Karadeniz Pet

Aralıklarla kusma sorunu

• Konbuyu başlatan gukgukguk
  • Başlangıç tarihi
G

gukgukguk

Guest
Merhaba arkadaşlar. Benim iki tane albino muhabbet kuşum var. 2 yıldır benimle birlikteler. Sorunum şu ki tamamen aynı ortamda olan kuşlarımdan erkek olan herhangi bir sorun yaşamazken dişi olan birkaç aydır devamlı olmamak suretiyle kusuyor. Haftada 1-2 gün olmaya başladı bu aralar. Kustuktan sonra tüyleri falan da bozuluyor. Ağzından çıkan sıvı sebebiyle ıslak oluyor. 1-2 gün sonra yine normale dönüyor görüntü olarak. Kustuğu esna hariç öncesi ya da sonrası davranışlarında ya da iştahında herhangi bir fark olmuyor. Mesela bu akşam kustuktan 5 dakika sonra meyva tabağına dalıp bir şeyler yemek istedi ama müsade etmedim.

Öncelikli bilgi olarak; yemleri çok uzun süredir aynı yem markası adı da bonnie markanın. Daha önce krakerlerinin dokunduğunu düşündüğüm için bir süredir kestim vermiyorum ancak sorun devam ediyor. Kafes temizliğine dikkat ediyorum. Kum pek kullanmıyorum ancak sorun bundan kaynaklı olsa diğer kuşta da aynı sorun olur diye düşünüyorum. İki kuş tamamiyle aynı ortamdalar ve bütün hayatları yan yana geçiyor. Kafeste tutmuyorum zaten sadece uyumak istedikleri zaman kafese geçiyorlar. Ortam ve koşullar aynıyken böyle bir sorun neden olabilir? Rahatsızlığı ne olabilir?

Moderatör tarafında düzenlendi:
Geri