Karadeniz Pet

Anne ve babanin siddetli kavgalari

Hakan Gungor

Meraklı Üye
Arkadaslar gunaydin,

Malesef ilk kuluckada yasadigim problemi gene yasiyorum. Ciftimin 2. kuluckasindan 3 yavru aldim. Ama biri gecen hafta oldu. Su an yavrular 23 ve 21 gunluk. Anne ve baba birkac gun oncesine kadar yavrulari guzel guzel besliyorlardi. Genelde erkek disiyi besliyor, disi de yavrulari besliyordu. Fakat birkac gundur anne erkegin yuvaya girmesine kizmaya basladi. Bu sabah ise kalktigimda hint horozlari gibi kafesin tabaninda dovusuyorlardi.:confused: Bir sure anneyi ayirdim, sonra kafese koyunca gene birbirlerine girdiler. Sebep ayni baba yuvaya girince anne kizip yuvaya kosturuyor ve erkegi yuvadan atmaya calisiyor. Simdi gene ayirdim. Baba yavrularla, anne ise tek kaldi ve yavrularin sesini duydukca otuyor. Bir taraftan uzuluyorum anneyi yavrulardan ayirdigim icin.:( Neden yavrular buyudukce boyle kavga ediyorlar anlamiyorum. Halbuki yavrular kucukken hic sorun olmuyor, birbirlerini besliyorlar kasiyorlar vs. Sizde de boyle sorun oluyor mu ciftlerinizde?
Hepinize iyi gunler...

Anne ayrı dursun, baba bakar yavrulara. Mümkünse başka odada dursun.

Tesekkur ederim Levent abi, nasilsiniz bu arada? kafes ikiye bolunebiliyor. Cifthane deniliyor sanirim. O hale getirdim ama Anne kendini yerlere atiyor yavrularin sesini duydukca. Gun icinde baska kafes alacagim artik. Az once kiyamadim birlestireyim dedim yarim saat gecmeden gene dovusmeye basladilar. Erkek ayaklariyla disiyi kavrayip altina almis dovuyordu. Zor ayirdim. Ilk defa boyle oldular, oysa gul gibi gecinip gidiyorlardi aylardir. Sizin de basiniza geliyor mu boyle kavgalar?

Altına alma olayına henüz şahit olmadım, genelde kafa göz dalıyor benim kuşlar. :)

Valla Levent abi ben de gorunce sok oldum. Erkek resmen hint horozu gibi atliyordu uzerine :) Son olarak bir sey sormak isterim abi. Ben bu kuslardan 2 agiz yavru aldim. Disi yerli, ufak tefek bisey, zaten en 3 er tane yumurtladi kuluckalarda. Erkekse iri sarikafali bir kus, irkini bilmiyorum ama aynen bu fotodakinin aynisi sayilir (fotograf makinem su an yok o yuzden kendi resmini cekemedim). Yavrular annesi gibi ufak oluyor. Acaba simdiki disiyi annemlere versem (ki artik dinlensin istiyorum) erkegin yanina kendi gibi iri, farkli bir kan disi alsam(kendi gibi sarikafali mesela) uygun olur mu? Yani erkek baska bir disiyle es tutabilir mi?

8bZor1.jpg

Son düzenleme:
Geri