Karadeniz Pet

Ayağı kırılmıştı sargıya aldık açtık ama ayağını kullanmıyor

Uzun kanat tüylerini kırdığını farkettim sonrada hepsini kurunca uçamadı diye çektim sonra da kanamalar başladı. Doktor hematom dedi. Ağrıdan kırıyor kanatlarını dedi.Kalsiyum bemiks verdi kötü olan tüylerini çek dedi. 1 yaşında. Kuyruğunu köpek gibi silkelerdi hep kanat tüylrri yazın başladı çok sıcaktı yazın.franch değildir değil mi?
Yok değildir çünkü kanatları varmış bir kere, sürekli kanama da olmuyormuş belli ki. Değildir

Uzun kanat tüylrrini kırdığını farkettim sonrada hepsi kurulunca uçamadı diye çektim sonra da kanamalar başladı. Doktor hematom dedi. Kalsiyum bemiks verdi kötü olan tüylerini çek dedi. 1 yaşında. Kuyruğunu köpek gibi silkelerdi hep kanat tüylrri yazın başladı çok sıcaktı yazın.franch değildir değil mi?
Yok değildir çünkü kanatları varmış bir kere, sürekli kanama da olmuyormuş belli ki. Değildir
kanatlarını kendi kırıyor kanama oluyor bizde çekiyoruz.o yüzden değildir değil mi kendi dökülmesi lazımdı.içimi rahatlattınız

kanatlarını kendi kırıyor kanama oluyor bizde çekiyoruz.o yüzden değildir değil mi kendi dökülmesi lazımdı.içimi rahatlattınız
Kuşun kanatlarında sonradan bir dökülme oldu mu? Olduysa fransız tüy dökümü belirtisidir. Durduk yere kendisi cilt altında kanama yapıyorsa bu da BFT belirtisi olabilir, ne zaman oldu bu? Nasıl oluyor aynı zamanda bu soruların cevabı önemli ama veterineriniz teşhis koymuş, kendisi kırıyorsa dediği gibidir sıkıntı etmeyin franch değildir

Son düzenleme:
Kuşun kanatlarında sonradan bir dökülme oldu mu? Olduysa fransız tüy dökümü belirtisidir. Durduk yere kendisi cilt altında kanama yapıyorsa bu da BFT belirtisi olabilir, ne zaman oldu bu? Nasıl oluyor aynı zamanda bu soruların cevabı önemli ama veterineriniz teşhis koymuş, kendisi kırıyorsa dediği gibidir sıkıntı etmeyin
3 4 aylıkken azıcık her yerinden bir dökülme olmuştu ama vitamin alamıyordu hiç ondandı diye düşündüm geçti.kıyrugunu köpek gibi sallamaya başladı hala aynı o sanki kaşınıyor gibi silkeliyor.1 ay önce sağ kanatı kanadı 2 hafta önce de sağ kanat altı birden döküldü kel kaldı şimdi çıktılar.kuyrugu da çok fazlaydı kuşumun azaldı ama kuyrugunda da varmış doktor çekti ucu siyahtı.3 kere kanama oldu sağ kanadında uzun tüylrrdr kanatları çektik şuan aşırı bir kanama Yok.bu bahsettiklerim dışında bir dökülme olmadı. Kesin franch dediğimiz bir belirti var mı ben korkuyorum o olmasından ama benzemiyor da 1 yaşında yavruyken de her yeri tüydü çok tüylü aslında. Kanama ve kırma çekme dolayısıyla azaldı sadece kanat altı kendi döküldü o da kanamanın olduğu yerin tam altı.bir gün yıkadım ben kanamadan sonra kanat altındaki tüyler döküldü üstüme tüy yarı yarıya kalmıştı orda şimdi çıktı.çok yazdım ama anlattım sanırım

3 4 aylıkken azıcık her yerinden bir dökülme olmuştu ama vitamin alamıyordu hiç ondandı diye düşündüm geçti.kıyrugunu köpek gibi sallamaya başladı hala aynı o sanki kaşınıyor gibi silkeliyor.1 ay önce sağ kanatı kanadı 2 hafta önce de sağ kanat altı birden döküldü kel kaldı şimdi çıktılar.kuyrugu da çok fazlaydı kuşumun azaldı ama kuyrugunda da varmış doktor çekti ucu siyahtı.3 kere kanama oldu sağ kanadında uzun tüylrrdr kanatları çektik şuan aşırı bir kanama Yok.bu bahsettiklerim dışında bir dökülme olmadı. Kesin franch dediğimiz bir belirti var mı ben korkuyorum o olmasından ama benzemiyor da 1 yaşında yavruyken de her yeri tüydü çok tüylü aslında. Kanama ve kırma çekme dolayısıyla azaldı sadece kanat altı kendi döküldü o da kanamanın olduğu yerin tam altı.bir gün yıkadım ben kanamadan sonra kanat altındaki tüyler döküldü üstüme tüy yarı yarıya kalmıştı orda şimdi çıktı.çok yazdım ama anlattım sanırım
Karnında şişlik var mı?

Surekli hava da tutuyor uyurken de normaldir degil mi?
Kuru maya iyi fikir ama bir kere eritemedim kuru mayayı suda neden acaba
erimesi biraz zor oluyor ya da tamamen erimiyor ama eridiği kadar da yeterli olur bence ben eziyorum çay kaşığı ile suluğa doğru bastırarak az da olsa kalıyor ya da kaynammış suda eritilip soğuduktan sonra da kafese takılabilir

Karnında şişlik var mı?
Normal gibi aynı sanki. Sağ kanat altında dökülen yere bakmıştım niye döküldü diye tüyler biraz sallanıyor gibiydi derisinden.derisi sarkmış gibi tuhaf geldi ama kuşumuz jumbo ondan olabilir diye düşünmüştüm

Tamam, korkmanıza gerek yok ama veteriner ile süreci iyi takip etmeniz gerek belki de olabilir. Her kuş aynı belirtiyi gösterecek diye bir şey olmadığı için, kanat ve kuyruk tüyü dökülmesi ve kanama olması benim aklıma ilk bu hastalıkları getirdi ama sadece bildiklerimiz ve gördüklerimiz üzerine tahmin yapıyoruz. Siz doğru olanı yapıyorsunuz, mama takviyesi de yapın kuşunuza, bünyesi güçlensin. Veterinerin koyduğu teşhis üzerine de bakımınız ve tedaviniz zaten var, umarım iyileşecektir. Hayırlı, sağlıklı beslemeler

Hasta diye kuştan vazgeçenlerden olmayın, bu hasta değiştireceğim; sağlıklı alacaktım ben mantığından uzak durun. O sizin nasibiniz olmuş, sizin ellerinizde ve bakıma ihtiyacı var. Sonuna kadar devam ettirin, inşe'Allah da son iyileştiği zaman gerçekleşecetir.

Hasta diye kuştan vazgeçenlerden olmayın, bu hasta değiştireceğim; sağlıklı alacaktım ben mantığından uzak durun. O sizin nasibiniz olmuş, sizin ellerinizde ve bakıma ihtiyacı var. Sonuna kadar devam ettirin, inşe'Allah da son iyileştiği zaman gerçekleşecetir.
Yok öyle biri değilim iyileştirmek için çok düşünüyorum canımdan bir parça o.
Franch sadece tüy dökümü değil mi kanamalı mı oluyor öldürücü değil diye biliyorum. Diğer dediğiniz olmasında ondan korkuyorum.
Beslemeye çalışıyorum biraz meyve sebzeye ilgisi azaldı bu ara ama daldarı veriyorum vitaform bazı günler. Yemini yiyor maşallah

Yok öyle biri değilim iyileştirmek için çok düşünüyorum canımdan bir parça o.
Franch sadece tüy dökümü değil mi kanamalı mı oluyor öldürücü değil diye biliyorum. Diğer dediğiniz olmasında ondan korkuyorum.
Beslemeye çalışıyorum biraz meyve sebzeye ilgisi azaldı bu ara ama daldarı veriyorum vitaform bazı günler. Yemini yiyor maşallah
Franch zararsız sadece ömür boyu uçmasına engeldir ki bu da kuşlar için büyük sıkıntı yine ama ölümcül değildir. Dediğim diğer hastalık olan kanamalı ise ölüm tehlikesi olan bir hastalıktır. Veterinere bunu da bir sorun bakalım, hatta bulunduğunuz yerde veteriner fakültesi var ise oraya da gidebilirsiniz. Tahlil yapılması en kesin sonucu verecektir.

Franch zararsız sadece ömür boyu uçmasına engeldir ki bu da kuşlar için büyük sıkıntı yine ama ölümcül değildir. Dediğim diğer hastalık olan kanamalı ise ölüm tehlikesi olan bir hastalıktır. Veterinere bunu da bir sorun bakalım, hatta bulunduğunuz yerde veteriner fakültesi var ise oraya da gidebilirsiniz. Tahlil yapılması en kesin sonucu verecektir.
İnanılmaz iyiydi uçması. Uzun Kanatlarını kırdı kıtır kıtır nedense bir rahatsızlığı vardı kanadından demekki.uzun tüylerin hepsi kırılınca zor uçmaya başladı bende çektik hemen çıksın diye derken 1 haftaya kanama oldu toplam 3 kere. Sürekli besledim o da kan kaybettiği için sanırım sürekli istedi.
Fakülte hiç anlamıyor Ankara’da.götürdüm iyi dedi gönderdi şirinlik yapınca bizimki.

İşin ilginç kısmı ben mi görmedim bilmiyorum ben çekene kadar kan yoktu. Kuyruk silkelemesi vardı sürekli aylardır

İnanılmaz iyiydi uçması. Uzun Kanatlarını kırdı kıtır kıtır nedense bir rahatsızlığı vardı kanadından demekki.uzun tüylerin hepsi kırılınca zor uçmaya başladı bende çektik hemen çıksın diye derken 1 haftaya kanama oldu toplam 3 kere. Sürekli besledim o da kan kaybettiği için sanırım sürekli istedi.
Fakülte hiç anlamıyor Ankara’da.götürdüm iyi dedi gönderdi şirinlik yapınca bizimki.
Bursa daki fakülte bana tavsiye edilmişti zamanında, hatta oradaki hocanın ismini de biliyordum.. Maalesef şu an aklımda değil. Ya bana göre anlattığınız belirtiler BTS hastalığı ama ben kuşun yanında olmadığım için emin de olamıyorum çünkü veteriner başka bir teşhis koymuş ama rahatsızlık devam ediyor, @Ayhan OTÇUOĞLU hocam bir de siz bakar mısınız?

Bursa daki fakülte bana tavsiye edilmişti zamanında, hatta oradaki hocanın ismini de biliyordum.. Maalesef şu an aklımda değil. Ya bana göre anlattığınız belirtiler BTS hastalığı ama ben kuşun yanında olmadığım için emin de olamıyorum çünkü veteriner başka bir teşhis koymuş ama rahatsızlık devam ediyor, @Ayhan OTÇUOĞLU hocam bir de siz bakar mısınız?
Şuan damla şeklinde bir kanaması Yok tüyleri çektiğimizden nedir bilmem. Bu sevindirici mi?
Teşekkür ediyorum

Başıma yeni böyle bir olay geldi. Tamamen aynı değil. Önce kuş uçuş tüylerini parçaladı. Strestendir dedim. Vitamin verdim. Belki 6 ay boyunca tüyler yeniden geldi yeniden yoldu. Ben tüyleri temizledim. Yeniden geldi yeniden yoldu. Kanam olmadı ama Sonunda ur oldu. Şimdi uçuş tüyleri tam çıkmıyor ve ur var. Belki sizinkide ur öncesi rahatsızlıktan dolayı aynı şekilde davranıyordur.
Bekleyip göreceksiniz. Tüy problemlerini azaltmak için taze kabak verilebilir ama bu mevsimde yok. Birde mamasına pirinç katılabilir. Biotin'de benzer takviyeyi yapar. İmkanınız varsa elinizde olanları verebilirsiniz ama ur çıkarsa yapacak çok fazla birşey yok.

Başıma yeni böyle bir olay geldi. Tamamen aynı değil. Önce kuş uçuş tüylerini parçaladı. Strestendir dedim. Vitamin verdim. Belki 6 ay boyunca tüyler yeniden geldi yeniden yoldu. Ben tüyleri temizledim. Yeniden geldi yeniden yoldu. Kanam olmadı ama Sonunda ur oldu. Şimdi uçuş tüyleri tam çıkmıyor ve ur var. Belki sizinkide ur öncesi rahatsızlıktan dolayı aynı şekilde davranıyordur.
Bekleyip göreceksiniz. Tüy problemlerini azaltmak için taze kabak verilebilir ama bu mevsimde yok. Birde mamasına pirinç katılabilir. Biotin'de benzer takviyeyi yapar. İmkanınız varsa elinizde olanları verebilirsiniz ama ur çıkarsa yapacak çok fazla birşey yok.
2kanadına da yapıyor 2 kanadında da çıkabilir mi?

Bilemem. Belki çıkar belki çıkmaz benim ki de her iki kanadını yoluyordu.
Kuyruğunu da silkeliyor orda da var. Hocam aynı evreleri yaşadım sayılır dediğiniz gibi kanama hariç ben de stres sandım kırmasını. Peki franch ve ölümcül olanı olma ihtimali var mı? Bir de veteriner hematom dedi kalsiyum verdi ne düşünüyorsunuz?

Pirinç direk çiğ bir şekilde mi verilmeli, bunu bilmiyorum? Sanırım çiğ ise toz haline getireceğiz ya da haşlayıp öyle mi ekleyeceğiz..

Ayrıca ur tedavisi videonuz vesilesiyle bende tedaviyi öğrendim, veteriner ile de görüştüm uyulamalarım doğru: Lokal ameliyat. Sizin dediğiniz ur, tedavi ettiğimiz ur değil mi Ayhan Hocam?

Geri