yazdıklarını nereden öğrendin sen Hasan ?

kivgader üyesi isen Selahattin Güçlü Ağabeyi iyi tanıman lazım. Bir de Cemal kardeşimiz vardı bilmem O'nu tanır mısın? Mustafa Akçı ağabeyi, Nurdoğan ağabeyi de tanıman lazım. Nurdoğan ustamın oğlu da sitemizde üye. Bu cümleler sorunun yanıtı olabilir mi? Kolay gelsin. Beni tanımasan da olur LEVENT KARDEŞİM ))))))

Bence yavrulara bakıyorlar yavrular karnı doyarken o sesleri çıkarır

ben de farkettim ki yavrular bağırırken ve anne üzerlerine yatarken besliyor. yavru bağırırken arada çaktırmadan folluğun arkasından bakıyorum besleme olayı gerçekleşiyor. anlattıklarınız iyiye işaret gibi geldi bana ama tam bilemem

yavruların viyak viyak ötmesi sırasında anne yavruları doyuruyor benim şahit olduğum kadarıyla. normal zamanda viyaklamıyor zaten yavrular.

Levent Bey, anne vermiyor yavruları.
Elime alamadım ama kursağının göründüğü bir resim çektim.
Biraz dolu gibi görünüyor şu anda kursağı ama yeterli mi bilmiyorum.
Anne yavruların üzerine yatıyor.
Ama yuvada iki tane boş yumurta var, en küçük yavru 10 günlük olana kadar almayım dedim.
Yumurtalar için mi yatıyor yoksa yavrulara mı yattıyor bilemiyorum.
[MENTION=6387]Levent ACAR[/MENTION]

Hasan Bey öncelikle paylaştıklarınız için çok teşekkür ederim.
Yavruların iki tanesi dediğiniz gibi tüylendi, gözleri açıldı.
Ama bir tanesi daha 5 günlük ve gözleri de açılmadı, tüylenmedi de...
Benim 5 yumurtadan ilk ikisi ve sonuncusu dolu idi, bu yüzden en küçük yavru ile aralarında epey gün var.
Anne yavruları kanatlarının altına alıyor, hala hiçbirini kenara koymuş değil.
Ben de bu anaçlığına güvenerek, hem çarpık bacak korkusundan hem de son yavrunun diğerlerinden küçük olmasından dolayı sık sık kontrol ediyorum.
Hatta yuva karanlık olduğu için ışık da tutuyorum.
Eğer olumsuz bir durum olursa kendimi suçlarım bu sebepten, ama anne çok anaç olduğu için güvendim.
İlk kuluçkada yumurtaları boş çıktı, altından alamadım.
Aldıktan sonra da dinlendirmeyi düşünüyordum, yuvadan çıkaramadım bir gün boyunca yattı yuvada, en sonunda aldım yuvayı.
Bağırma olayı sık sık şahit olduğum bir durum zaten.
Hatta başlarda bunlar sırayla mı bağırıyor hiç birlikte bağırdıklarını duymadım diyordum.
Son zamanlarda beraber de bağırmaya başladılar.
Ama dünki gibi bir bağırma hiç duymadım.
Gece geç yattım, ben uyumadan mutlaka bir bağırışmaları olur, buna mutlu da olurum.
Ama 5 dakikada bir bağırmaya başlayıp uzun uzun bağırınca meraklandım.
Sabah 7'de de aynı şekilde sık sık bağırışlar devam edince de korktum.
Annenin yuvadan çıktığı bir anda yuvanın ağzını kapatıp yavruları kontrol ettim.
Aslında çok da hareketlilerdi, canlılardı ama kursakları boş gibiydi.
Tabii bunda sabah olmasının etkisi var mı bilmiyorum.
Saat 9-9.30'a kadar da devam etti, bağırış çağırışlar.
Baba zaman zaman yuvalığa girer, annenin genelde sesi çıkmıyor.
Zaten evcil bir kuştu, şimdi de sürekli dışarı çıkmak istiyor, beni görünce tünekten tüneğe atlayıp duruyor.
KAFESTE KUM YOK, yakın bir zamanda koymuştum, kuluçkadan önce, dişi hepsini alıp yere saçtı, bir daha da koymadım.
Yumurta maması gün aşırı yapıyorum ama havuç katıyordum.
Önce aklıma geldi, sonra araştırdım, yavru besleyen anaçlar için tariflerde hep havuç vardı, ben de kattım.
O halde bir daha katmıyorum.
Ayrıca bira mayasını da yavru besleyen annenin mamasına katmayı, yavruların gelişimi için çok önemli olduğu yazılmıştı forumda.
Aldım ama henüz katmamıştım.
Son olarak dün yeni aldığım yemde tek tük nijer tanesi var ama bu saatten sonra hemen kızışmazlar diye onu da önemsememiştim, başka yem mi vereyim?
[MENTION=1160]HASAN YAVUZER[/MENTION] .

Son düzenleme:
kivgader üyesi isen Selahattin Güçlü Ağabeyi iyi tanıman lazım. Bir de Cemal kardeşimiz vardı bilmem O'nu tanır mısın? Mustafa Akçı ağabeyi, Nurdoğan ağabeyi de tanıman lazım. Nurdoğan ustamın oğlu da sitemizde üye. Bu cümleler sorunun yanıtı olabilir mi? Kolay gelsin. Beni tanımasan da olur LEVENT KARDEŞİM ))))))

Bu bahsettiklerini çok iyi tanırım, kimilerinin kümeslerini de gördüm ancak senin söylediklerini yapıyorlar mı ondan şüpheliyim.

-- MUHABBETKUSU.COM.TR; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 13:55 -->-> Daha önceki mesaj 13:51 --

Mustafa kardeşim, yumurtaları alma. Anne, genelde yavrular tüylenene kadar yavrular için tüylendikten sonra varsa yumurta için kalır yuvalıkta. Zaten 10-11 günlük yavruların da tüyleri tamam değildir. Fotoğraftan pek belli olmuyor ancak kursakları boş değil. Elle kontrol edebilirsin. boynunun altı sert geliyorsa besliyordur. Yusuf kardeşim de doğru söylemiş, o sesleri yavrular acıktığında ve anne beslerken çıkartıyorlar.

Bu bahsettiklerini çok iyi tanırım, kimilerinin kümeslerini de gördüm ancak senin söylediklerini yapıyorlar mı ondan şüpheliyim.

-- MUHABBETKUSU.COM.TR; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 13:55 -->-> Daha önceki mesaj 13:51 --

Mustafa kardeşim, yumurtaları alma. Anne, genelde yavrular tüylenene kadar yavrular için tüylendikten sonra varsa yumurta için kalır yuvalıkta. Zaten 10-11 günlük yavruların da tüyleri tamam değildir. Fotoğraftan pek belli olmuyor ancak kursakları boş değil. Elle kontrol edebilirsin. boynunun altı sert geliyorsa besliyordur. Yusuf kardeşim de doğru söylemiş, o sesleri yavrular acıktığında ve anne beslerken çıkartıyorlar.

Çok teşekkür ederim Levent Bey.
Keşke sabah elime aldığımda fotoğraf çekseydim.
Dişi zaten asla izin vermiyor.
Sabah yuvadan çıktığında yuva girişini kapatıp kontrol ettim, ki dişi kafeste çıldırdı.
Sabah rahatsız ettiğim için bir daha rahatsız etsem problem olur mu?
İzin vermediğine göre sahipleniyor dolayısı ile de besliyor demektir diye anladım söylediklerinizden.
O sesleri anne beslerken çıkardığının farkındayım aslında ama böyle sık ve uzun hiç ötmemişlerdi.
Gece boyunca 5-10 dk'da bir neredeyse bir 5 dk ötüyorlardı.
Daha önceki ötüşlerini bildiğim için anormal geldi.
Bir de kuş kumu ve havucu siz kullanıyor musunuz?
Dişi daha önce koyduğum kumu hep yere saçtı, bir daha da koymadım, koymalı mıyım?
Havuç ve bira mayasının şu anda zararı olur mu?

Kuş kumu sürekli kafeste bulunsun, yavruyla kuluçkayla ilgisi yok.
Havucu sade vermeyeceksin zaten.
En basit mama tarifi:
haşlanmış yumurtanın yarısı, parmak boyutunda havuç rende.
2 dilim tuzsuz etimek ezip karıştırıp verebilirsin. Kaşıkla bastırınca bir araya gelsin dokununca dağılsın. Kıvam bu şekilde olacak.
Bira mayasını yavrulu çiftlere vermemek gerek.

Kuş kumu sürekli kafeste bulunsun, yavruyla kuluçkayla ilgisi yok.
Havucu sade vermeyeceksin zaten.
En basit mama tarifi:
haşlanmış yumurtanın yarısı, parmak boyutunda havuç rende.
2 dilim tuzsuz etimek ezip karıştırıp verebilirsin. Kaşıkla bastırınca bir araya gelsin dokununca dağılsın. Kıvam bu şekilde olacak.
Bira mayasını yavrulu çiftlere vermemek gerek.

Anladım, çok teşekkür ediyorum.
Hemen gerekli düzenlemeleri yapıyorum o zaman.
Çok ama çok sağolun...
Cevap veren tüm arkadaşlarıma teşekkür ederim...

Kardeşim yavrular büyümüş artık anne onları kanatlarının altına istese de alamaz. Yavrular kendini kurtarmış. Hepsinin gözleri açılmış tüyleri çıkmaya başlamıştır. Artık anne yuvada durmaz. Eğer ki yumurta varsa anne yavruları bir kenara iterek kendisi yumurtaya yatmaya ve aynı zamanda yavruları beslemeye devam eder. yumurta yoksa ve yavrular ayakları üstünde durmaya başladıysa anne artık onları beslemek için sık sık dışarı çıkar. Bağırma olayına gelince yavrulardan en küçüğü beslenme bakımından biraz geride kalır. Çünkü ondan büyük kardeşler yaptığı hamleler ile anne / babanın kusacağı yeme daha önce hamle yapar buna rağmen anne hepsini besler. Bu yavru veya kardeşlerden biri bağırdığında hepsi çok sesli trt korosu gibi ona eşlik ederler. Yani onlar aç kalmaz dişi kuş yavruları aç bırakmaz bakmayaçağı yavruyu zaten yaşatmaz fakat önemli olan şu var : DİŞİ YAVRULARI BABADAN KISKANIR ONUN BESLEMESİNİ İSTEMEZ İSE DEVAMLI YUVAYA GİRİP ÇIKAR BABAYI KONTROL ETMEKTEN YAVRULARI TAM BESLEYEMEZ. BU DURUMDA İYİ GÖZLEM YAPARAK OLMAZSA ERKEĞİ 2/3 GÜN KADAR AYIRIP SONRA TEKRAR KAFESE KOYABİLİRSİN. Daha sonra en büyük yavruyu kafesin tabanına yapaçağın küçük bir kutunun içine talaş yerine aspur ağırlıklı karışık muhabbet yemi de koyup yavruyu kutuya koyarsın baba buna bakar anne yuvadakilere bakar ve babanın ve annenin kıskançlığı biter stresleri kalmaz. BUNLARI YAPMADAN ÖNCE İYİ BİR GÖZLEM YAPMANIZ GEREKİR.

Yavruları rahat beslemeleri için kafesinde mutlaka kum bulundurman lazım ve her gün mama yapman gerekir. Mamanın içine 3 tane bebe bisküvisi yumurta sarısı ve yarım beyazını koyman yeterli. sakın nijer havuç bira mayası gibi kızıştırıcılar koyama yoksa dişi kuşun tekrar çiftleşmek ve tekrar yumurtaya yatmak isteyecektir ve yavruları kafeste istemeyecek yavruların sonu kötü olabilir. Anne ve baba mamayı çok yediklerinden ishal olabililer sularına iki günde bir 2/3 damla elma sirkesi koyarak sindirimlerini kuvvetlendirebilirsin. Yuvalığın içine artık aspur ve karışık yem koymanda fayda var. Yavrular içgüdüsel olarak sağı solu gagaladıklarında farkında olmadan yem kırmayı öğrenecekler ve yuvadan çıktıklarında hem yemlerini rahat yerler hemde babanın görevi azalmış olur.

Kolay gelsin.

helal sana arkadaşım konuyu çok güzel anlatmışsın.bilmeyen görmeyende öğrensin

helal sana arkadaşım konuyu çok güzel anlatmışsın.bilmeyen görmeyende öğrensin

Okan Şenol kardeşim Teşekkür Ederim. Yıllar önce ustalarımdan öğrendiklerim ve zamanla edindiğim tecrübeler. Bu durumları bizzat yaşadım ve uyguladım.

Normal mama yani düz mama ile kuvvet mamasının ( kızıştırıcı ) içeriğini ne zaman verilmesi gerektiğini ve hangi durumlarda kesilmesi gerektiğini de müsait zamanda yazacağım ki bilmeyen arkadaşlar öğrensin.

Bir yıldır besliyorum yavru alamadım diyen arkadaşlara da şunu demek isterim. Sağlıklı çiftlerden yavru almak için bütün sorun beslenme, bakım, kafes düzeni, ve ortamla alakalıdır.

Esen kalın, her şey gönlünüzce olsun kardeşim.

Son düzenleme:
Okan Şenol kardeşim Teşekkür Ederim. Yıllar önce ustalarımdan öğrendiklerim ve zamanla edindiğim tecrübeler. Bu durumları bizzat yaşadım ve uyguladım.

Normal mama yani düz mama ile kuvvet mamasının ( kızıştırıcı ) içeriğini ne zaman verilmesi gerektiğini ve hangi durumlarda kesilmesi gerektiğini de müsait zamanda yazacağım ki bilmeyen arkadaşlar öğrensin.

Bir yıldır besliyorum yavru alamadım diyen arkadaşlara da şunu demek isterim. Sağlıklı çiftlerden yavru almak için bütün sorun beslenme, bakım, kafes düzeni, ve ortamla alakalıdır.

Esen kalın, her şey gönlünüzce olsun kardeşim.

kıymetli bilgilerini bekliyoruz

Geri