Karadeniz Pet

avisprey !!!

• Konbuyu başlatan Ceren YALÇINKAYA
  • Başlangıç tarihi
C

Ceren YALÇINKAYA

Guest
merhaba arkadaşlar aranıza yeni katıldım bu siteyi gün gün takip ediyoum 3 haftalık bir boncuğum var çok kaşınıyo diyo petshoptan bit-pire spreyi aldım akşam kanatlarının altına sıktık sabah kuşum ishal oldu veterinere gittim bi karışım hazırlayıp verdi. bu bit-pire için kullanılan ilaçları tüylerini kaşırken vücuduna giriyomuş bazısı kısa zamanda vücutt kayboluyomuş onlar daha zararsızmış spreyi aldığım petshopa gittim söyledim bi sürü bahane ürettiler=( çok üzgünüm... bu spreyle ilgili bilgisi olan arkadaş varmı yada kullanıp aynı seyleri yasayan

Öncelikle forumumuza hoşgeldiniz..

Sorununuza gelirsek kaşınan her kuşta bit pire olmaz :) yanlıs bir yanılgı bence bu.. Kuşlar tüy dökümünde oldukları için çok fazla kasınmaları normal.. Eğer bit olacagından şüpheleniyorsanız ya kasınırken kanatlarını kabartırken diplerine göz atın siyah birşeyler var mı diye ya da aksam hava karardıktan sonra ışıkları kapatıp kafesin üstüne beyaz bir tül örtüp 3 4 dk bekledikten sonra hemen ışıgı açın siyah siyah bitleri görürsünüz eğer var ise.. Çünkü bitler karanlıkta daha çok ortaya çıkarlar.. Avispray kullanıpta ishal olan ilk defa sizden duydum.. Üşütme falan olduysa ya da yeşillik falan verdiyseniz ishal olmus olabilir.. Şuan bir sıkınıtısı var mı kuşun..?

teşekkür ederim :) kuşumu 3 hafta önce aldım daha ewe bize alışma döneminde olduğu için kuru yem su veriyodum sadece günlük salıyodum dışkısında sıkıntı yoktu yeri sabit oda sıcaklığı çok soğuk yada güneşli değil ben daha deneyimsiz olduğum için :( kafes tülü mavi renk kumaşın üstünde beyaz beyaz bişler vardı petshop satıcısı söyleyince aldım haftalık kafesini temizlerken kafes dibine sıkıyodum dün gece ilk defa kanatlarının altına sıktık sabah ishal oldu daha elimize alışmadı o yüzden alıpta bakamıyorum kanatlarını kaldırdığı zamanda kısa süreli olduğu için detaylı göremiyorum :(

Rica ederim :) kabarıklık durgunluk iştahsızlık var mı..? küçük bir patatesi haşlayıp birazını kuşa verebilirsiniz soguduktan sonra.. Ya da suyuna bir çay kasıgı ucuyla turk kahvesi karıstırabilirsiniz.. Muz verebilirsiniz.. Bunlar ishale iyi gelir.. Tabiki ishal mikrobik değilse.. Çok şüpheleniyorsanız dediğim gibi aksam beyaz bir tül örtün bakın içiniz rahat etsin.. Eğer bit var ise de muhammet kardeşimin söylediği toz ilaçlardan birini kullanırsanız sorun kökten hallolur.. :)

kabarıklık yok durgunluk var iştahsızlık yem yediğini görmedim sabah daha yavru olduğu için elimizden bişi yemiyo suluğundan su içmiyo hiç görmedim rutin kuru yem yiyodu şuan onu da yemiyo veteriner bi sıvı hazırladı suyla karıştırıp kulak çubuk pamuğunu batırıp gagasının yanından en azından yalamasını sağlamamı istedi mikrobik mi değil mi bilmiyorum veteriner bazı ilaçların vücuttan hemen kaybolmadığını kuşta kendini kaşıyınca vücuduna girdiğini daha yavru olduğu için bağışıklığının güçlenmediğini söyledi ...

beyaz tülü de deniyim eğer yoksa boşu boşuna zarar verdik hayvana yaaa :( gayet keyifliydi alışmayada başlamıştı bize :(

Ceren hanım yavrularda ve tüy dökümünde olan kuşlarda kaşıntı sıklıkla rastladığımız birşey. Eğer kuşunuz bu durumdaysa korkulacak birşey yok. Şayet kuşunuzda bit pire mevcutsa ki bu aylarda biraz zor bit pire olması ama yinede belli olmaz bu durumda Yusuf hocamızında söylemiş olduğu yöntemleri uygulayın.

Büyük ihtimal yoktur zannımca.. korkmuş olabilir..Patates haşlaması, muz verebilirseniz verin isterseniz.. Vitamin takviyesi ve mama yapmanız faydalı olabilir.. İnşallah hiçbir sıkıntı olmadan uzun yıllar yaşar sizinle beraber.. Bir resim koyun isterseniz üstadlar daha iyi fikirler sunarlar..

hava soğuk diye bide ilk banyosu olcak nasıl yapcak bilemedim ondan bıcı bıcı yaptıramadık beyfendiyi

Bulunduğu ortam soğuksa banyo yaptırmayın iyice hastalanmasın, yaptıracaksanız banyoluklar var su doldurup koyun kendisi yapar.

Bildgm kadaryla bit pre ilaclari aksam siklmz gundz sikmak lazm
Cnku kus aksam basni kanatlarinin arasina alarak uyuyablyr

Geri