Karadeniz Pet

Anne yavrunun tüylerini mi yoluyor?

Mustafa Murat KARACAKAYA

Paylaşımcı Üye
15-14 ve 8 günlük 3 yavrumu kontrol ederken bugün anne en büyük olanın kafasına vurur gibi yaptı (veya vurdu) iki üç kere.
Sonra da tüylerini tarar gibi yaptı.
Yolduğunu görmedim ama tüylenme de eksikler var gibi, özellikle pamuk gibi çıkan tüyler boyun etrafında eksik gibi.
Ne yapmam lazım acaba, anne yavrunun tüyleri tarar gibi yapar mı, yoksa yoluyor mudur?
Bu resimler 3 günlük;

Yolabilirde tarayabilirde ben fotoğraflardan anlamadım bir de uzman kişiler baksın bakalim

Yolabilirde tarayabilirde ben fotoğraflardan anlamadım bir de uzman kişiler baksın bakalim

Annenin yavrularının tüylerini taradığı da olur mu?
Kafeste kalamar ve enerji bloğu var.
İki günde bir mama yapıyorum.
Bildiğim kadarıyla vitamin eksikliğinde yapıyor bunu dişi.
Rahatsız etmeyim diyorum ama böyle durumlarda müdahele etmezsek de daha kötü olacak.

Bu konu hakkında çok iyi değilim Forum da yola ile alakali konular vardı ayrıca tarama olur yem kusarken

Bu konu hakkında çok iyi değilim Forum da yola ile alakali konular vardı ayrıca tarama olur yem kusarken

Forumda doğru düzgün konu başlığı yok ki.
Arama yapıyorum, "Acil", "Lütfen Bakın" gibi başlıklar çıkıyor.
Tamam bazıları acil ama, acilin yanına bir de neden konu açıldığı yazılsa.
Bir de ben yolup yolmadığından da emin olmadığım için bulduğum konular da açıklayıcı olmuyor.
Taramayla ilgili de değil bu sitede diğer sitelerde de birşey çıkmıyor.

-- MUHABBETKUSU.COM.TR; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 16:57 -->-> Daha önceki mesaj 16:56 --

"Dişi kuşun gaga kenarlarında kırmızılık varsa yolmuştur" yazılmış bir konuda mesela.
Eğer bu kesin bir bilgi ise yolmuyor diyebilirim, bir bilgisi olan lütfen cevap yazsın.

Onun sebebi tuylerden gelen kandan dolayı. Bence yolmuyor size öyle geldi

Resimler hiç değil. Yine de sorun var gibi durmuyor.

Resimler hiç değil. Yine de sorun var gibi durmuyor.

Hiç değil derken net değil mi demek istediniz?
İsterseniz tekrar resim çekebilirim.
Son iki üç gündür çok kısa ciyaklamalar geliyor yuvalıktan ama, anne mi yavrular mı bilemiyorum.
Mesela geceleri arada erkek dişiyi beslesin diye loş bir ışık yakıyorum.
Az önce yaktığımda erkek yuvalık önüne geldi ama dişi çıkmadı.
Yuvalıktan da 1-2 kere çok kısa ciyaklama geldi, ama dediğim gibi anne mi yavrular mı bilemiyorum.
Bundan şüphelendim çünkü anne bugün bir yavrunun başına vurdu veya vurur gibi yaptı.
Ayrıca gagası ile tüylere hamle yaptığını gördüm ama kopardığını görmedim.
Bu sırada yavrudan da herhangi bir tepki gelmedi.
Tarıyor veya düzeltiyor mu, yoksa yoluyor mu bilemedim.

Hiç değil derken net değil mi demek istediniz?
İsterseniz tekrar resim çekebilirim.
Son iki üç gündür çok kısa ciyaklamalar geliyor yuvalıktan ama, anne mi yavrular mı bilemiyorum.
Mesela geceleri arada erkek dişiyi beslesin diye loş bir ışık yakıyorum.
Az önce yaktığımda erkek yuvalık önüne geldi ama dişi çıkmadı.
Yuvalıktan da 1-2 kere çok kısa ciyaklama geldi, ama dediğim gibi anne mi yavrular mı bilemiyorum.
Bundan şüphelendim çünkü anne bugün bir yavrunun başına vurdu veya vurur gibi yaptı.
Ayrıca gagası ile tüylere hamle yaptığını gördüm ama kopardığını görmedim.
Bu sırada yavrudan da herhangi bir tepki gelmedi.
Tarıyor veya düzeltiyor mu, yoksa yoluyor mu bilemedim.

Evet net değil demek istedim.
Loş ışığı yakmayın. Uykuya da ihtiyaçları var. Doğal uyku düzenlerinde olsunlar. Sırf bu yüzden bile agresifleşebilirler. Yuvadan ciyaklamalar gelir merak etmeyin. Birini beslerken öteki sabırsızlanır ciyaklar. Anne yavrusunu tarar hatta yavru bile annesini tarar. Başına vurur gibi yapması da muhtemelen yavrunun pozisyon alması için. Endişelenecek bi durum görmüyorum.

Son düzenleme:
Evet net değil demek istedim.
Loş ışığı yakmayın. Uykuya da ihtiyaçları var. Doğal uyku düzenlerinde olsunlar. Sırf bu yüzden bile agresifleşebilirler. Yuvadan ciyaklamalar gelir merak etmeyin. Birini beslerken öteki sabırsızlanır ciyaklar. Anne yavrusunu tarar hatta yavru bile annesini tarar. Başına vurur gibi yapması da muhtemelen yavrunun pozisyon alması için. Endişelenecek bi durum görmüyorum.

Anladım çok teşekkür ederim.
Aslında çok sık rahatsız da ettim, bundan sonra daha dikkatli olacağım.
Normalde akşam hava karardıktan sonra hiç ışığı yakmıyordum ki bu akşam 6'dan sabah 7'ye 13 saat demek.
Sonra hava karardıktan 2-3 saat sonra bir 10 dk kadar açıp sonra kapatmaya başladım (bu sırada erkeğin dişiyi beslediğini gördüğüm için gerekli diye düşünmüştüm).
Sonra bir gece sabah 5'ten 9'a kadar aralıklarla yavrular sık sık öttüler, sabah yanlış bakmadıysam (çok emin değilim) kursaklarının boş olduğunu gördüm.
Gece annenin aç kalmış olabileceğini söylediler, yavrular da büyüyünce olabilir diye düşünüp daha çok yakmaya başladım.
O halde hava karardıktan sonra hiç yakmamamı mı önerirsiniz, yine 2-3 saat sonra bir kez yakayım mı?

Ben lafa dalmış gibi olacağım ama hiç yakmamanizi öneririm hiç gerek yok hatta en iyisi normal gün ışığı alıp sonra kararmasi normal ay ışığı sonra sabah aydinlanmasi benim fikrim bu

Ben lafa dalmış gibi olacağım ama hiç yakmamanizi öneririm hiç gerek yok hatta en iyisi normal gün ışığı alıp sonra kararmasi normal ay ışığı sonra sabah aydinlanmasi benim fikrim bu

Estağfurullah, sağolun Yusuf Bey.
Yavrular çıkana kadar öyle yapıyordum aslında.
Dişi sürekli yavru besliyor, yetmez diye düşündüğüm için böyle yapmaya başlamıştım.
Gerçi forumdan arkadaşlar da annenin aç kalmış olabileceğini, gece lambası yakmamı önerdiler o yavruların sabah 5'ten 9'a kadar öttüklerinde.
Peki birden hiç ışık yakmamamı mı tavsiye edersiniz, yoksa alıştıra alıştıra mı yapayım?
Normalde gece 1 kez yakarken, tavsiye üzerine 2-3 kez yakmaya başlamıştım son 2 gündür.
Bu arada yeni rütbeniz de hayırlı olsun :)

Estağfurullah, sağolun Yusuf Bey.
Yavrular çıkana kadar öyle yapıyordum aslında.
Dişi sürekli yavru besliyor, yetmez diye düşündüğüm için böyle yapmaya başlamıştım.
Gerçi forumdan arkadaşlar da annenin aç kalmış olabileceğini, gece lambası yakmamı önerdiler o yavruların sabah 5'ten 9'a kadar öttüklerinde.
Peki birden hiç ışık yakmamamı mı tavsiye edersiniz, yoksa alıştıra alıştıra mı yapayım?
Normalde gece 1 kez yakarken, tavsiye üzerine 2-3 kez yakmaya başlamıştım son 2 gündür.
Bu arada yeni rütbeniz de hayırlı olsun :)

Ben sadece akşam değil gece de yaktığınızı sandığım için öyle dedim. Ama 13 saat de uzun süre. Akşam 10-11 gibi kapatın ışıklarını. Siz ışık açtıktan sonra beslemeleri normal çünkü hava aydınlandı zannedip güne başlıyor olabilirler. Gece yarısı kalksak biz de acıkırız.

Allah razı olsun cümlemize inşaallah ben olsam yakmazdim ama yakanlarda var karar sizin

Geri