Karadeniz Pet

Bahçemde Muhabbet Kuşu Buldum ve...

• Konbuyu başlatan AhmetMurat
  • Başlangıç tarihi
A

AhmetMurat

Guest
Merhabalar, iki üç gün önce bahçemde muhabbet kuşu buldum. Tanıdım hemen kuşu ve sahibine götürdüm. İstemedi. Kafesini temizlerken kaçtı geri de istemiyorum evi çok pisletiyor dedi. El kadar kuş ne kadar pisletiyorsa artık!

Neyse efendim ben aldım besliyorum. İştahı yerinde. Güzel yem yiyor maşallah. Gerçi su içtiğini görmedim ama. :( Şuanlık derme çatma bi kafesi var. En kısa zaman da güzelinden bi kafes alıp içine oyuncaklarını koyacağım ama öncelikle bir kaç sorum var izniniz olursa.

Daha önce hiç kuş beslemedim -direk kendim, yoksa evde annem ve ablam çok besledi seneler önce. Şuan kuşun tüm sorumluluğu bende. Her sabah yemini ufleyip suyunu tazeliyorum. Gazetesini değiştiriyorum. Ekstra ne verebilirim bu kuşa yemesi için yardımcı olursanız sevinirim.

Ayrıca şuan çok korkak bi vaziyette. Kafesinde kendini güvende hissettiğini düşünüyorum çünkü kafesinin kapısı açıldığı anda kaçışmaya başlıyor. Biraz uçsun rahatlasın diye kafesinin kapısını açık bırakıp bi süre bekledim. Hatta oda da yanlız bıraktım ama gram ilerlemedi kapıya doğru. Onu kendime nasıl alıştırabilirim. Erkek sanırım. Gagası mavi.

Birde gagasını sürekli olarak birbirine vuruyor. Bir rahatsızlığımı var acaba diye merak ettim. Bir kaç yerde mutlu olduğu için yapıyordur yazıyor ama yerinden yurdundan olalı aç ve susuz dışarıda bilmediği bir yerde geçireli çok olmadı. Üstelik yeni kafes yeni ortam. Acaba gerginliğinden mi yapıyordur diye düşünüyorum?

Sahibine de çok bağlı değilmiş anladığım kadarıyla. Yoksa çoktan küsüp ölürdü değil mi? Birde hiç konuşmuyor. Daha ilk defa bu postu yazarken cik cik dedi. O kadar. Daha da duymadım sesini. Konuşmasını nasıl sağlayabilirim.

Son olarak evde bir de kedimiz var. Birbirlerine alışsınlar istiyorum. Kedimiz bayılıyor kuşa. :) İlla onun yanında uyumak istiyor. Yoksa yemek mi istiyor? :) Orasını çözemedim.

Uzun bi konu oldu ama umarım detaylı açıklayabilmişimdir kendimi. Yardımcı olursanız çok sevinirim.

İlk önce muhabbetkuşunuzun fotoğrafını paylaşın bakalım yavrumu yaşı ilerlemişse konuşturamazsınız. Güle güle besleyin arada yumurta ve bebe bisküvisinden pratik mama yapın verin. Güvenini kazanmaya çalışın zamanla suyunu da içer oda da gezmelere de başlar

Sağlam bi erkek maşaallah eğitemezsiniz damızlık olmuş ;)

Eğitmek çok önemli değil. Yeter ki mutlu olsun istiyorum. Güvenir ama zamanla değil mi? Yoksa çok mu zor alışır?

Damızlık derken de yanına illa bi dişi mi almam gerek şimdi? Almazsam sıkıntı mı olur hayvan için?

Bir dişi almasanız da olur ama zamanla alın onun da yavrularının olma hakkı var. Güvenini zamanla kazanırsınız yeterki sabredin ve iyi davranın. Ben iyi ellere düştüğüne eminim güle güle besleyin ;)

Helal olsun kardeşim çok iyi yapmışın sahiplenerek Allah razı olsun küçük canı sokakta bırakmadığın için
kuşun biraz eğitim zamanını geçmiş , ama eğitemezsin diye de bir kural yok
Eğer kafesden çıkmıyorsa hergün kafesin önünde otur 10 15 dk sakince konuş , adı ile hitap et
bir seyler anlat o sana güvenir konuşmaya yanına gelmeye kalkar zamanla , ama eline falan hemen kafesin içine sokma korkmasın ürkmesin ellerini hep kafesin yanında tut ki görsün ,
artık sana tepki verince eline alıştır parmağını kafese sok gelmesini bekle bunu tekrarla 2 3 gün
Kedi'den uzak tut bence ne olur olmaz :D

Tebrikler. Geri istemediğine göre eski sahibi bilerek salmış olmalı. Kuşun alışık olmadığından yola çıkarsak zaten eski sahibi üstüne düşmemiş ilgilenmemiş olmalı. Bazı insanlar bir hevesle kuşu alıp ilk birkaç zaman biraz ilgilenip sonra kafesi bir kenara atıyorlar haftada 1 yemini suyunu ayda 1 altını değiştiriyorlar çok rastladım bölelerine. Ama bu küçük dostumuz şanslıymış ki sen bulmuşsun yazdıklarından bu kuşa iyi bakacağın anlaşılıyor :) Alıştırmaya gelince bir yavruya göre bu yetişkin erkeği eğitmen çok zor ama imkansız değil. Bir hayli sabır gerektirecek eğitmek bu süreçte sıkılıp sende bırakmayasın onu yaban ellere :D Şaka bir yana sevindirici bir olay tüm hayvanseverler için. Tekrar tebrik ederim.

Kediden uzak tut kesinlikle. Kuşun psikolojisini bozar.

Merhabalar, iki üç gün önce bahçemde muhabbet kuşu buldum. Tanıdım hemen kuşu ve sahibine götürdüm. İstemedi. Kafesini temizlerken kaçtı geri de istemiyorum evi çok pisletiyor dedi. El kadar kuş ne kadar pisletiyorsa artık!

Neyse efendim ben aldım besliyorum. İştahı yerinde. Güzel yem yiyor maşallah. Gerçi su içtiğini görmedim ama. :( Şuanlık derme çatma bi kafesi var. En kısa zaman da güzelinden bi kafes alıp içine oyuncaklarını koyacağım ama öncelikle bir kaç sorum var izniniz olursa.

Daha önce hiç kuş beslemedim -direk kendim, yoksa evde annem ve ablam çok besledi seneler önce. Şuan kuşun tüm sorumluluğu bende. Her sabah yemini ufleyip suyunu tazeliyorum. Gazetesini değiştiriyorum. Ekstra ne verebilirim bu kuşa yemesi için yardımcı olursanız sevinirim.

Ayrıca şuan çok korkak bi vaziyette. Kafesinde kendini güvende hissettiğini düşünüyorum çünkü kafesinin kapısı açıldığı anda kaçışmaya başlıyor. Biraz uçsun rahatlasın diye kafesinin kapısını açık bırakıp bi süre bekledim. Hatta oda da yanlız bıraktım ama gram ilerlemedi kapıya doğru. Onu kendime nasıl alıştırabilirim. Erkek sanırım. Gagası mavi.

Birde gagasını sürekli olarak birbirine vuruyor. Bir rahatsızlığımı var acaba diye merak ettim. Bir kaç yerde mutlu olduğu için yapıyordur yazıyor ama yerinden yurdundan olalı aç ve susuz dışarıda bilmediği bir yerde geçireli çok olmadı. Üstelik yeni kafes yeni ortam. Acaba gerginliğinden mi yapıyordur diye düşünüyorum?

Sahibine de çok bağlı değilmiş anladığım kadarıyla. Yoksa çoktan küsüp ölürdü değil mi? Birde hiç konuşmuyor. Daha ilk defa bu postu yazarken cik cik dedi. O kadar. Daha da duymadım sesini. Konuşmasını nasıl sağlayabilirim.

Son olarak evde bir de kedimiz var. Birbirlerine alışsınlar istiyorum. Kedimiz bayılıyor kuşa. :) İlla onun yanında uyumak istiyor. Yoksa yemek mi istiyor? :) Orasını çözemedim.

Uzun bi konu oldu ama umarım detaylı açıklayabilmişimdir kendimi. Yardımcı olursanız çok sevinirim.

Öncelikle kuşu sahiplendiğiniz için tebrik ederim.
Yem üflemekle uğraşmamak için akıllı yemlik alabilirsin. Suyunu sık sık tazelersen iyi olur.
Ektra mama verebilirsin. youtubedan kuş maması diye aratırsan birçok tarif var kuşlar çok severler bu mamaları.

Şu an korkak olması son derece normal. Kuşa yeni ortama alışması için 2 3 ay süre vermen lazım. Kafesi tanıdığı için orda güvende hisseder. Dışarıya alışmadan çıkmak istememesi normal. Eve ve sana alıştığı zaman dışarı çıkacaktır.

Gagasını vurması bir rahatsızlık değil. Kesinlikle stresli ve gergin olduğundan yapıyordur.

Kuşun ötmemesi şu an için çok normal 10 - 15 gün içinde anca ötmeye başlayacaktır.

Kediden uzak tut kuş korkar ayrıca ne olacağıda belli olmaz.

Kedi ve kuş bence çok dikkat etmelisiniz, kuş kediyi gördüyse kafesten çıkmak istememesi gayet doğal bence.

helal olsun kardeşim sana iyi bi dost olur sana emin ol zamanlada alışır

Eski kafesini getirdi sahibi, şuan onun içine koydum kuşu ama koyarken elime almak zorunda kalıyorum haliyle. Umarım sıkıntı olmaz. Sonuçta kendi kafesi olduğu için kendini daha bi rahat hisseder orada diye düşünüyorum.

Kuşun kediden korkup korkmadığını nasıl anlayabilirim? Çünkü kedimiz tamamen uysal yaklaşıyor hatta kendisini okşatmak istiyor kuşa. İlk önce kafesi okşuyor patisiyle sonra kendi başını sonra yanaşıyor kafese. Kuşun dikkatini çekemeyince tekrarlıyor bu hareketi.

Sahibiyle konuştum, küçük oğlu sürekli kuşu korkutuyormuş oyun sanıp. Kafesine gidip bağırıp duruyormuş kuşa. Hani bööö aaa falan gibisinden. Bu durum psikolojisini nasıl etkilemiştir miniğin?

Her gün konuşuyorum kuşla sakin bi sesle. İlk başlarda sağa sola kaçıyordu ama şimdi dinlediğini hissediyorum. Kafasını hafif kenara eğip bakış atıyor bana ben konuşurken. Sakin sakin duruyor.

Ve dediğim gibi eğitilip eğitilememesi çok önemli değil. Yeter ki yeni evine ve bana alışsın. Hatta kedime de alışsa çok iyi olur. :( Sabredemeyip dışarı salacak biride değilim. 3 Senedir aynı zaman da iki tane su kaplumbağası da besliyorum. Kocaman oldular artık bi tanesi neredeyse bi fayans boyutlarında. Sabırsız biri olsam onları salardım doğaya çoktan. :)

Geri