Karadeniz Pet

Az sayıda Kuş Besleyenler için Mama yedirme taktikleri

cetinates

Paylaşımcı Üye
merhabalar,
forumdaki usta üreticilerin tarifleri ileyada hazır aldığınız mamayı hazırladınız fakat kuşlarınız yemiyor,ne kadar can sıkıcı bir durum değilmi.

deneme yanılma yoluyla bulduğum yöntemi sizlerle paylaşmak istedim.Öncelikle kuru mamamızı hazırlıyoruz Serkan Erkan beyin tarifindeki çoğu malzemeleri kullanıyorum.

1- 180 gr.lık 1 paket trans yağ içermeyen ballı ve 7 mineralli veya benzeri bebe bisküvisi.

2-200 gr lık elegant ödül tohumları harmanından 1 yemek kaşığı.

3-1 tatlı kaşığı nijer tohumu

4-1 tatlı kaşığı kişniş tohumu

5-1 tatlı kaşığı keçi boynuzu tozu

6-1 çay kaşığı toz tarçın

7-breewers 150 gr lık bira mayasından 1 tatlı kaşığı (ekonomik olması için bulabilirseniz daha küçük ambalajda olabilir.)

8-DI-A-ZYME 256 100 gr lık doğal koruyucu probiyotik 1 tatlı kaşığı

Hazırlanışı :

bebe bisküvisini rondo da toz haline gelinceye kadar çekip ayrı bir kaba alıp diğer malzemelerle birlikte iyice karıştırıyoruz,kapaklı cam bir kavanozo alıp mamalarımızda kullanmak üzere saklıyoruz.

mama hazırlarken haşlanmış katı yumurta ve havuç ilave etmemiz gerekiyor,rendenin en ince yerinde rendelenmiş 1 adet haşlanmış katı yumurta + rendenin en ince yerinde rendelenmiş serçe parmak büyüklüğünde havuç + 1 tatlı kaşığı toz mama karıştırıldığıda mamamız hazır oluyor,faka benim kuşlarım bu mamayı yemiyor :)

yedirmek için haşlanmış katı yumurtanın beyazını ve sarısını 2 ayrı kaba alıp ayrı ayrı rendeliyorum,rendelenmiş yumurta beyazına 1 tatlı kaşığı toz mama + rendelenmiş havucun (1/2 serçe parmağı) yarısını ilave edip mamalığa koyuyorum,diğer kaptaki rendelenmiş yumurta sarısına toz mama koymuyorum kalan rendelenmiş havuçla karıştırıp mamalığa koyuyorum,tek kafeste 2 mamalık oluyor,yavru bakan kuşlarım iştahla her ikimamalıktaki mamayıda bitiriyor.

Son düzenleme:
ellerinize sağlık bende evde hazırlıyorum hazır hiçbir ürün kullanmıyorum şuanlık ilerde olabilir.
içeriğine kullandıklarım:
yulaflı büskivi
yulaf kepeği (arada)
tarçın (arada)
keçiboynuzu rendesi (arada)
ceviz fındık(arada)
bira mayası (arada)
haşlanmış yumurta kabuklarıyla beraber
havuç
arada havuç yerine elma
havuç yerine maydonoz
bazen portakal kabuğu rendesi
genelde sade veriyorum havuç yumurta bisküvi şeklinde ama bazen şenleniyor mamalık :) kavga ediyorlar yemek için.

Son düzenleme:
Paylaşım ve bilgiler için teşekkürler Çetin abi.

ellerinize sağlık bende evde hazırlıyorum hazır hiçbir ürün kullanmıyorum şuanlık ilerde olabilir.
yulaflı büskivi
yulaf kepeği (arada)
tarçın (arada)
ceviz fındık(arada)
bira mayası (arada)
havuç
arada havuç yerine elma
havuç yerine maydonoz
genelde sade veriyorum havuç yumurta bisküvi şeklinde ama bazen şenleniyor mamalık :) kavga ediyorlar yemek için.

mamayı genelde doğaçlama yapıyorsunuz anlaşılan,kavga ettiren mama tarifinizi miktarları ile bekleriz.

mamayı genelde doğaçlama yapıyorsunuz anlaşılan,kavga ettiren mama tarifinizi miktarları ile bekleriz.

Evet öyle oluyor ishal olmamalarına dikkat ediyorum .erkeğim var çok kızışmış ona havuç ve keçiboynuzu vermiyorum mesela.yavrular çıkınca hiçbirşey yapamazsam eğer günlük sadece yumurta koyuyorum mutlaka.miktarlarıda doğaçlama göz kararı herşey :) bende siteden araştırdıklarım sayesinde yaptım birşeyler birgün miktar yaparak yazarım çetin bey afiyet olsun mubişlerinize.

-- MUHABBETKUSU.COM.TR; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 21:56 -->-> Daha önceki mesaj 21:54 --

sizin tariftende birşeyler çaldım :) onlarıda arada karıştırarak zamanla eklerim

Son düzenleme:
yulaflı büskivi
yulaf kepeği (arada)
tarçın (arada)
ceviz fındık(arada)
bira mayası (arada)
havuç
arada havuç yerine elma
havuç yerine maydonoz

Yumurta, yulaf kepegi (su bildigimiz dogalsan di mi yada yulafli biskuvi hangisi?), ceviz ve havucla yapsam. Ozellikle kepegi ne kadar koymaliyimki?

Bu konuyu şimdi gördüm üste çıkınca.. :)
[MENTION=4746]cetinates[/MENTION]
1. Bebe bisküvileri süt içerdiği için bunun yerine tuzsuz etimek tercih edilebilir.
2. Az sayıda kuş dediğin için Nijer, kişniş ve keçi boynuzu tozu 1er çay kaşığı yeterli.
3. Tarçına gerek yok ancak illa kullanılacaksa çay kaşığının ucu ile yetetrlidir.
4. Yine bira mayası ve brobiyotik te 1er çay kaşığı yeterlidir.

[MENTION=9848]Gülşen ÖZDEMİR[/MENTION]
1. Bisküvi şeker içerdiği için bunun yerine tuzsuz etimek tercih edilebilir.
2. Tarçın çok az kullanılabilir.
3. Keçi boynuzunun unu satılıyor. Rendeye gelir mi bütünü bilemiyorum.

Son düzenleme:
1. Bebe bisküvileri süt içerdiği için bunun yerine tuzsuz etimek tercih edilebilir.
2. Az sayıda kuş dediğin için Nijer, kişniş ve keçi boynuzu tozu 1er çay kaşığı yeterli.
3. Tarçına gerek yok ancak illa kullanılacaksa çay kaşığının ucu ile yetetrlidir.

Levent bey,bilgilendirme için teşekkürler.

sağol levent abi :D uğraşınca rendeye geliyor.
tuzsuz etimekte özellikle alıcam .sağol abi

-- MUHABBETKUSU.COM.TR; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 12:57 -->-> Daha önceki mesaj 12:56 --

Yumurta, yulaf kepegi (su bildigimiz dogalsan di mi yada yulafli biskuvi hangisi?), ceviz ve havucla yapsam. Ozellikle kepegi ne kadar koymaliyimki?

petshoplarda satılıyor aslında yulaf kabuksuz onlar daha iyi olur. ama ben doğalsanın yulaf kepeğini kullanıyorum evde olduğu için.ikiside olur.

bebe biskvsi,irmik,mısır unu ,prinç unu mamada kesinlikle bulundurulmamalıdır.az sayıda kuş bekleyen hobıcılere tavsıyem bölünmüş paketlerde 1kg cede yada versele laga kuru mama kullanmalıdırlar.içine nemlendırmek için sebzeler ve meyveler kullanabilirler.

Levent bey hazırladığım mama bitti yeni mama hazırlayacağım,mama içeriği aşağıdaki gibi uygunmudur ?

1- 130 gr.lık 1 paket tuzsuz etimek

2-200 gr lık elegant ödül tohumları harmanından 1 yemek kaşığı.

3-1 çay kaşığı nijer tohumu

4-1 çay kaşığı kişniş tohumu

5-1 çey kaşığı keçi boynuzu tozu

6-toz tarçın (iptal)

7-breewers 150 gr lık bira mayasından 1 çay kaşığı (ekonomik olması için bulabilirseniz daha küçük ambalajda olabilir.)

8-DI-A-ZYME 256 100 gr lık doğal koruyucu probiyotik 1 çay kaşığı

Yumurta ve havuç ta olacak mı?

kuru karışımı hazırlayıp cam kavanoza koyacağım,sabah 1 yumurta haşlayıp rendeleyerek az miktarda rendelenmiş havuç ile karıştırıp üzerinede kuru mamadan yaklaşık 1 yemek kaşığı kadar ilave edip kuşlara vereceğim.uygun olurmu ?

not : kuşlar her gün aynı karışımdan sıkılıyor herhalde bunun için bazı günler yumurtanın sarısı ile kuru mama koymadan rendelenmiş havuç,beyazı ilede kuru mamayı karıştırıp vereceğim.mama kıvamı prinç plavı kıvamında tane tane olacak şekilde oluyor,bazen hafif lapa olabilir idare edecek artık kuşlar o kadarını :) hanımlar bile herzaman pilavın kıvamını tutturamıyor.

Çetin abi, yarım yumurta yeter. Gün aşırı veya haftada 3 gün versen yeter..

Levent bey,yavrulu kuşlara hergün veriyorum gün aşırıya düşüreyimmi ? 4 yavru var yavruların en büyüğü 32 günlük kafese inip tekrar yuvaya giriyor.

Geri