Arılar Balı Nasıl Yaparlar ?

Konusu 'Doğada Yaşayan Diğer Hayvanlar' forumundadır ve muhabbetkusu tarafından 25 Ocak 2013 başlatılmıştır.

 1. muhabbetkusu
  Çevrimdışı

  muhabbetkusu Site Yöneticisi
  Yönetici

  Katılım:
  16 Ocak 2013
  Mesajlar:
  3.083
  Beğenileri:
  31
  Bal dünyada en çok tüketilen, sahtesinin oldukça az bulunduğu organik bir üründür. Bir çok hastalığa iyi geldiği bilinen balın ne zamandan beri insanlar tarafından kullanıldığı bilinmemekte. Ancak Mısır piramitlerinde bulunan bal kovanları tarihin eski çağlarından beri kullanıldığını ortaya koymaktadır.

  Bal arıların çiçek ve meyve tomurcularından alıp yuttukları nektarı bal midesi denen organlarında intervaz enzimi ile kimyasal değişime uğratarak kovanlara yerleştirmesidir. Kovanlara yerleştirilen üzeri mum kaplı kapakla örtülen bal, arıların yaptığı özel havalandırma sistemi ile bilinen kıvamına gelir.

  Balın rengi, şeker dengesi ve tadı arıların topladığı nektarların özüne göre değişir. Bu nedenle dünyanın her yerinde balın tadı farklıdır. Balın kokusu çiçeklerin de koku vermesini sağlayan volatin maddesinden gelir. Arılar tüm nektarın sadece küçük bir kısmını bala dönüştürebilirler.

  [​IMG]

  Balı normal şekerden ayıran içeriğidir. Bal normal şekerin aksine sindirime gerek duymaz. Çok hızlı bir şekilde kana karışır. Bu nedenle balyiyen bir insan çok kısa sürede şekerinde yükselme yaşayacak ve canlanacaktır.

  Bal yüzyıllardır hastalıkların tedavisi için kullanılmaktadır. Bazı hastalıklardan mucizevi etkiler göstermiştir. Özellikle böbrek hastaları için balın yeri çok ayrıdır.

  Son yıllarda piyasada sahte bal ile ilgili haberler bulunmakta. İnsanların çoğu sahte balın neden üretildiği konusunda tereddütler yaşamaktalar. En çok yapılan bal sahtekarlığı çiçek balının içine çam balı karıştırılmasıdır.

  Çam balı çiçek balının aksine arıların değil çam ağacında yaşayan bir böceğin ürettiği bir baldır. Sadece Türkiye ve Yunanistan’daki çam ağaçlarında oluşur. Çam balı çiçek balına göre biraz daha ucuzdur. Bu nedenle çiçek balına çam balı karıştırılması özellikle ülkemizde sıkça görülen bir sorundur.

  Sahte bal ise bal yerine glükoz tarzı maddelerle karışıma bal tadına benzer bir tad verilmesidir. Bu bir bal tüketicisi tarafından rahatlıkla anlaşılabilir.
   
 2. Mehmet GÜNEY
  Çevrimdışı

  paylaşım için tşklr. Gercekten artık bal yemeyi bile bıraktık sahte balmı diye tedirgin oluyoruz alamıyoruz ...
   
 3. Mert KOZALI
  Çevrimdışı

  Mert KOZALI Profesyonel

  Katılım:
  28 Şubat 2013
  Mesajlar:
  663
  Beğenileri:
  0
  Yer:
  Marmaris
  Muhammet abi ben çam balınıda arıların yaptığını düşünüyordum bilgilendirme için teşekkürler
   
 4. Berrin YASMİN
  Çevrimdışı

  Berrin YASMİN Profesyonel

  Katılım:
  28 Ocak 2013
  Mesajlar:
  1.462
  Beğenileri:
  0
  Yer:
  izmir
  Paylaşım için teşekkürler.
   

Sayfayı Paylaş