Karadeniz Pet

Anne Şiddeti! Yardım Lazım. Tecrübe Paylaşımı Lazım.

Hüseyin Abi

Yeni Üye
Merhabalar,

Bugün yuvalıktan gelen çığlıklarla uyandım. Bir de baktım ki anne ve baba yuvalıkta ve annenin yüzü gözü kan. Kavga ettiler sandım. Ancak durum farklıymış 12 günlük hafiften tüylenmeye başlamış bir yavruya saldırıyordu. Yavruyu hemen kurtardım ancak üst gagası komple gitmiş. Ceresi ve Alt gagası duruyor.

Anneyi ayırdım. Babası diğer iki yavruyu besliyor ama bunun üst gagası olmadığı için denese de besleyemiyor. Benim gözlemlediğim bu şekil. Küçük yavruya şırıngayla kursağa mama basmak suretiyle takviye yaptım.

Merak ediyorum gagası uzayacak mı çok üzücü bir durum gayet sağlıklı bir yavru halbuki. Annesi daha önce yumurtadan çıktığı gün bir yavrunun kafasını koparıp atmıştı. Ancak heralde kuş hastaydı diyerek çok üstüne düşmedim. Ne yapacağım bilmiyorum.

Ömür boyu şırıngayla mı beslemek gerekir?

Yorumlarınız çok değerli..

Saygılar

Çok kötü bir durum şırınga ile besleyin ne diyeceğimi bilemiyorum çok kötü oldum veteriner görse iyi olur ama siz belli bir süre mama ile beslemelisiniz

Merhabalar,

Bugün yuvalıktan gelen çığlıklarla uyandım. Bir de baktım ki anne ve baba yuvalıkta ve annenin yüzü gözü kan. Kavga ettiler sandım. Ancak durum farklıymış 12 günlük hafiften tüylenmeye başlamış bir yavruya saldırıyordu. Yavruyu hemen kurtardım ancak üst gagası komple gitmiş. Ceresi ve Alt gagası duruyor.

Anneyi ayırdım. Babası diğer iki yavruyu besliyor ama bunun üst gagası olmadığı için denese de besleyemiyor. Benim gözlemlediğim bu şekil. Küçük yavruya şırıngayla kursağa mama basmak suretiyle takviye yaptım.

Merak ediyorum gagası uzayacak mı çok üzücü bir durum gayet sağlıklı bir yavru halbuki. Annesi daha önce yumurtadan çıktığı gün bir yavrunun kafasını koparıp atmıştı. Ancak heralde kuş hastaydı diyerek çok üstüne düşmedim. Ne yapacağım bilmiyorum.

Ömür boyu şırıngayla mı beslemek gerekir?

Yorumlarınız çok değerli..

Saygılar
Merhabalar geçmiş olsun öncelikle ,anlattığınız duruma çok üzüldüm ,gaga konusunda kesin birşey söyleyemeyeceğim. ama kuşların gaga uzamasına engel olmak için gaga taşı kullanıyor isek muhtemelen uzayacaktır.siz el ile beslemeye devam edin,dişiyi belki öfkesi geçmiştir diye düşünerek kesinlikle kafese tekrar koymayın,ayrıca o dişiyide üretim için kullanmanızı önermem başka bir eşle bile olsa.
yavrular tamamen yem kırdıktan sonra babaya farklı bir eş düşünebilirsiniz muhtemelen bakıcı bir baba.
umarım yanlış birşey söylemedim gaga konusunda tecrübeli arkadaşlarda yorum yazacaktır.

Değerli yorumlarınız için teşekkürler. İnanın en çok üzüldüğümde şu: diğer yavrularla birlikte babadan yem istiyor baba diğerlerine veriyor buna da vermeye çalışıyor ama besleyemeyince hep diğerlerini beslemeye devam ediyor. yavru sağlıklı ve sürekli babadan yem istiyor ama cevap alamıyor. Çok kötü inanın çok kötü... :(

Değerli yorumlarınız için teşekkürler. İnanın en çok üzüldüğümde şu: diğer yavrularla birlikte babadan yem istiyor baba diğerlerine veriyor buna da vermeye çalışıyor ama besleyemeyince hep diğerlerini beslemeye devam ediyor. yavru sağlıklı ve sürekli babadan yem istiyor ama cevap alamıyor. Çok kötü inanın çok kötü... :(
Gülşen Hanım'ın dedikleri doğru. Siz şu anda elle beslemeye devam edin. İnşallah tekrar uzayacaktır üst kısım. Dişiyi de bir daha kesinlikle üretimde kullanmayın. Mümkünse değiştirin. Çok geçmiş olsun.

Oncelikle cok gecmis olsun gercektende epey bir uzucu durum asagidaki linki okumanizi oneririm kusunuzun yasamina devam edis sekli yaziyor karar size kalacaktir tabiki ama ben olsam yazidaki ötenazi kismini uygulamayip elimden geldigince bakmaya calisirdim.
''Florya Saka Kanarya Muhabbet Ku_lar1'' ''Doa Ku_lar1'' Bilgileri - MUHABBET KUSU KiRiK GAGA TEDAViSi

-- MUHABBETKUSU.COM.TR; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 13:31 -->-> Daha önceki mesaj 13:29 --

Ayrica mantıken gulsen hanimim dediklerinede katiliyorum ama siz ust gaganin komple gittigini soyluyosunuz durum epey bi ciddi.

Yorumlar için teşekkür ederim.

Yavruyu ayrı bir yere aldım. 10 wattlık gece lambası taktım, tüylenmesi tamamlanana kadar sıcak tutacaktır. Artık olduğu kadar beslemeye devam edeceğim. Çok uysal ve tatlı bir yavrucak. Keşke daha erken işitebilseydim, belki bir miktar gagası kalırdı yem kırmasına olanak olurdu.

Fotoğrafları:

Img 20160108 132855 - Hızlı Resim

Img 20160108 132845 - Hızlı Resim

Not: fotoğraflarda tam net değil ama üst gaga tamamen yok. telefonla makro çekim yapamıyorum maalesef.

Son düzenleme:

Yavruyu ayrı bir yere aldım. 10 wattlık gece lambası taktım, tüylenmesi tamamlanana kadar sıcak tutacaktır. Artık olduğu kadar beslemeye devam edeceğim. Çok uysal ve tatlı bir yavrucak. Keşke daha erken işitebilseydim, belki bir miktar gagası kalırdı yem kırmasına olanak olurdu.

Fotoğrafları:

Not: fotoğraflarda tam net değil ama üst gaga tamamen yok. telefonla makro çekim yapamıyorum maalesef.

Fotoğraflar söylediğiniz gibi net değil. Ancak enseyi karartacak bir durum yok bence uzar yeniden gagası. İnşallah bi an önce toparlayıp sağlığına kavuşur yalnız kuş çarpık bacak olacak gibi duruyor. Bu konuyu da ihmal etmeyin bi an önce tedavisine başlayın

Fotoğrafları:

Bence yuvalıktan ayırmayın kardeşleri ve babası ile kalsın siz yine besleyin onu ayırmanıza gerek yok.

Bence de ayırmayın baba ve kardeşlerin yanında siz takviye yapın

Geçmiş olsun.
Elle beslemeye devam edin Versele Laga A21 alabilirsiniz mama olarak.
Gagası uzayacaktır diye düşünüyorum. Daha önce birisinin başına gelmişti uzayacağını söylemişlerdi.

İnşallah sağlıklı bir yavru olur umudunuzu kaybetmeyin. Kolay gelsin..

Hiçbir sıkıntı olmaz baba zaten yanlarında çok durmaz besler çıkar

Değerli üyeler,
zavallı yavrucak video:

Sendvid - Instant video upload

video düzenleniyor yazıyor birkaç dakikaya açılır sanırım link.

-- MUHABBETKUSU.COM.TR; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 14:06 -->-> Daha önceki mesaj 14:05 --

Geçmiş olsun.
Elle beslemeye devam edin Versele Laga A21 alabilirsiniz mama olarak.
Gagası uzayacaktır diye düşünüyorum. Daha önce birisinin başına gelmişti uzayacağını söylemişlerdi.

İnşallah sağlıklı bir yavru olur umudunuzu kaybetmeyin. Kolay gelsin..

teşekkürler tavsiye için. inşallah.

-- MUHABBETKUSU.COM.TR; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 14:07 -->-> Daha önceki mesaj 14:06 --

Hiçbir sıkıntı olmaz baba zaten yanlarında çok durmaz besler çıkar

peki tamam geri yuvalığa alayım öyleyse.

-- MUHABBETKUSU.COM.TR; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 14:08 -->-> Daha önceki mesaj 14:07 --

Son düzenleme:
Geçmiş olsun. İnşallah ilerde düzelir diye düşünüyorum.

Küçük yavruya şırıngayla kursağa mama basmak suretiyle takviye yaptım.
Bunu başarıyla yapabiliyorsanız çok iyi, bir nevi hayat kurtarıcı yöntem.
Gaga yeniden çıkana kadar devam etmeniz gerekecek sanırım.
Bu iş için özel elle besleme mamaları kullanırsanız yavru daha dengeli ve doğru beslenir.
Allah kolaylık ve başarı versin.

Çok geçmiş olsun umarım bir çaresi bulunur ve sağlığına kavuşur.

Geri