Karadeniz Pet

Balık Yağı ve muhabbet kuşu

• Konbuyu başlatan Gülşah Durman
  • Başlangıç tarihi
G

Gülşah Durman

Guest
Merhaba arkadaşlar,
Size bir konuda fikir danışacağım. Internette bir blokta muhabbet kuşları için kuvvetli bir mama Örneği buldum. Kuşum şuan hasta ve iştahını açacak kilo aldıracak bir mama yapmak istiyorum. Paylaşıyorum:
Yumurta sarısı ezilip bebe bisküvisiyle karıştırılacak daha sonra yumurtanın kabuğu un haline getirilip karışıma eklenecek ve 2 damla balık Yağı.

Bir tanıdığımız kuruma Hastalığı'na yakalanmış güvercinine balık Yağı verdikten sonra düzelmiş ve benim kuşumun da kuruma olma ihtimali var bu Yüzden balık Yağı olan bir tarif bulmuşken yapmak istedim fakat bir sakıncası olur mu diye siz bilenlere sormak istedim.
Şimdiden teşekkür ederim.

Yumurta sarısı, bebe bisküvisi,yumurta kabuğu ve balık yağı kuvvetli bir mama tarifi değildir, ayrıca balık yağını ilk defa duyuyorum, kuruma hastalığına ilaç kullanmanız daha doğru olacaktır

Ben mamanın içine portakal yağı damlatıyorum, aroması için ve çabuk kurumaması için, ara sıra zeytin yağı. 2 damla balık yağının da zararı olmayacaktır.
Faydasını görürsen bizi haberdar edersin [MENTION=12092]Gülşah Durman[/MENTION].

kuşçum kendi kuşları için kullandığı kuruma ilacından verdi 4 hastalık için etkili bir ilaçmış ve Belçika san geliyomuş. Bir suluğa Çay kaşığının ucuyla koyuyorum 3-4 gündür kullanıyorum. Ağzına elma sirkesi damlattım bir kere.iştahını arttırmak için farklı mamalar kullanmak istiyorum. Bu tarif ettiğiniz Yumurtalı mamayı kuş iyileşene kadar her gün kullanabilir miyim çünkü kuşum yumurtayı çok seviyor.

sana bomba etkisi yapacak bir mama tarifi yazayım ozaman :D

mercimek bulgur nohut un haline getirilerek
ballı muzlu bebe bisküvisi
etimek
organik kurutulmuş meyveler toz halinde
12 vitaminli pirinç unu
mürekkep balığı kemiği tozu
bira mayası
çörek otu
diazyme 256
keçi boynuzu tozu
sarımsak yağı
irmik mısır unuyulaf unu galete unu
ceviz fındık
bal pekmez
tarçın vavilya tozu
nemlendirme için havuç turp yumurta brokoli mısır

Son düzenleme:
[MENTION=6387]Levent ACAR[/MENTION] kanaryalara kullandım ben bir donem ama koku cok fazla olunca yemıyorlar ıyı ayarlama yapmak lazım

Tarifte 2 damla diyordu
Ya da direk Ağzına damlatsam 2 damla balık Yağı
Zararlı olur mu acaba

Levent Bey, yukarıda dedim fakat cevap verilmedi direk size sorayım
Kuşum yumurtayı çok seviyor ve bu dönemde iyileşene kadar her gün yumurta versem olabilir mi. Bir zararı olur mu...

Gün aşırı vermek daha iyi olabilir.
Yumurtayı havuç ve bebe bisküvisi ile karıştırsan daha da faydalı olacaktır.

Gün aşırı vermek daha iyi olabilir.
Yumurtayı havuç ve bebe bisküvisi ile karıştırsan daha da faydalı olacaktır.

Çok teşekkür ederim herkese de , Levent Bey size de..
Iyi günler dilerim

-- MUHABBETKUSU.COM.TR; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 22:46 -->-> Daha önceki mesaj 11:22 --

Kuşum bu sabahtan itibaren kötüleşti. Yemek su hiçbir şey yemedi içmedi. Az önce de öldü ve uygun bir yere gömdüm... Herkese ilgisinden ve yardımından ötürü teşekkür ediyorum...

Başınız sağolsun.Kuruma hastalığından kurtulan kuş çok az diye biliyorum.Muhabbet kuşları çok narin yapıları var.Bu yüzden ilk başından beri en kaliteli yem,vitamin kullanmak gerekiyor.Mesela gidip kimyasal dolu krakerleri veya içinde boyalı ekmek olan yemleri verirsek,gerçek kaliteli vitamin almak yerine 3-4 liralık sahte vitaminleri alırsak kuruma da olur kanserde olur herşey olur.Bu yüzden herkes dikkat etmeli.

Allah Razı olsun.. Iyi bakıyorum kuşlarıma fakat nasıl oldu anlamadım bile..

Başınız sağolsun. Belki geç bir bilgi ama yine de paylaşıyım. Balık yağını bana tüyrkiyedeki en iyi kanatlı veterineri önerdi. İki damla direk ağızdan da verebilirsiniz. Ben de çok faydasını gördüm. Kanta altı tüyleri çırılçıplak kuşumun tüyleri çıktı.

Başınız sağolsun. Belki geç bir bilgi ama yine de paylaşıyım. Balık yağını bana tüyrkiyedeki en iyi kanatlı veterineri önerdi. İki damla direk ağızdan da verebilirsiniz. Ben de çok faydasını gördüm. Kanta altı tüyleri çırılçıplak kuşumun tüyleri çıktı.
Bu Dediğiniz Aklımda bulunacak, teşekkürler..

Başınız sağolsun. Aklınızda bulunsun, eğer kuşçu size 4 in 1 mix adlı ilacı verdiyse hata etmiş. TAbii ki iyi niyetle yapmıştır bunu Bu ilaç kuruma etkeni olan megabakteriye hiçbir şekilde tesir etmez. Kuruma için Biteral tablet ya da Zolax muadili anifungaller kullanacaksnız. İlerlememişse Biteral daha güvenilir bir ilaç, diğerleri birkaç gün için ishalin artmasına sebep olur ama ilerlemişse bunlar daha etkilidir. Tekrar başınız sağolsun.

Başınız sağolsun. Aklınızda bulunsun, eğer kuşçu size 4 in 1 mix adlı ilacı verdiyse hata etmiş. TAbii ki iyi niyetle yapmıştır bunu Bu ilaç kuruma etkeni olan megabakteriye hiçbir şekilde tesir etmez. Kuruma için Biteral tablet ya da Zolax muadili anifungaller kullanacaksnız. İlerlememişse Biteral daha güvenilir bir ilaç, diğerleri birkaç gün için ishalin artmasına sebep olur ama ilerlemişse bunlar daha etkilidir. Tekrar başınız sağolsun.

Keşke bu mesajınızı önceden görme şansım olabilseydi...
Yinele çok teşekkürler Ceren Hanım Sağolun...

Ceren Hanım merhaba, size bir link yollamak istiyorum burada Kuruma hastalığı için Önerilen biteral tabletin kullanımı var . Bu şekilde mi uygulamalıyım yoksa sizin önerdiğiniz en iyi Kullanım Şekli nedir?
Link şudur:
http://www.sakakusu.com/forum/hastalik-ve-tedaviler/1594/kuslarda-kuruma-sendromu/

Şimdiden teşekkür ederim.

Moderatör tarafında düzenlendi:
Burada kullanım oranını göremedim fakat sakalar için uygulanan oranla muhabbet kuşları için uygulanan oran aynı değil, muhabbet kuşları için tabletin 1/5'ini toz haline getirip suyuna karıştırarak 8 gün vermek gerekiyor.

Geri