Karadeniz Pet

arkadaşlar gidip ördek almak istiyorum :D

Taner ALTIN

Emektar Üye
arkadaşlar geçen bi kafes yaptım baya büyük oldu bende 2 tane ördek almaya karar verdim ördekler dayanıklımıdır soğuğa balkonda yaşayabilirlermi ne yerler cevaplarınızı bekliyorum

arkadaşlar geçen bi kafes yaptım baya büyük oldu bende 2 tane ördek almaya karar verdim ördekler dayanıklımıdır soğuğa balkonda yaşayabilirlermi ne yerler cevaplarınızı bekliyorum

bence balkonda tutma hasta olurlar akşam içeri al.marul yem gibi şeyler yerler.

ördekler soğuğa dayanıklıdırlar bnde besliyorum biraz sonra diğer hayvanlar da görebilirsin
balkonda büyütebilirsin ama ilgi gerektiirir suya alıtırırsan hep su isterler suya alıştırmazsn istemezler ama önlerinnde yemeye yem içmeye su mutlaka olmalı aylıktan sonra yemek artıklarını verebilirsin herşeyi yerler nerdeysebirazcık taş da vermeyi unutma küçücücükk sindirime yardımcı olur

yeşilbaş ördekler ve pekin ördekleri dayanıklıdır. ama kış ayazında açıkta bırakırsan tüm canlılar hasta olur. korunaklı bir kafes yaptıysan hiçbir sıkıntı yaşamazsın. yetişkin ördeği içerde besleyemezsin, olur olmaz her yere pisler. birde balkonda kafes yerine bahçe olan bir yerde kümes tarzında beslemeni öneririm, ördeklerde içgüdüsel olarak yüzmek isterler, büyükçe bir leğenden havuz yapıp yüzmelerini sağlayabilirsin. daha güzeli küçük bir beton havuz yapmak olabilir. yüzdüğü suyun içine kum toprak taşıyıp pislerler. arada havuzlarını temizlemek gerekir. kızışma zamanları kuluçka zamanları haricinde yumurtasını laaap diye nerde geldiyse oraya bırakırlar, bahçeden yumurta toplarsın... bence balkonda kafeste ördek beslemek uygun değildir. bunun yerine paçalı cüce tavuklar oluyor onlar çok şirindir, ya da keklik veya sülün besleyebilirsin...

Son düzenleme:
ördek

Taner bey merhabalar daha önce ördek bakmıştım KESİNLİKLE DIŞARIDA BAKILABİLİR hem yelilbaş hem de pekin ördekleri çok arsız ve dayanıklıdırlar ancak teferruatları biraz fazladır. mutlaka bir akarsu veya göletleme yapmasısın günün % 90 kısmını suda geçirirler,yıkanmayı temizliği çok severler çamurda yem aramayı 1-2 derecelerde bile suya girerler ne hasta olması. ancak su kaynağı mutlaka olmalı

yeşilbaş ördekler ve pekin ördekleri dayanıklıdır. ama kış ayazında açıkta bırakırsan tüm canlılar hasta olur. korunaklı bir kafes yaptıysan hiçbir sıkıntı yaşamazsın. yetişkin ördeği içerde besleyemezsin, olur olmaz her yere pisler. birde balkonda kafes yerine bahçe olan bir yerde kümes tarzında beslemeni öneririm, ördeklerde içgüdüsel olarak yüzmek isterler, büyükçe bir leğenden havuz yapıp yüzmelerini sağlayabilirsin. daha güzeli küçük bir beton havuz yapmak olabilir. yüzdüğü suyun içine kum toprak taşıyıp pislerler. arada havuzlarını temizlemek gerekir. kızışma zamanları kuluçka zamanları haricinde yumurtasını laaap diye nerde geldiyse oraya bırakırlar, bahçeden yumurta toplarsın... bence balkonda kafeste ördek beslemek uygun değildir. bunun yerine paçalı cüce tavuklar oluyor onlar çok şirindir, ya da keklik veya sülün besleyebilirsin...

2 adet yavru alacam ya şimdilik kafeste dursunlar ilerde onlara bişiyler yaparız şimdi gidip alıcam 2 adet yavru ne zamana kadar büyürler birde ne koyucam kafeslerine kafesin boyutu 80x60x50 sürekli içerde durmucaklar zaten birde su koyarım balkonda rahat rahat gezinirler zıplama gibi bi durumları yok değilmi balkondan aşağı düşmesinler bbide

-- MUHABBETKUSU.COM.TR; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 13:25 -->-> Daha önceki mesaj 13:24 --

Taner bey merhabalar daha önce ördek bakmıştım KESİNLİKLE DIŞARIDA BAKILABİLİR hem yelilbaş hem de pekin ördekleri çok arsız ve dayanıklıdırlar ancak teferruatları biraz fazladır. mutlaka bir akarsu veya göletleme yapmasısın günün % 90 kısmını suda geçirirler,yıkanmayı temizliği çok severler çamurda yem aramayı 1-2 derecelerde bile suya girerler ne hasta olması. ancak su kaynağı mutlaka olmalı

peki yelilbaş olduğunu nasıl anlıyacam çoğu ördek yavrusu hep sap sarı :D

Bu arada, yaz mevsiminde pazar yerlerinde şahit oluyorum, yavru ördekler satıyorlar, eğer onlardan alacaksanız tek veya iki tane almayın, yazıktır bence. yeriniz varsa birkaç tane alın bakın.. Emin değilim ama pazaryerlerinde satılanlar büyük oranda erkek çıkar diye tahmin ediyorum. Eğer kesin ördek alacağım, ördek bakacağım diyorsanız yetiştiriciden alın derim ben...

-- MUHABBETKUSU.COM.TR; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 13:31 -->-> Daha önceki mesaj 13:27 --

2 adet yavru alacam ya şimdilik kafeste dursunlar ilerde onlara bişiyler yaparız şimdi gidip alıcam 2 adet yavru ne zamana kadar büyürler birde ne koyucam kafeslerine kafesin boyutu 80x60x50 sürekli içerde durmucaklar zaten birde su koyarım balkonda rahat rahat gezinirler zıplama gibi bi durumları yok değilmi balkondan aşağı düşmesinler bbide

peki yelilbaş olduğunu nasıl anlıyacam çoğu ördek yavrusu hep sap sarı :D

pazaryerinden alcaksanız bir önceki mesajımda dediğim gibi büyük ihtimalle pekin ördeği çıkacaktır.. emin değilim çünkü çoktandır ördek bakmıyorum, bizim baktığımız zamanlarda pazaryerinde ördek satılmıyordu :)

o kafes yavru ördeğe tamam ama büyüyünce sıkıntı olur... ördeğin doğasında özgürlük vardır, tavuğa benzemez. zıplamayı boşver yetişkin olduğunda uçar gider bile...

uçmaması için büyüdükçe tek kanadının tüylerini (uzun telekleri) kesmen gerekir uçmasın diyorsan. ancak o kafeste yetişkin ördek çok yağlanır. Şimdi cani demeyin bana ama, yılbaşında sofrada ördek fena olmaz... Sesleriyle komşularınızı rahatsız edebilir, şikayet alabilirsiniz.

Son sözüm olarak, ben balkonda kafeste ördek beslemenizi tavsiye etmem... bahçeli yeriniz varsa hayhay, herşey olur orda zaten...

Son düzenleme:
Bu arada, yaz mevsiminde pazar yerlerinde şahit oluyorum, yavru ördekler satıyorlar, eğer onlardan alacaksanız tek veya iki tane almayın, yazıktır bence. yeriniz varsa birkaç tane alın bakın.. Emin değilim ama pazaryerlerinde satılanlar büyük oranda erkek çıkar diye tahmin ediyorum. Eğer kesin ördek alacağım, ördek bakacağım diyorsanız yetiştiriciden alın derim ben...

hocam peki üretici nereden bulacam kuş pazarı olur pazar günü gidip ordan almıyayım o zmaan kuşçudan alacma ördekleri

-- MUHABBETKUSU.COM.TR; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 13:40 -->-> Daha önceki mesaj 13:31 --

ya zaten iyice büyüyünce köye götürecem onları babanem bakacak orda onlara :D

hocam peki üretici nereden bulacam kuş pazarı olur pazar günü gidip ordan almıyayım o zmaan kuşçudan alacma ördekleri

-- MUHABBETKUSU.COM.TR; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 13:40 -->-> Daha önceki mesaj 13:31 --

ya zaten iyice büyüyünce köye götürecem onları babanem bakacak orda onlara :D

Sorun yok o zaman Taner kardeşim... Büyüdüğünde koyabileceğin bir yer varsa şimdi alıp o kafeste büyütebilirsin... Ama tahminimce şimdi yavru olan ördeği 2 ay sonra falan göndermen gerekir köye...

Birde, bakabileceksen 3-4 tane al.... Sürekli vikleyip duracaklardır... :)

Son düzenleme:
gönderirim ya sıkıntı değil büyütür büyütür yollraım köye :D şimdi gidip alıyorum fotolarını atarım buraya

bencede balkonda ördek olmaz

-- MUHABBETKUSU.COM.TR; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 13:48 -->-> Daha önceki mesaj 13:46 --

aşağıdaki videoda ve sağtaraftaki videolarda bir sürü bilgi var bence izle

Ördek Bakımı - UZMANTV

Valla büyüyünce köye götürecekseniz olur. Yoksa balkonda ördek bakılmaz. Çok ses yaparlar. Yüzmeyi severler. Çamur felan karıştırırlar. Ufak yerde feci yağlanırlar, sağlıklı olmaz. Ama bakıcam derseniz dedikleri gibi soğuk moğuk işlemez hayvanlar

Valla büyüyünce köye götürecekseniz olur. Yoksa balkonda ördek bakılmaz. Çok ses yaparlar. Yüzmeyi severler. Çamur felan karıştırırlar. Ufak yerde feci yağlanırlar, sağlıklı olmaz. Ama bakıcam derseniz dedikleri gibi soğuk moğuk işlemez hayvanlar

Haraketsiz hem de nasıl yağlanır... O yağlı ördekler de yılbaşında sofralara şenlik...

Sorun yok o zaman Taner kardeşim... Büyüdüğünde koyabileceğin bir yer varsa şimdi alıp o kafeste büyütebilirsin... Ama tahminimce şimdi yavru olan ördeği 2 ay sonra falan göndermen gerekir köye...

Birde, bakabileceksen 3-4 tane al.... Sürekli vikleyip duracaklardır... :)

2 tane aldım vik vik vik ötüyolar :D hayvanlar orda susuzluktan ölecekti şimdi su koydum baya içiyolar
bQ7Dln.jpg
Bo7PMG.jpg
birde adam 1 aylıktan küçüktür dedi kafa tüyleri daha tam çıkmamış ördeklerin birde bunlar pekin ördeği kolay kolay hastalanmaz + çiftlikten geliyor bunlar dedi

2 tane aldım vik vik vik ötüyolar :D hayvanlar orda susuzluktan ölecekti şimdi su koydum baya içiyolar
bQ7Dln.jpg
Bo7PMG.jpg
birde adam 1 aylıktan küçüktür dedi kafa tüyleri daha tam çıkmamış ördeklerin birde bunlar pekin ördeği kolay kolay hastalanmaz + çiftlikten geliyor bunlar dedi

çok tatlılar ya.

öylelerde ben gözüktüğüm gibi ötmeye başlıyolar vik vik diye kaçıyolar bi kenara niye böyle yapıyo bunlar ya

İnsanlardan korkuyorlardır zamanla alışırlar size sonuçta yemini suyunu sen veriyorsun.

evet yavrular henüz. kafeslerini gün aşırı temizle, çok pislerler, sağlıksız ortamda her hayvan hasta olur.
Ama ördekler için genel olarak şunu söyleyebilirim, bünye olarak sağlamdırlar ve soğuğa dayanıklıdırlar. bu yavrular da soğuklar başlayana kadar kocaman ördek olur, kendilerini kurtarırlar zaten...

onlar yavru. seslerine alışmalısın, sürekli vikleyecekler... sadece annelerinin kanatları altında viklemezler, onun dışında dışarda annelerinin etrafında bile sürekli viklerler. etrafından ayrılmamak için birbirleriyle ve anneleriyle bu şekilde iletişim kuruyorlar. bu yüzden demiştim birkaçtane al diye. bunlar %99 kuluçka makinasından çıkmıştır ama içgüdü işte, içgüdesel olarak sürekli viklerler... birkaç tane de alsan yine vikleyeceklerdi, ama yalnız hissetmeyeceklerdi... senden kaçmaları konusunda da şunu diyebilirim zamanla alışırlar. ancak en az iki hafta hatta daha fazla kafes dışına salma derim ben...
su kabını da küçült, yoksa içine gireceklerdir. küçük bir su kabında sürekli taze su koyarsın... güle güle büyüt, iyi bak onlara... ;)

Son düzenleme:
Geri