Bakteriler ve önlemi

Konusu 'Muhabbet Kuşu Sağlığı,Hastalıkları ve Tedavi' forumundadır ve muhabbetkusu tarafından 17 Ocak 2013 başlatılmıştır.

 1. muhabbetkusu
  Çevrimdışı

  muhabbetkusu Site Yöneticisi
  Yönetici

  Katılım:
  16 Ocak 2013
  Mesajlar:
  3.083
  Beğenileri:
  29
  Önce bakterileri açıklayarak konumuza devam edelim,kuşlarda genellikle hastalıkların çoğu bakteriyel olarak ortaya çıkar. Sağlıklı kuşların bağırsaklarında çok büyük sayılarda bakteriler vardır,sağlıklı bir kuş bakterileri ele alınmak,yeme ve içme kapları,su ve hava vasıtası ile vücuduna alır. Bakterilerin çoğu bu kuşlarda eğer şu koşullar var ise hastalık oluşturur;çevresel stres faktörleri,yetersiz hijyen,yetersiz beslenme ve kötü hava sirkülasyonu.
  Bu koşullarda ki bir kuşta bakteriler kan dolaşımına girerler,mide bağırsak bölümünde güç kazandıktan sonra solumun hastalıkları,hepatit ve kan zehirlenmesine neden olurlar. Doğru ilacı seçmek kuştan kan,dışkı,burun ve ağız kültürü örnekler alınmasıyla seçilir.

  Bünyesinde bakteriyel bir enfeksiyonu olan kuş ilk bakışta keyifsiz görünür ve ishal şeklinde açık sarı ve yeşil renkte dışkısı vardır. Burnundan ve gagasında cerahat gelmektedir,tedavi edilmezse kısa sürede ölür. Ancak bütün bakteriler zararlı değildir,tıpkı insanlar ve diğer canlılar gibi kuşlarda vücutlarında sindirime yardımcı bakteriler barındırırlar ve bu bakterilerden yoksun kuşlar çabucak ölür. Sağlıklı kuşlar zararlı bakteriler ile baş edebilmektedirler ancak zayıf düşmüş stres altında üreme ile meşgul,ortam değiştiren kuşlar çabuk hastalığa yakalanma riski taşımaktadırlar. Bütün bakteriyel enfeksiyonlar bulaşıcıdır,hasta gözüken bir kuş mutlaka ortamdan alınmalıdır,üreme zamanlarda bakteriler çok can alırlar ve kuşu zamanında ortamdan alamazsanız bütün sürü ve çıkan yavrularda da hastalık meydana gelecektir.
  Mutlaka veterinerinize danışın, ve elinizi çabuk tutun
  Enfeksiyon 48 saat içinde tedavi edilmezse öldürücüdür.
  Çoğu zaman geniş spektrumlu antibiyotikler enfeksiyonun üstesinden gelebilmektedir ancak bütün bakterileri öldürdüğü için probiyotik tedavisi mutlaka gerekmektedir.
  Antibiyotikler mutlaka düzenli şekilde verilmelidir.


  Kuşlarda hastalıkları önlemek için tavsiyeler işe şunlardır,
  Kuşların güvenilir satıcılardan alınması,kuşların ortamının mümkün olduğunca temiz tutulması,yeterli vitamin ve mineral takviyesi,temiz hava ve temiz suyun eksik olmaması,yeni alınan bir kuşun 30 gün karantinada tutulması,kafesin zeminin temiz olması ve kafeste çok fazla sayıda kuşun asla barındırılmaması.
  Taze sebze ve meyveleri kuşlarınıza veriniz,eğer bunları yemiyorlarsa bengal ispinozlarını öğretici kuş olarak kullanınız. Kuşları genç yaşlarda meyve ve sebzelerle tanıştırmak size çok şey kazandırır,hastalıklara karşı dirençli olurlar ve tedaviye daha çabuk yanıt verirler.

  Arkadaşlar bence pratik olarak yapmamız gereken şey devamlı temizlik ve mamalara probiyotik katılmasıdır.
   

Sayfayı Paylaş

Kullanıcılar bu sayfayı, aşağıdaki kelimeleri arayarak buldu :

 1. kuşlarda bagirsak temizleme ilaçları