Karadeniz Pet

Arkadaşlar Bir Bakar mısınız?

tr0xt

Meraklı Üye
benim 5 6 aylık bir dişi kuşum var dı babam arkadaşından (aynı zaman da üretici) bir erkek kuş getirdi o da 5 6 aylık biz de de 2 kafes vardı dişi olanı eski kafesine geri koydum erkeği büyük kafese koydum birkaç gün ayrı tuttum sonra dişiyi erkeğin yanına aldım. Dişi kuşum alıştıktan sonra deli gibi kur yapmaya başladı kafasını sağa sola sürekli hareket ettirip erkeği öpmeye falan çalışıyordu erkek gagalayıp uzaklaştırıyordu. benim dişi normalde çok kavgacıdır gelen kuşu eve sığdırmadı ama buna öyle davranmadı fakat erkek sürekli kaçıyor dişinin kurlarına rağmen bu aralar yavaş yavaş ötüp boyun tüylerini kabartıp dişiye gagasını falan değdirmeye başladı arada canı isterse de dişiye kendini kaşıtıyor uzun süreli. acaba bunlar eş tutar mı yoksa yapmam gereken birşey var mı?:confused:

biraz zaman verin kuşlara. anlattığınıza göre işler yolunda gidiyor..

biraz zaman verin kuşlara. anlattığınıza göre işler yolunda gidiyor..

cevap için sağolun valla ilk kafesi birleştirdiğim gün hariç ondan beri hiç kavga etmediler. dişi aşırı sıcakkanlı 6 aylık olmasına rağmen birde erkeğin kuyruğunu kanadını sürekli düzeltmeye çalışıyor. dişiyi kafesten dışarı çıkardığımızda da erkek kafayı yiyor bu sefer bağırıp duruyor inşallah ilerde yavru alırım

Yavru almak istiyorsan ilk yumurtayı yumurtladığı anda erkek kuşu kafesden ayır.

Yavru almak istiyorsan ilk yumurtayı yumurtladığı anda erkek kuşu kafesden ayır.

İlk defa duyuyorum böyle bişeyi. Hiç erkeği ayırmadım ve de hep yavru aldım. Üreticilerinde öyle yapmadığını biliyorum. Ayrıca kuluçka döneminde erkek dişiyi besler. Dişi güçten düşebilir ve kayıp ta yaşanabilir.

Son düzenleme:
İlk defa duyuyorum böyle bişeyi. Hiç erkeği ayırmadım ve de hep yavru aldım. Üreticilerinde öyle yapmadığını biliyorum. Ayrıca kuluçka döneminde erkek dişiyi besler. Dişi güçten düşebilir ve kayıp ta yaşanabilir.

kafam karıştı şimdi en iyisi iyice araştırmak:rolleyes:

kafam karıştı şimdi en iyisi iyice araştırmak:rolleyes:

Siz bana güven. 100% eminim ben. Ve ben de başkası da dese her bilgiyi muhakkak araştırın zaten. Erkek kuşu ayırmanız demek bi defa yumurtaların döllenmemesi demek. Erkeği ayıracaksanız dişi yumurtlayacak, çiftleşme olmadığından yumurta döllenmeyecek boş yumurtalayacak. Hani nerede yavru. Dişini boşa iki kat yorulması da cabası.

Siz bana güven. 100% eminim ben. Ve ben de başkası da dese her bilgiyi muhakkak araştırın zaten. Erkek kuşu ayırmanız demek bi defa yumurtaların döllenmemesi demek. Erkeği ayıracaksanız dişi yumurtlayacak, çiftleşme olmadığından yumurta döllenmeyecek boş yumurtalayacak. Hani nerede yavru. Dişini boşa iki kat yorulması da cabası.

cevabınız için çok teşekkür ederim zaten daha yuvalıkları yok yarın yuvalık alacağım kızışma durumu yok heralde daha dişinin ceresine bakınca anlarım galiba ondan almamıştım folluk yarın gidip alim:)

İlk defa duyuyorum böyle bir şeyi. Hiç erkeği ayırmadım ve de hep yavru aldım. Üreticilerinde öyle yapmadığını biliyorum. Ayrıca kuluçka döneminde erkek dişiyi besler. Dişi güçten düşebilir ve kayıp ta yaşanabilir.

Özellikle yavruların yumurtadan çıkıp 20-25 günlük olduğunda ya da tüyleri tamamlandığında kesinlikle ya erkeği o kafes den ayırmak yada yavruları o kafes den kesinlikle ayırmak gerekir. Özellikle de dişi kuşları. Yumurta olduğunda ayırmaya gelince. Bunu her çift kuşu olan yapmak zorunda değil. Benim kuşlarımın yumurtaları olur olmaz 1 gün içinde yok oluyordu. Daha doğrusu yiyorlardı. Aldığım petshop bunu önerdi. Gerçekten işe yarıyor. Ben kardeşe şu anlamda dedim. Yumurtalar eksilirse erkeği ayır. .Bilmediğim ve denemediğim ayrıca olumsuz hiç bir şeyi kimseye önermem.

-- MUHABBETKUSU.COM.TR; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 00:40 -->-> Daha önceki mesaj 00:38 --

Bu arada İlknurcum şu forum da hepimiz kardeş olalım. Lütfen alaycı cevaplar yazmayalım. Bilmesem söylemem. :)

Özellikle yavruların yumurtadan çıkıp 20-25 günlük olduğunda ya da tüyleri tamamlandığında kesinlikle ya erkeği o kafes den ayırmak yada yavruları o kafes den kesinlikle ayırmak gerekir. Özellikle de dişi kuşları. Yumurta olduğunda ayırmaya gelince. Bunu her çift kuşu olan yapmak zorunda değil. Benim kuşlarımın yumurtaları olur olmaz 1 gün içinde yok oluyordu. Daha doğrusu yiyorlardı. Aldığım petshop bunu önerdi. Gerçekten işe yarıyor. Ben kardeşe şu anlamda dedim. Yumurtalar eksilirse erkeği ayır. .Bilmediğim ve denemediğim ayrıca olumsuz hiç bir şeyi kimseye önermem.

-- MUHABBETKUSU.COM.TR; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 00:40 -->-> Daha önceki mesaj 00:38 --

Bu arada İlknurcum şu forum da hepimiz kardeş olalım. Lütfen alaycı cevaplar yazmayalım. Bilmesem söylemem. :)

Erkekle dişi yumurtalara zarar vermedikçe ayrılmamalıdır.Erkek ayrılırsa dişi tek bakmak zorunda kaldıgı için zorlanacaktır ve buda strese girmesine neden olacaktır ki buda dişinin bunalıma girip yumurtaları veya yavruyu yemesine öldürmesine neden olabilir :D bu yüzden ayırmamakta fayda var diyorum yumurta veya yavrulara zarar vermedikçe :) Ayrıca yavrularıda kafes yeterince genişse ayırmak gerekmez ama kafes küçükse kesinlikle ayrılmalıdır yoksa bunalıp anne baba kuş yavrulara zarar verirler :) Ayrıca cevap yazarken biraz daha dikkatli olarak yorum yaparsak daha iyi olur :)

Erkekle dişi yumurtalara zarar vermedikçe ayrılmamalıdır.Erkek ayrılırsa dişi tek bakmak zorunda kaldıgı için zorlanacaktır ve buda strese girmesine neden olacaktır ki buda dişinin bunalıma girip yumurtaları veya yavruyu yemesine öldürmesine neden olabilir :D bu yüzden ayırmamakta fayda var diyorum yumurta veya yavrulara zarar vermedikçe :) Ayrıca yavrularıda kafes yeterince genişse ayırmak gerekmez ama kafes küçükse kesinlikle ayrılmalıdır yoksa bunalıp anne baba kuş yavrulara zarar verirler :) Ayrıca cevap yazarken biraz daha dikkatli olarak yorum yaparsak daha iyi olur :)
Şu nedenden dolayı büyüyünce ayrılmaları gerek diyorum erkek kuş yavrularına kur yapabilir.

Ece Hanım bahsettiğiniz nedenler nadir olan şeyler. Genelleyerek tavsiye vermek doğru değil. Ayrıca bilmediğim bişeyi paylaşmam diyosunuz ama kuşu şampuanla yıka önerisini de siz verdiniz. Bu kesinlikle doğru bi bilgi değil. Neyse bundan sonra dikkatli olalım

erişkin olana kadar pek bişey olmaz ondan sonra bi ihtimal var ama eş tuttuğu için yapıcagını pek sanmam ama erkek kazanovaysa yapabilir :D

arkadaşlar yavru 0lunca kesinlikleanneveya baba kafesten alınmaz isterse 40günlük olsunolmadıdeyil oldu kümesimd2ki anneyavrunun kafasını delerek öldürdü bugibi istisnalardavar amayinede ne anneyinede babayıyuvadanalmadımşuan bu anne isterse yavrular 60günlükte olsa böyle bir şey yapmıyorilk kuluçkada kuşlar acemilikler yapıyoristenmeyen sonuçlar oluyor ha şu olabilirtüm yavrular çıktıktansonra baba yorgunolurbirgeceliyine başka kafeste dinlendire bilirsin

Geri