Karadeniz Pet

Ayağı kırılmıştı sargıya aldık açtık ama ayağını kullanmıyor

Srç

Meraklı Üye
Merhaba,
Kuşum geçen hafta 8 gün önce tülbente takıldı tülbentle birlikte yüksekten düştü kaldı öylece aldım kafese koydum.Bacağının biri olması gereken yöne bakmıyordu.Dokunuyordum hissetmiyor gibiydi hiç tepki vermiyordu.Aldım elime baktım toplu iğne başınkadar kararmış gördüm bence kırıktı ama kalçaya yakın.Hamur yaptım ama yukarıya süremedim olay geceye yakın olmuştu çünkü.öbür gün neşeli gibiydi hamuru açtım morarmıştı bilekten kalçaya doğru hemen veterinere götürdüm kırık dedi bastırınca bağırdı.sardı kalçadan iyice. Geçen gün açıldı.kaynamış dedi benzeşe kaynadı ama kullanmıyor hiç.Resim aşağıda tüyleri veteriner yolmuştu.1gün oldu sargı çıkalı.Ne zaman düzelir?

Ekli dosyalar

• 4C78CF99-8C96-44AA-B6BD-A6C731E40397.jpeg
    4C78CF99-8C96-44AA-B6BD-A6C731E40397.jpeg
    870.5 KB · Görüntüleme: 192
  • 350AAF0B-D3FF-4797-B25F-007C8131172A.jpeg
    350AAF0B-D3FF-4797-B25F-007C8131172A.jpeg
    963.7 KB · Görüntüleme: 181
  • 7FC92E38-ECEC-487C-A31F-529762039252.jpeg
    7FC92E38-ECEC-487C-A31F-529762039252.jpeg
    870.5 KB · Görüntüleme: 176
  • 0A4F1976-186E-4CDE-B062-C739A318F740.jpeg
    0A4F1976-186E-4CDE-B062-C739A318F740.jpeg
    632.7 KB · Görüntüleme: 173
Çıkan tüylerin kökü kanlı bazılarının ve bacağından çıkan tüyler de kara kara dibi kanlı gibi.bir rahatsızlığı var ama bulamıyorum

Yeni çıkan tüylerin başlangıcı siyah olur kuşunuz için zor bir süreç bacağı umarım düzgün kaynamıştır.Pek başıma böyle bir şey gelmediği için ezbere birşey diyemem ama bu dönem bakımlarını çok iyi yapmanız lazım.Baldır kısmı bayağı kötü olmuş müdahale edilmeli elinizde varsa şimdilik vazelin sürebilirsiniz.Ama iyi bir merhem lazım bu konuda daha tecrübeli arkadaşlar yardımcı olursa sevinirim.

Kanatlarını kırıyor kendisi, kanama da oldu baya 3 kere. Diplerinden kan geliyor kanatlarının.bu 1 aydır var.kuyrugunda da dibi siyahtı en uzun tüyün. Aynı zamanda hızlı nefes alıyor kuyruğu yukarı aşağı hep bazen gagasını açıyor bu uzun süredir bazen artıyor bu ara arttı bacağından sonra. Doktor hematom dedi kanama için. Kalsiyum verdi. Bacağındaki tüyleri böyle siyah görünce endişelendim o yüzden.
Bronşit gibi bir şeye mi dönüşüyor solunumu o kanama kaynaklı mı oluyor solunum yolu rahatsızlığı mı var çöZemedim çok üzülüyorum.bir kaç rahatsızlığı olduğu için zorlanıyorum umarım yardımcı olan olur. Teşekkür ediyorum..

Bu kuşa nasıl bir tedavi uygulandı kısaca bir anlatırmısın.?

Bu kuşa nasıl bir tedavi uygulandı kısaca bir anlatırmısın.?
Bacağı kırılınca kalsiyum ve bemiks başlattı veteriner.hematom için kalsiyum verdi.1 haftadır yapmaya çalışıyoruz ama midesine dokundu su içmiyor mide koruyucu verdi

Anladım kafesinde kalsiyum ihtiyacını karşılamak için mürekkep balığı kemiği ve güzel bir gaga taşı bulundurun.Bunları kemirip tüketiyorsa bir nebze kemik için çok faydalı olacaktır.Nefes alma güçlüğünü neden kaynaklandığını tam kestirmek çok zor akciğerlerinde enfeksiyon varsa antibiyotik gereklidir.Tabi antibiyotik çok etkili bir ilaçtır fazla kullanımı yada gereksiz kullanımı yaşam kalitesini düşürür.O yüzden o veternere ulaşıp bilgi alın durumunun sizden sonra daha kötüleştiğini anlatın size yardımcı olsun.Baldırı iyi durumda değildi oraya sürülecek bir krem versin bu zamanlar bakımı çok iyi yapılmalı kuş çok hırpalanmış.

Merhaba,
Kuşum geçen hafta 8 gün önce tülbente takıldı tülbentle birlikte yüksekten düştü kaldı öylece aldım kafese koydum.Bacağının biri olması gereken yöne bakmıyordu.Dokunuyordum hissetmiyor gibiydi hiç tepki vermiyordu.Aldım elime baktım toplu iğne başınkadar kararmış gördüm bence kırıktı ama kalçaya yakın.Hamur yaptım ama yukarıya süremedim olay geceye yakın olmuştu çünkü.öbür gün neşeli gibiydi hamuru açtım morarmıştı bilekten kalçaya doğru hemen veterinere götürdüm kırık dedi bastırınca bağırdı.sardı kalçadan iyice. Geçen gün açıldı.kaynamış dedi benzeşe kaynadı ama kullanmıyor hiç.Resim aşağıda tüyleri veteriner yolmuştu.1gün oldu sargı çıkalı.Ne zaman düzelir?
Bir iki güne kullanır benim kuşumunda ayağı kırılmıştı sargıyı actığımızda ayak cansız gibiydi 12 gün tam basmaya başlamış ve % 90 iyleşmişti bazen hala daha ağrısı oluyor ama 18 gün oldu tam iyleşti diyebilirim bazen numara yapıyor aklımı alıyor.çok geçmiş olsun

Bir iki güne kullanır benim kuşumunda ayağı kırılmıştı sargıyı actığımızda ayak cansız gibiydi 12 gün tam basmaya başlamış ve % 90 iyleşmişti bazen hala daha ağrısı oluyor ama 18 gün oldu tam iyleşti diyebilirim bazen numara yapıyor aklımı alıyor.çok geçmiş olsun
Bizim iki gün oldu sargıdan çıkalı biraz zamanı var o zaman doğru mu anladım? Hala hiç basmıyor parmaklar yumuk acıdığı için basamıyor galiba. Aleovera sürüyorum 2 gündür dün hemen farketti biraz rengi kırmızıydı bacağın açıldı rengi 2 saat sonra.

Anladım kafesinde kalsiyum ihtiyacını karşılamak için mürekkep balığı kemiği ve güzel bir gaga taşı bulundurun.Bunları kemirip tüketiyorsa bir nebze kemik için çok faydalı olacaktır.Nefes alma güçlüğünü neden kaynaklandığını tam kestirmek çok zor akciğerlerinde enfeksiyon varsa antibiyotik gereklidir.Tabi antibiyotik çok etkili bir ilaçtır fazla kullanımı yada gereksiz kullanımı yaşam kalitesini düşürür.O yüzden o veternere ulaşıp bilgi alın durumunun sizden sonra daha kötüleştiğini anlatın size yardımcı olsun.Baldırı iyi durumda değildi oraya sürülecek bir krem versin bu zamanlar bakımı çok iyi yapılmalı kuş çok hırpalanmış.
Mineral blok ve mürekkep balığı kemiği koydum ama tek ayak kemiremiyor onları.Kalsiyum takviye veriyorum ama bugün içmedi su hiç mesela.Dokunduğunu anlamış ilacın.
Solunum sıkıntısını nasıl çözeceğim hiç bilemiyorum..

Bizim iki gün oldu sargıdan çıkalı biraz zamanı var o zaman doğru mu anladım? Hala hiç basmıyor parmaklar yumuk acıdığı için basamıyor galiba. Aleovera sürüyorum 2 gündür dün hemen farketti biraz rengi kırmızıydı bacağın açıldı rengi 2 saat sonra.
Kuşun yavrumu benimki yavru ve 8 gün sargılı kaldı sonra çıkardık 4 günde öle basmadı toplam 12 gün sonra basmaya başladı Aleovera iyi bir krem sürmeye devam et ilgini sevgini daha fazla göster 1-2 güne düzelir merak etme kuşların kemikleri çok hızlı kaynama yapıyor birde veterner sana bir vitamin vermedimi bana şırunganın içinde vermişti adını hatırlıyamadım ondan hergün 3 damla ağzına damlattım o vitaminin çok faydası oldu hem kırk için hemde kuşun piskolojosi için gittin veternere bir sor

Mineral blok ve mürekkep balığı kemiği koydum ama tek ayak kemiremiyor onları.Kalsiyum takviye veriyorum ama bugün içmedi su hiç mesela.Dokunduğunu anlamış ilacın.
Mürekep balığıkemiği bu dönem çok önemli ondan kemirmediğine eminsen en çok sevdiği yiyceğin üzerine rendele ve öle ver bu kuşun kırığına çok iyi gelcektir

bende sizin yavruyu soracaktım bugün konuyu bulmadım iyileşti mi tamamen

kemiremiyorsa siz ezerek yemine katabilrisiniz azar azar meyve sebze vererek de vitamin takviyesi yapablirsiiniz diğer kullandıklarınızın yanında ek olarak

Benim yavrumu evet ilk kelimesini yarım yuvarlak söylüyor bile ggıgıkkoş gibi bişey çıkarıyor çok mutlu ve çok harekli hiç kafeste durmak istemiyor
evet iyleşti ama kuş çok deyişik birşey oldu çok fazla ilgi gösterdim sanırım iki gündür uzak duruyorum uzaktan takip ediyorum sanırım deyiştircem bunu ben soğudum gibi bir arkadaşımn çocukları çok kuş almak istiyor fakat adam para vermek istemiyor bende bu kuş tam iyleşince onlara hediye diyim diyorum kendimi başka bir kuş alıyım diye düşünüyorım

Benim yavrumu evet ilk kelimesini yarım yuvarlak söylüyor bile ggıgıkkoş gibi bişey çıkarıyor çok mutlu ve çok harekli hiç kafeste durmak istemiyor

evet iyleşti ama kuş çok deyişik birşey oldu çok fazla ilgi gösterdim sanırım iki gündür uzak duruyorum uzaktan takip ediyorum sanırım deyiştircem bunu ben soğudum gibi bir arkadaşımn çocukları çok kuş almak istiyor fakat adam para vermek istemiyor bende bu kuş tam iyleşince onlara hediye diyim diyorum kendimi başka bir kuş alıyım diye düşünüyorım
ne gibi bir değişiklik oldu ki?? o kadar emekten sonra sizden iyi bakabileceklerine inanıyorsanız edin ama öğrenmeye hazır bir kuşu vermek iyi bir fikir değil bence sizden sonra bunalıma bile girebilir evet ilgi fazla olunca şımarıyorlar küçük çocuk gibiler

ne gibi bir değişiklik oldu ki?? o kadar emekten sonra sizden iyi bakabileceklerine inanıyorsanız edin ama öğrenmeye hazır bir kuşu vermek iyi bir fikir değil bence sizden sonra bunalıma bile girebilir evet ilgi fazla olunca şımarıyorlar küçük çocuk gibiler
Ya bilmiyorum sanki kuş benden korkuyor söylediğimi yapıyor ama bunu korktuğu için yapıyor ayağı kırıldığında benim hatam vardı diyemi böle davranıyor elimden yem yerken bile güvende deyilmiş gibi her bir seste ürküyor yada ben hareket edersem yine ürküyor geri çağırdığım zaman geliyor ama kortuğu için geliyor

Merhaba,
Tünekleri çıkar kafeste yerde dursun kuş ayağı tam iyleşince koyarsın tekrardan

Ya bilmiyorum sanki kuş benden korkuyor söylediğimi yapıyor ama bunu korktuğu için yapıyor ayağı kırıldığında benim hatam vardı diyemi böle davranıyor elimden yem yerken bile güvende deyilmiş gibi her bir seste ürküyor yada ben hareket edersem yine ürküyor geri çağırdığım zaman geliyor ama korktuğu için geliyor
tedirginliği illaki olacaktır şimdi diyeceksiniz sende ne çok biliyosun diye benim kuşum ilk geldiğinde biz yemek yerken eşimin ekmeğine kondu oda ayağını fark etmedi ayağını ısırdı kanadı falan neyse bu epey bir nazlandı ayağına baktığımızı anlayınca hemen yukarı kaldırıyordu ama numara yapıyordu anlıyorduk başlarda hiç gitmiyordu ona olaydan sonra epey bir uzak durdu gitse de tedirgindi falan ama zamanla geçti şimdi bi tek onu ısırmıyor mesela ve gayette güvenerek gidiyor mesela onu ısırması için onun üstüne yolluyorum gelip beni ısırıyor. bence zamanla güveni artacaktır. korktuğunu sanmıyorum öğrenmeye başlıyor artık ayağı da yeni iyileştiği için ister istemez tedirgin oluyor ona da hak vermelisiniz korksa saldırgan olurdu ve gelmezdi elinize falan emin olun kaçardı hiç gelmezdi ama yinede sizin tercihiniz tabi ki fazla bir şey de diyemem ama dediğim gibi onun da psikolojisini de düşünmelisiniz derim gittiği yerde mutlu olacak mı onlar iyi bakabilecek mi aynı sevgi ilgi olacak mı çok kırılgan hayvanlar dediğim gibi tabiki sizin kararınız iyi beslemeler devam etmeye karar verirsiniz :)

tedirginliği illaki olacaktır şimdi diyeceksiniz sende ne çok biliyosun diye benim kuşum ilk geldiğinde biz yemek yerken eşimin ekmeğine kondu oda ayağını fark etmedi ayağını ısırdı kanadı falan neyse bu epey bir nazlandı ayağına baktığımızı anlayınca hemen yukarı kaldırıyordu ama numara yapıyordu anlıyorduk başlarda hiç gitmiyordu ona olaydan sonra epey bir uzak durdu gitse de tedirgindi falan ama zamanla geçti şimdi bi tek onu ısırmıyor mesela ve gayette güvenerek gidiyor mesela onu ısırması için onun üstüne yolluyorum gelip beni ısırıyor. bence zamanla güveni artacaktır. korktuğunu sanmıyorum öğrenmeye başlıyor artık ayağı da yeni iyileştiği için ister istemez tedirgin oluyor ona da hak vermelisiniz korksa saldırgan olurdu ve gelmezdi elinize falan emin olun kaçardı hiç gelmezdi ama yinede sizin tercihiniz tabi ki fazla bir şey de diyemem ama dediğim gibi onun da psikolojisini de düşünmelisiniz derim gittiği yerde mutlu olacak mı onlar iyi bakabilecek mi aynı sevgi ilgi olacak mı çok kırılgan hayvanlar dediğim gibi tabiki sizin kararınız iyi beslemeler devam etmeye karar verirsiniz :)
Estafurullah benden kat kat fazla bilgin var ve bana çok faydalı bilgiler verdiniz aslında kuşumu seviyorum o konuda sıkıntı yok belki az bilgim olduğundan yanlış düşünüyor onun tavırlarını yanlış yorumluyorum çok akıllı ve karakterli bir kuş kesinlikle onlar daha iyi bakar belki mesela kafesi tv’nin üstünde bizim karşımızda ben yan tarafta oturuyorsan kuş normal yüzünü odanın içine bize doğru dönüyor ama ben tam karşısında oturdumu kuş arkasını dönüyor ve saatlerce duavar bakıyor niye böle yapıyor anlamıyorum

Geri